Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-09-15 - 2022-10-09

Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄT 2021

W rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych na przełomie września i października prezentacja jedenastej już edycji międzynarodowego konkursu malarskiego, którego organizatorem jest Galeria Sztuki w Przemyślu, instytucja kultury województwa podkarpackiego. Konkurs pod nazwą Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt to ważna impreza artystyczna łącząca artystów z Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Honorowy patronat sprawuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, ponadto minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek podkarpacki i prezydent Przemyśla. Współorganizatorami są Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Agencja Rozwoju Przemysłu – Zespół Pałacowo-Zamkowy w Krasiczynie, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, Elektromontaż S.A. w Przemyślu. Partnerami konkursu są oczywiście instytucje i galerie z poszczególnych krajów.

 

Wystawa odbyła się już w Przemyślu, Kielcach, obecnie w naszej galerii. W przyszłym roku planowane jest pokazanie jej w pozostałych krajach. Celem Triennale – Srebrny Czworokąt jest promocja i dokumentacja aktualnych tendencji realizowanych w obszarze współczesnego malarstwa, artystów zamieszkałych w przygranicznych regionach pięciu państw, dla których tradycje kultury i sztuki regionu Karpat są odniesieniem do aktualnych problemów – głosem naszego pokolenia – pisze kurator artystyczny Triennale 2021, a autorem głównego założenia jest Peter Markovič, krytyk i historyk sztuki ze Słowacji. Temat przewodni Triennale 2021 „Dziwny jest ten świat”. Ogłoszony Nowy Porządek Świata, koncepcja zjednoczonej Europy i przekształcenie istniejącego przez długie dziesięciolecia dwubiegunowego porządku świata w świat jednobiegunowy faktycznie sprawiały wrażenie wyimaginowanego końca historii... W ciągu ostatnich trzydziestu lat świat w swej dynamice zdecydowanie odrzucił skonstruowaną wizję konceptualnego „końca historii”. Co więcej, lata te przynoszą obrazy klasycznego dramatu poprzedzającego kluczowy moment historii. Świat nie zaznaje pokoju, przeżywamy okres globalnego niepokoju i niekończących się turbulencji. Niekończące się niepokoje globalne wyrosły z chimerycznej nadziei na nowe życie w wolności. Zunifikowany świat przejawia wyraźną niestabilność i tendencje destrukcyjne. Jednobiegunowy świat po krótkim okresie euforycznego przeżywania wolności powoli stał się dramatycznie niespokojny. Kiedy to pisał Markovič, nie przewidywał, że będzie tak bliska nam geograficznie część tego świata w stanie wojny.

 

W kontekście emocji towarzyszących obserwacji ponurego plątania się poszukiwanej drogi wyjścia z labiryntu dnia dzisiejszego, na której zgubiliśmy mityczną nić Ariadny, słyszymy dawne słowa barda polskiej piosenki, Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat/ Gdzie jeszcze wciąż/ Mieści się wiele zła” – trzy słowa głęboko wyrażające wiarę w dobro wbrew bolesnemu doświadczeniu, że ten świat jest dziwny, nieludzki, niepokojący... Wyśpiewane przez Niemena pełne ekspresji i bólu wersy „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej/ I mocno wierzę w to/ Że ten świat/ Nie zginie nigdy dzięki nim” zwiastują przebudzenie oczekiwanej nadziei.

 

1 października 2021 r. pod przewodnictwem Grzegorza Dobiesława Mazurka, artysty plastyka, profesora UMCS w Lubinie, odbyło się posiedzenie międzynarodowego jury nagród Triennale Srebrny Czworokąt 2021, które dokonało przeglądu 111 prac 61 artystów zakwalifikowanych do wystawy głównej Triennale i przyznało cztery nagrody głównych patronów i sponsora. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Liudmila Davydenko z Ukrainy. Każda z galerii ufundowała również swoje honorowe wyróżnienia, a BWA w Rzeszowie nagrodziło Magdalenę Cywicką i Marka Habę z Rzeszowa, dla których nagrodami będą zorganizowane w przyszłych latach indywidualne wystawy w naszej galerii.

 

WYSTAWY CZYNNE DO 9.10.2022 od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0387000°N, 22.0075267°E

 

Do pobrania:

Dziwny jest ten świat, tekst ideowy

Marcin Lachowski, recenzja

Od organizatora

Plakat wydarzenia

 

Materiały nadesłane przez organizatora.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa