Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-08-11 - 2022-09-11

Wystawa malarstwa Mariusza Drzewińskiego

W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odsłona dwóch nowych wystaw. Pierwsza z nich wprowadza widza w iście wakacyjny klimat pachnący farbami. „Wiśniowa pachnąca malarstwem” tak rozpoczął się cykl malarskich plenerów organizowanych w Wiśniowej w roku 2008.

 

Druga wystawa prezentowana w dolnej sali wystawowej to wystawa malarstwa Mariusza Drzewińskiego. Ten lubelski artysta współpracował już z naszą galerią. W 2019 roku był jurorem Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego – Jesienne Konfrontacje – Rzeszów 2019”.
Mariusz Drzewiński urodzony w 1959r. w Lublinie. W latach 1979-1983 odbył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych
w zakresie malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Od 2009 do 2016 roku pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich.  Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie. Od 2020 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W pracy artystycznej skupia się na działalności w zakresie malarstwa i rysunku. Prezentował swoje prace na 38 wystawach indywidualnych i ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Grzegorz Józefczuk – komentator wydarzeń artystycznych lubelskiego rynku sztuki napisał o malarstwie Mariusza Drzewińskiego następującą trafną uwagę: „Płótno nie atakuje feerią barw, snopem kolorów, przeciwnie – obraz staje się monochromatyczny. Abstrakcyjne kształty ulęgają uporządkowaniu, często w formy zgeometryzowane, samoorganizujące się w linie budowane horyzontalnie i wertykalnie. A więc ta droga wiedzie ku strukturom otwartym, jako że kompozycja tych obrazów jest otwarta, a rama stanowi raczej tylko element kontekstu wystawienniczego. Jeżeli widzimy płaszczyzny o zmiennej tonacji, rdzewiejące kolory, hierarchie planów-struktur – to znaczy, że idzie też o syntezę ruchu i czasu. Artysta chce zapanować nad czasoprzestrzennym zegarem odmierzającym ludzki los”. Sam artysta mówi, iż jego obrazy nie ilustrują ani nie przedstawiają konkretnych miejsc, czy postaci, są aurą tego, co zobaczył i przeżył. To próba zharmonizowania tego, co zewnętrzne z tym, co wewnętrzne, tego, co materialne z tym, co duchowe. „Zwłaszcza w ostatnich latach odnoszę się do roli pamięci, przemijania i kondycji współczesnego świata. Świadomie
i z premedytacją nawiązuję w swojej twórczości do minimal artu, op-artu, pop artu i abstrakcji geometrycznej . Od lat interesuje mnie struktura malatury , przestrzeń i złudzenie ruchu na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna”.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0387000°N, 22.0075267°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.


 

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa