Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-09-11 - 2023-02-28

„Majster i uczniowie. 45-lecie pracy twórczej Krzysztofa Panasa”

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Wernisaż wystawy: 11.09.2022 r., godz. 15.00

Wystawa prezentowana w okresie: 11.09.2022r. - 28.02.2023 r.

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę jubileuszową ukazującą dorobek 45-lat pracy twórczej pochodzącego z Łańcuta Krzysztofa Panasa, cenionego w Polsce, jak i poza granicami kraju płatnerza.

 

Krzysztof Panas urodził się w 1953 roku w Łańcucie. Naukę kowalstwa i metaloplastyki pobierał w Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, które ukończył w 1974 r. W latach 1975-1976 studiował na Wydziale Konserwacji Rzeźby na ASP w Krakowie. Od wczesnej młodości pasjonował się bronią białą, czemu dał wyraz wykonując jako pracę dyplomową kopię siedemnastowiecznej karabeli.  Krzysztof Panas specjalizuje się w wykonywaniu historycznej białej broni polskiej, a także orientalnej oraz broni egzotycznej z odległych epok i krajów. Swe wyroby wykonuje technikami tradycyjnymi. Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, gdzie zdobył wiele wyróżnień i medali. Jego prace znajdują się w ponad trzydziestu krajach świata. W 1985 roku Minister Kultury i Sztuki nadał mu honorowy tytuł „mistrza rzemiosła”.  W publikacji towarzyszącej wystawie Mistrz pisze o sobie: „Zdarza mi się mówić, że moje życie, to moja praca, a moja praca, to moje życie. Jestem szczęśliwym człowiekiem, gdyż przez całe życie zajmuję się tym, co z głębi serca lubię. W zasadzie mogę śmiało stwierdzić, że nie przepracowałem żadnego dnia. Spełnienie daje mi fakt, że robię coś z pożytkiem i pasją, dając przy okazji radość innym ludziom. Uwielbiam robić to, co robię i nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Skupienia i czasu wymaga każdy proces, a mój czas jest odliczany nie dniami, a uderzeniami młotka. Moja praca to dla mnie relaks, wielka radość od rana do wieczora. Każdego dnia czeka na mnie moja Kuzienka. Moja Pieczara ‒ to moje królestwo”.

 

Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory Krzysztofa Panasa oraz Jego uczniów: Stanisława Maziarza, Marcina Kostkę, Mariusza Wywrockiego, Bernarda Górnego, Krzysztofa Górnego oraz Marcina Kościaka. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali SPAK. Prezentowana ekspozycja stanowić ma również doskonałą okazję do przybliżenia historii polskiego oręża oraz porównania polskiej broni białej z analogiczną bronią pochodzącą bardzo często z odległych części świata. Celem tego jubileuszowego przedsięwzięcia jest ponadto propagowania zanikającego rzemiosła zgodnego z dawną sztuką i tradycją. Wystawie towarzyszy katalog pt. „Majster i uczniowie. 45-lat pracy twórczej Krzysztofa Pansa”.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0352900°N, 22.0012400°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

Miejsce: Muzeum Okręgowe, ul. 3 Maja 19
Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Udział: Płatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa