Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-08-11 - 2022-09-11

WIŚNIOWA pachnąca malarstwem

W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odsłona dwóch nowych wystaw. Pierwsza z nich wprowadza widza w iście wakacyjny klimat pachnący farbami. „Wiśniowa pachnąca malarstwem” tak rozpoczął się cykl malarskich plenerów organizowanych w Wiśniowej w roku 2008. Plenery miały być powrotem do tradycji jaką stworzyli Jan Zygmunt Mycielski i jego żona Helena z Balów Mycielska.

 

W Wiśniowej w latach trzydziestych XX wieku stworzyli Wiśniowski Barbizon na wzór kolonii artystów we francuskim École de Barbizon koło Fontainbleau pod Paryżem. Sami będąc artystami zapraszali swoich starszych kolegów, uczniów Józefa Pankiewicza, znanych pod nazwą Komitet Paryski, twórców kapizmu. Gościli tam m.in. Jan Cybis, Józef Czapski, Józef Jarema, Artur Nacht (Samborski), Tadeusz Potworowski, Hanna Rudzka Cybisowa, Zygmunt Waliszewski. Z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, przy ogromnym zrozumieniu i wsparciu ówczesnych i obecnych władz Gminy Wiśniowa odbywają się nieprzerwanie od 2008 roku plenery malarskie. Pierwszym komisarzem był Jacek kawałek, następnie Stanisław Białogłowicz, Łukasz Gil i od dwóch lat Tadeusz Błoński.  Duży udział w tym przedsięwzięciu artystycznym miał i ma prezes Towarzystwa Andrzej Szypuła. W plenerach uczestniczyło dotychczas 110 artystów z naszego regionu, kraju i zagranicy. Na wystawie w rzeszowskim salonie zaprezentowano niemal wszystkich reprezentatywnym dziełem, a filarami wystawy jest kilkanaście obrazów Jana Zygmunta i Heleny Mycielskich. Plenery malarskie w Wiśniowej to niezwykły most artystyczny łączący dwa brzegi sztuki klasycznego malarstwa zatopionego w realizmie i kolorze z brzegiem sztuki współczesnej, która inspirując się naturą i urokami otoczenia posługuje się nowymi formami wyrazu, co udowadnia i dokumentuje ta wystawa. Dodać należy, iż jest ona częścią ogromnej kolekcji obrazów, akwarel, rysunków, którą szczycą się Gmina Wiśniowa, Towarzystwo Historyczne i Zespół Szkół w Wiśniowej.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0387000°N, 22.0075267°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, ul. Jana III Sobieskiego 18
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa