Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-07-24

„Dla Tomasza” - koncert z okazji 80. urodzin Tomasza Stańki

Mural i specjalny koncert to dwa wydarzenia którymi Narodowe Centrum Kultury we współpracy z władzami miasta Rzeszowa i Estradą Rzeszowską uczci przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańki. Zarówno koncert będący spotkaniem dwóch wybitnych improwizatorów Józefa Skrzeka i Erika Truffaza jak i oficjalna inauguracja muralu odbędą się w Rzeszowie 24 lipca 2022 r. Zmarły przed czterema laty artysta, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, urodził się w Rzeszowie i jest jego Honorowym Obywatelem. Koncert będzie transmitowany na żywo na portalach facebookowych Narodowego Centrum Kultury i Estrady Rzeszowskiej, partnerów organizacyjnych wydarzenia.

 

Koncert Józefa Skrzeka, wybitnego multiinstrumentalisty, kompozytora, człowieka który ze swobodą porusza się w każdym obszarze muzycznym oraz Erika Truffaza – jednego z najwybitniejszych trębaczy, uważanego za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa odbędzie się 24 lipca, o godz. 19:00 w Hotelu Bristol w Rzeszowie.

Obaj artyści znani są z tego, że od początku swojej twórczości poszukiwali nowych, ciekawych i nieoczywistych brzmień. Ich znak rozpoznawczy to improwizacja. Eksperymenty z elektroniką i muzyką sakralną po ciężki rock oraz muzykę klasyczną i flirty z jazzem - to Józef Skrzek. Erik Truffaz to klasyczny jazz, elektronika, rap, muzyka świata z wieloma elementami etnicznymi zaczerpniętymi z krajów w których koncertował (Chiny, Meksyk, Brazylia, Algieria).

Tomasz Stańko cenił muzykę obydwu artystów i darzył ich szacunkiem.

 

Józef Skrzek

 

 

Józef Skrzek to multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, a przede wszystkim lider legendarnego zespołu rockowego SBB. 

Założona przez niego na początku lat 70. grupa eksperymentowała, łącząc rock, blues, jazz, muzykę elektroniczną i progresywną i tworząc swoje niepowtarzalne brzmienie. W całym okresie swojego istnienia SBB nagrało łącznie ponad 60 albumów studyjnych, koncertowych i kompilacyjnych. Po rozwiązaniu w 1980 r., grupa kilkakrotnie się reaktywowała. Powróciła na scenę w 2000 roku a w 2016 r. ukazał się studyjny album „Za Linią Horyzontu”.Od połowy lat 90. Józef Skrzek z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry. Komponuje także dla teatru i filmu i ciągle koncertuje.


 

Erik Truffaz

 

 

Postrzegany przez wielu jako jeden z najsłynniejszych europejskich trębaczy w historii. Jego styl jest porównywany do stylu Milesa Davisa – z perfekcyjnym wyczuciem emocji. Występował wraz ze swoim kwartetem na całym świecie i został przyjęty z uznaniem krytyków w każdym kraju. W ostatnich latach Erik współpracował m.in. z takimi artystami jak Bugge Wesseltoftem, Talvinem Singhem, Edem Harcourt, Sophie Hunger czy Anną Aaron oraz wydał 10 albumów w legendarnej jazzowej wytwórni Blue Note. Jego najświeższy album – „Lune Rouge” – ukazał się jesienią 2019 roku.

Uroczyste odsłonięcie muralu 24.07:

Miejsce: budynek przy ul. Hetmańskiej 16, Rzeszów

Godz.: 18:00

 

Koncert „Dla Tomasza” 24.07:

Miejsce: Hotel Bristol, Sala Polska, ul. Mikołaja Kopernika 12, Rzeszów

Godz: 19:00


 

Miejsce: budynek przy ul. Hetmańskiej 16, Hotel Bristol, Sala Polska, ul. Mikołaja Kopernika 12
Organizator: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa