Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2022-01-05 - 2022-01-31

Wystawa "Shoah. W obliczu Zagłady" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę

Shoah. W obliczu Zagłady

zorganizowaną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci
o Ofiarach Holocaustu

3 – 31 stycznia 2022 r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13 (na piętrze)

Wstęp wolny, w godzinach otwarcia biblioteki

 

 

 

 

W budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, po remoncie powstała nowa przestrzeń wystawowa na piętrze – na ścianach zawisł system wystawienniczy, gabloty, które do tej pory znajdowały się w hallu głównym zostały przeniesione.

 

W nowym miejscu na Czytelników i odwiedzających będzie czekała styczniowa wystawa „Shoah. W obliczu Zagłady” zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, przypadającego na 27 stycznia.

 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zgładzonych podczas II wojny światowej. Wybrana data – 27 stycznia jest symboliczna i upamiętnia dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez 100. Lwowską Dywizję Piechoty, pod dowództwem generała majora Fiodora Krasawina.

 

Celem wydarzenia jest uwrażliwienie przyszłych pokoleń na problem Holocaustu, by tym samym zapobiec aktom ludobójstwa w przyszłości, rasizmowi, nienawiści i uprzedzeniom.

Wystawa składa się z plansz zawierających fakty nt. Zagłady Żydów, cytatów oraz gablot ze zbiorami biblioteki. Wśród książek zaprezentowanych na wystawie znajdują się powieści oparte na faktach, biografie, podręczniki oraz świadectwa i wspomnienia Ocalonych, a także albumy i wstrząsające fotografie ukazujące sytuację Żydów podczas wojny. Nie zabraknie licznych polemik naukowców i badaczy próbujących podjąć temat zrozumienia Holocaustu. Spora część zbiorów dotyczy nazistowskiego obozu Zagłady w Auschwitz: zainteresowani mogą znaleźć informacje o powstaniu, działaniu, dokładnej topografii, projekty i przekroje budynków Auschwitz.


Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez organizatora.
 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa