Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-09-09 18:00

“Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś”

Tomasz Tomaszewski otwiera IV Rzeszowski Weekend Fotografii w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa!

 

Zapraszamy na wyjątkową wystawę fotografii oraz wieczór autorski z Tomaszem Tomaszewskim, inaugurujący tegoroczną, czwartą edycję Rzeszowskiego Weekendu Fotografii!

 

Kiedy: 9 września / piątek / , godz. 18:00

Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 / I piętro /

 

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

#RWF2022 #RzeszowskiWeekendFotografii #PatrzSzeroko #KulturaWRzeszowie #GFMR #na_pietrze #TomaszTomaszewski #TheWorldIsWhereYouStop

 

ŚWIAT JEST TAM, GDZIE SIĘ ZATRZYMAŁEŚ

 

Podnoszę aparat do oka i wybieram fragment świata. Intuicyjnie, może trochę rozumowo, ale na pewno z przekonaniem, że niczego nie udaję, że jestem sobą. Wtedy właśnie dźwięk wyzwalanej migawki odczuwam jako zdumiewającą przyjemność i radość, którym towarzyszy potrzeba zapamiętania czegoś istotnego, zaskakującego i niepospolitego.

 

Tak wybrany kadr staje się niejako całym światem, a ja odkrywam, że jest on nie tylko dziwniejszy niż sobie wyobrażałem, ale dziwniejszy niż mogę sobie wyobrazić.

 

Przez lata starałem się fotografią tłumaczyć człowieka drugiemu człowiekowi. Teraz zaniechałem tych wysiłków i pokazuję zestaw zdjęć pojedynczych, które nie mają ambicji opowiadania historii. Są raczej refleksją i wybrane zostały z nadzieją, że do refleksji doprowadzą choć wiem, że przecież żaden z doczesnych celów nie jest nam gwarantowany.

 

Staram się. Próbuję przyłapać mój świat w jego atrakcyjnym momencie, uprzywilejowanym i wyjątkowym nieustannie odnosząc wrażenie,

że w pełni nie mogę osiągnąć tego co bym chciał, ale jednocześnie też nie przestaję chcieć tego, czego nie mogę. Prezentuję więc skromną próbę, jakiś początek i kontynuuję.

 

Tomasz Tomaszewski, 2022

 

THE WORLD IS WHERE YOU STOP

 

I hold the camera to my eye and select a fragment of the world.

 

Intuitively, a bit rationally, but certainly with a belief that I’m not pretending, that I am myself. And that is when I experience the sound of the shutter as an amazing pleasure and joy teamed up with the need to take in something relevant, startling, and extraordinary.

 

The selected frame somewhat becomes a whole universe, while I discover that not only is it stranger than I imagined, but also stranger than I could ever imagine.

 

For years, I’ve been trying to explain man to another man with photography. I have now abandoned those attempts and present single images that have no ambition to tell stories. They are rather insights and have been selected with a hope that they will encourage insights although I do realize that no worldly goal is a given.

 

I keep on trying. I keep on trying to capture my world in its attractive, privileged, and unusual moment in time, always having a sense that I am unable to ultimately achieve what I want, but I am also not able stop wanting what I cannot have.  So, I present a humble attempt, a beginning, and carry on.

 

Tomasz Tomaszewski, 2022

 

O AUTORZE

 

Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers.

 

Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: National Geographic Magazine, Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Elle, Vogue.

 

Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, To, co trwałe. Górale, tradycja i wiara, Wszystko może być wszystkim, Gypsies, Happyland, Black Magic Woman, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych.

 

Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych.

 

Od ponad trzydziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic USA, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

 

www.academy.tomasztomaszewski.com

 

PATRZ!SZEROKO - IV Rzeszowski Weekend Fotografii

 

Organizator: Rzeszowska Akademia Fotografii

Współorganizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

 

www.patrzszeroko.pl

 

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa