Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-07-09 - 2022-07-24

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko z okazji 80. rocznicy urodzin

Wydarzenia w Rzeszowie

 

11 lipca 2022 r. przypada 80.rocznica urodzin Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego. Już po raz czwarty będziemy celebrować jego twórczość w wyjątkowych interpretacjach wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie. Koncerty rozpoczniemy 9 i 10 lipca - wtedy na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich pojawią się m.in. Marcin Wasilewski Trio i gościnnie znakomity norweski trębacz NilsvPetterMolvær. To jednak nie koniec muzycznych atrakcji tegorocznego „Toastu”.

 

  • 9 - 10 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty - dziedziniec Zamku Lubomirskich
  • 11 lipca, 20:00, Warszawa,koncert -  plac Defilad
  • 14 – 16 lipca, Rzeszów, Hotel Prezydencki - Warsztaty wokalne z Malwiną Pasternak
  • 16 lipca, 18:00,  Rzeszów, koncert -  Rzeszowskie Piwnice
  • 17 lipca, 17:00, Rzeszów, koncert - scena przy Fontannie Multimedialnej
  • 24 lipca, Rzeszów, koncert - Sala Polska Hotelu Bristol

 

“Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył” – mówi Anna Stańko, córka trębacza i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko.

 

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko - program:

 

Sobota, 9 lipca, godz. 20.00, Dziedziniec Zamku Lubomirskich (wstęp wolny)

 

Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, Michał Chołka i Bartłomiej Skubisz – „Noc Lipcowa” – Stańko spotyka Schulza

Muzyczny spektakl, w którym magiczne kompozycje Tomasza Stańko będą przeplatać się z magiczną prozą Bruno Schulza.

 

Ostatnia płyta Tomasza Stańko "December Avenue" była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk.

 

Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko "DecemberAvenue" oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.

 

Autorskich aranżacji i interpretacji utworów Tomasza Stańko dokona znakomity krakowski pianista i kompozytor Kuba Płużek i wykona je z towarzyszeniem własnego zespołu, w którego skład wchodzą grający z Tomaszem Stańko: perkusista Dawid Fortuna i kontrabasista Max Mucha oraz saksofonista Marek Pospieszalski i gościnnie słowacki trębacz Oskar Török. Skład uzupełni Bartłomiej Skubisz odpowiedzialny za sample i instrumenty perkusyjne oraz słowo wstępne. Interpretacji wybranych fragmentów prozy Brunona Schulza dokona Michał Chołka.

 

Kuba Płużek – fortepian, aranżacje

Marek Pospieszalski - saksofony

Max Mucha - kontrabas

Dawid Fortuna - perkusja

+

Oskar Török - trąbka

Michał Chołka - interpretacja prozy Brunona Schulza

Bartłomiej Skubisz - sample, instrumenty perkusyjne

 

Autor koncepcji koncertu i wyboru tekstów: Bartłomiej Skubisz.

 

Niedziela, 10 lipca godz. 20.00, dziedziniec Zamku Lubomirskich (wstęp wolny)

EABS, Marcin Wasilweski Trio, Nils Petter Molvær

 

Kolejny dzień „Toastu” to dwa projekty specjalne. Pierwszy nawiązuje do burzliwego okresu twórczości Tomasza Stańko: lat 70. i kultowego dziś album „Purple Sun”, którego reinterpretacji podjęli się muzycy najpopularniejszego dziś jazzowego zespołu młodego pokolenia - EABS.

 

Z drugiej strony wystąpią Marcin Wasilewski Trio – to ponad dwie dekady koncertów i nagrań – od „Soul of things” po „Lontano” i „Wolność w sierpniu” – muzyka, na której wychowało się kolejne pokolenie fanów jazzu i która stała się przepustką do międzynarodowej kariery dla samego Tria. Marcin Wasilewski na tę szczególną dla członków jego Tria, Sławomira Kurkiewicza oraz Michała Miśkiewicza, serię koncertów “Toastu urodzinowego dla Tomasza Stańko” zaprasza do współpracy Nilsa Pettera Molværa, gwiazdę europejskiego jazzu, wybitnego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta, uznawanego za pioneranu jazzu.

 

Muzycy współpracowali dotychczas dwukrotnie – po raz pierwszy 30 kwietnia 2017 r. na zaproszenie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu z okazji  Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO i spotkali się ponownie w maju 2018 roku na Festiwalu Jazzonalia w Koninie by zaprezentować muzykę Tomasza Stańko.

 

Na tę wyjątkową okazję Marcin Wasilewski przygotowuje specjalny program, a niespodzianką będzie rozszerzenie brzmienia o elektryczne oraz elektroniczne instrumentarium, dzięki któremu usłyszymy muzykę Tomasza Stańko w odsłonie innej niż ta, z którą wspólnie „podróżowali” przez ponad 20 lat.
 

Prawdziwym fanom muzyki nie trzeba przedstawiać gościa, którego zespół zaprosił do udziału w tym koncercie – znakomitego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta Nilsa PetteraMolværa, uważanego za pioniera nu jazzu. W swojej działalności artystycznej łączy on rozmaite muzyczne style – jazz, ambient, house, elektronikę, breakbeats, jak również elementy zaczerpnięte z hip-hopu, rocka i popu –tworząc w ten sposób przekonujące krajobrazy dźwiękowe o głębokiej intensywności. Oprócz  tego, że jako trębacz już teraz pozostawił trwałe ślady w historii muzyki i stworzył swoje niepowtarzalne brzmienie, nagrał też ścieżki dźwiękowe do wielu filmów, filmów telewizyjnych, dokumentalnych i sztuk teatralnych, a pod własnym nazwiskiem wydał dziewięć albumów. Molvær śmiało przekracza granice czasu i przestrzeni, chętnie ulega wpływom nowych technologii, by nadawać swej przenikniętej romantyzmem muzyce wciąż nowe formy ekspresji. Jego twórczość jest pełna  czułości i wrażliwości.

 

Czwartek-sobota, 14-16 lipca, Hotel Prezydencki w Rzeszowie

 

Jazzowe warsztaty wokalne z Malwiną Masternak

 

Warsztaty przeznaczone dla dzieci i dorosłych pod okiem Malwiny Masternak - wokalistki, kompozytorki i pedagog specjalizującej się w jazzie i muzyce współczesnej, absolwentki prestiżowej uczelni Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA).

 

Informacje i zapisy:tel.507 360 395; e-mail: stowarzyszenieap@op.pl.

 

Sobota, 16 lipca, godz. 18.00, Rzeszowskie Piwnice (wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek)

 

Koncert uczestników warsztatów wokalnych z Malwiną Masternak, którzy zaprezentują efekty swojej pracy warsztatowej.

Niedziela, 17 lipca, godz. 17.00, scena przy Fontannie Multimedialnej (wstęp wolny)

Malwina Masternak z zespołem:

Iñigo Ruiz de Gordejuela – piano

JortTerwijn- kontrabas

Daniel Lizarrag – perkusja  

W koncercie wystąpi również pięciu wybranych przez Malwinę uczestników warsztatów wokalnych.

Malwina Masternak to polska wokalistka, kompozytorka i pedagog specjalizująca się w jazzie i muzyce współczesnej. Ukończyła prestiżową uczelnię Berklee Global Jazz Institute w Bostonie (USA), gdzie studiowała pod okiem m.in. takich osobistości jak TerriLyneCarrington, DaniloPérez i John Patitucci. Aktywnie koncertuje na całym świecie, mimo młodego wieku wystąpiła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej. Jednym z jej ostatnich osiągnięć jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci.

 

Debiutancki album Malwiny Masternak „Perspektywa”, oddaje perspektywę jej podróży poprzez różne kraje, idee i muzyczne inspiracje z ostatnich lat. Połączenie tych perspektyw daje słuchaczowi szansę zanurzenia się w świat kompozycji Malwiny napisanych do wierszy legendarnych polskich i międzynarodowych pisarzy, takich jak Leopold Staff, Wisława Szymborska, Maya Angelou czy William Davis oraz aranżacji standardów jazzowych. Na albumie możemy posłuchać hiszpańskiego pianistę, Iñigo Ruiz de Gordejuela, zwycięzcę nagrody BBK za Najlepszy Album Jazzowy Roku (2019), perkusistę Daniela Lizarraga, holenderskiego kontrabasistę JortaTerwajna oraz gościa specjalnego, perkusistkę, kompozytorkę, 6-krotna zdobywczyni nagrody Grammy Awards, TerriLyneCarrington.

 

Masternak jest również zapalonym pedagogiem wokalnym oraz muzycznym. Jako studentka Berklee College of Music stworzyła wokalny zespół jazzowy. Wybrany repertuar komponowała oraz aranżowała czerpiąc zarówno z jazzu, jak i muzyki klasycznej.Aktualnie wykłada wokalistykęjazzową na Uniwersytecie w Chile oraz prowadzi chór jazzowy do którego tworzy aranże.

 

Niedziela, 24 lipca, godz. 19.00, Sala Polska Hotelu Bristol (wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek)

 

Z inicjatywy NCK powstał w Rzeszowie mural mający na celu uczczenie pamięci Artysty. Przy okazji uroczystego odsłonięcia muralu zaplanowany jest koncert "Dla Tomasza", w którym hołd Tomaszowi Stańko oddadzą wybitni muzycy - Józef Skrzek i Erik Truffaz. Koncert odbędzie się 24 lipca 2022r. w Hotelu Bristol. Wydarzenie będzie również streamingowane do internetu. NCK oraz Estrada Rzeszowska są partnerami organizacyjnymi koncertu.

 

Międzynarodowe wydarzeniapod hasłem “Remembering Tomasz Stańko”

 

Po urodzinowych toastach w Rzeszowie i Warszawie rozpocznie się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem “Remembering Tomasz Stańko”. Jego muzyka rozbrzmiewać będzie m.in. w Krakowie – mieście, gdzie odebrał swoją muzyczną edukację, zakładał pierwsze zespoły i nawiązywał przyjaźnie, które odcisnęły piętno na jego artystycznej karierze, na koreańskiej wyspie Jara, w Nowym Jorku i Londynie.

Ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańko pt. „Desperado” – wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. Premiery niepublikowanych dotąd nagrań trębacza szykują ECM Records i wydawnictwo Astigmatic. Finałem cyklu będzie jubileuszowa, 20. edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej.

 

***

KUBA PŁUŻEK to urodzony w Krakowie w 1988 roku kompozytor i pianista jazzowy. Jest jednym  z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Współtworzy wiele nieszablonowych i ważnych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę. Kuba Płużek nagrał ponad dwadzieścia płyt, w tym 5 firmowanych własnym nazwiskiem (2 solowe i trzy w kwartecie). Finalista Montreux Piano Competition, nominowany do nagrody Fryderyk 2015, zwycięzca i finalista najważniejszych polskich oraz międzynarodowych konkursów jazzowych. Współpracował i występował m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem, Arkiem Skolikiem, Wayne Dockery, Michałem Urbaniakiem, Gregiem Osby, Nigelem Kennedym, Maciejem Sikałą, Bronisławem Suchankiem.

***

Marcin Wasilewski Trio to jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej. Muzycy mają unikatowy talent łączenia tradycyjnych elementów ze współczesnym brzmieniem – w ten sposób tworzą swój rozpoznawalny styl. Uznawani za jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się zarówno zachwytami publiczności i uznaniem krytyków na całym świecie.

To właśnie z Tomaszem Stańko po raz pierwszy znaleźli się w legendarnej wytwórni ECM Records z Monachium, pojawiając się na albumach Soul of Things (2001), SuspendedNight (2003) oraz Lontano (2005). Stańko był również mentorem muzyków. „W całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Każdego dnia czuję się zaskoczony. Po prostu stają się coraz lepsi” - powiedział niegdyś entuzjastycznie Tomasz Stańko. Dziś Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz mają na koncie siedem albumów wydanych nakłademECM: Trio (2004), January (2007), Faithful (2010), Spark of Life (2014, z JoakimemMilderem), Live (2016), a także Arctic Riff (2019 z Joe Lovano) i En attendant (2020), a także wiele kolaboracji z legendami jazzowego gatunku (jako Trio lub osobno), m.in. z Charlesem Lloydem, Janem Garbarkiem, Al Fosterem, Joe Lovano, Nilsem PetteremMolværem, BranfordemMarsalisem, Manu Katché, Dino Saluzzim, Bobo Stensonem i cała polską czołówką jazzową. Najnowszy album Tria pt. En Attendant, wydany w 2020 r. został pod koniec kwietnia nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz i jest to jego jedenasty Fryderyk, najwięcej w polskim jazzie. W tym roku zespół był nominowany również do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (DeutscherJazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny, a wcześniej, bo na początku roku 2022 Trio zwyciężyło również w Dorocznej Ankiecie Jazz Forum "JAZZ TOP 2021" Czytelników: jako Akustyczny Zespół Roku, za Album Roku: En attendant – Marcin Wasilewski Trio / ECM Records/ Universal Music oraz w kategorii Koncert Roku: za podwójną trasę koncertową: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano Arctic Riff Tour 2021 + MWT En attendant Tour 2021. Trio w niezmiennym składzie od ponad 28 lat jest obecne na scenie, ciesząc się uznaniem fanów i krytyków w wielu krajach na świecie. W czerwcu płytę En attendant otrzymało kolejne wyróżnienie jako Album Roku i statuetkę Grand Prix Jazz Melomani.

 

Pomysłodawca i organizator:


Fundacja im. Tomasza Stańko

Organizatorzy:

Estrada Rzeszowska

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza - PLAC DEFILAD

Partnerzy:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 

Miasto Rzeszów

Miasto Stołeczne Warszawa

Miejsce: Rzeszów różne lokalizacje
Organizator: Estrada Rzeszowska, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza - PLAC DEFILAD
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa