Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-08-05 - 2022-10-07

Plenerowa wystawa fotografii w #OgrodachFotografiiwRzeszowie

Zapraszamy na kolejną, plenerową wystawę fotografii w #OgrodachFotografiiwRzeszowie.
Tym razem to wizualna opowieść nawiązująca do osoby Ignacego Łukasiewicza, którego rok obecnie obchodzimy.

 

soby Ignacego Łukasiewicza, którego rok obecnie obchodzimy.

 

Gdzie: Ogród Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

Kiedy: 5 sierpnia / piątek /, godz. 17:00

Ekspozycja potrwa do 7 października br.

 

Partnerzy wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

 

--

O wystawie:

8 marca 2022 r. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego i gazowniczego, wizjonera swoich czasów, wynalazcy i społecznika. By uczcić jego pamięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Łukasiewicza.  Z tej okazji Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wydała pamiątkowe wydruki z fotografiami przedstawiającymi miejsca w Rzeszowie, z którymi był związany. Były to reprodukcje fotografii ze szklanych negatywów z Archiwum GFMR autorstwa Edwarda Janusza i Rodziny, przedstawiające m.in.: gimnazjum popijarskie przy ulicy 3 Maja (obecnie I LO), do którego w latach 1832-1836 uczęszczał Łukasiewicz i kamienicę, w której mieścił się hotel zwany „Luftmaszyną” (na rogu dzisiejszych ulic: Kościuszki i Słowackiego). Tam konspirował m.in. z Edwardem Dembowskim, organizatorem Powstania Krakowskiego w 1846 roku.

Wystawa plenerowa zatytułowana „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”, to zbiór unikatowych fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię. Sentymentalną podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym na obszarze południowej Polski zaczynamy od  Bóbrki, przenosząc się następnie do Libuszy, Krygu, Jasła, a także Krosna i Klimkówki, w Borysławiu kończąc.

Mimo, że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Wraz z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. To podkarpackie miasteczko stało się kolebką wydobycia tego kluczowego dla późniejszego, przemysłowego rozwoju świata surowca.

Początkowy proces wydobycia ropy odbywał się w całości  ręcznie. Magazynowano ją w drewnianych zbiornikach i następnie w beczkach przewożono na furmankach do destylarni, odpowiednika dzisiejszej rafinerii. W 1856 roku w Ulaszowicach (obecnie dzielnica Jasła)  powstała pierwsza na świecie destylarnia ropy naftowej. Zaprojektował ją i wybudował Ignacy Łukasiewicz.

Prezentowane na wystawie fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych.

Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 r. przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego  - chemika, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, pozującego wraz z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten podczas uroczystego otwarcia nazwany został jego imieniem.

Zapraszamy Państwa do wyjątkowej podróży po przedwojennym, „galicyjskim Teksasie”. Wystawa dostępna jest od 5 sierpnia 2022 r. przed Letnim Pałacem Lubomirskich będącym aktualnie siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

 

---

#GFMR #na_pietrze #IgnacyŁukasiewicz #RokŁukasiewicza #NAC #NarodoweArchiwumCyfrowe #OiL #KulturaWRzeszowie

Miejsce: gród Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie / Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa