Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-08-18 - 2022-09-15

Wystawa fotografii autorstwa Macieja Zduna „Kandydaci”

Zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii autorstwa Macieja Zduna „Kandydaci” w Starej Drukarni.

 

Maciej Zdun „Kandydaci”
kurator wystawy: Paweł Kraus
18.08.2022 – 15.09.2022
wernisaż: 18.08.2022, godz. 18.30 – Stara Drukarnia, ul. Bożnicza 6 Rzeszów

O wystawie:
Maciej Zdun fotografując szuka tematów, które są, jak się wyraził, z natury piękne. „Kandydaci” to cykl odmienny, najbardziej zaangażowany z dotychczasowych. Zdjęcia powstały w latach 2018-2020, a więc w okresie wzmożonej agitacji politycznej w związku z wyborami samorządowymi, prezydenckimi i wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Pierwsze zdjęcie, które Zdun wykonał w ramach cyklu, przedstawiało plakat z podobizną polityka i dopiskiem „won”. Specyfika kampanii wyborczej w Polsce dynamizowała relacje między politykami a obywatelami (lub pracownikami konkurujących sztabów wyborczych). W przestrzeni publicznej pojawiły się kolejne oszpecone twarze. Ale najczęściej to czynniki „obiektywne” zniekształcały pierwotny przekaz – wiatr lub deszcz marszczyły, odbarwiały, wyginały perfekcyjne portrety. Można zaryzykować twierdzenie, że to natura uzewnętrzniała skrywane cechy przyszłych bohaterów cyklu Zduna.
„Kandydaci” prezentują różne opcje polityczne. W tym sensie cykl jest „obiektywny”. Z drugiej strony autor założył, że bohaterowie plakatów wyborczych – piękni, idealni, wkrótce nas rozczarują – złamią dane słowo, nie dotrzymają obietnic. Stąd zamierzona ironia w sposobie ich prezentacji. Z ciekawością myślę, jak Zdun sfotografowałby swoich bohaterów dzisiaj?

Paweł Kraus


Maciej Zdun – fotograf, członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Prezentował zdjęcia na wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w Rzeszowie, Wrocławiu, Iwano-Frankowsku oraz na festiwalu fotograficznym w Bielsku-Białej. Publikował zdjęcia m.in. w Gazecie Fotograficznej oraz w portalach fotograficznych, takich jak: Eyescape Magazine, Frizzifrizzi. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

Miejsce: Stara Drukarnia, ul. Bożnicza 6
Organizator: Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa