Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2021-08-18 - 2021-09-10

Wystawa prac uczestników Wakacyjnych Warsztatów Fotograficznych w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Wystawa prac uczestników Wakacyjnych Warsztatów Fotograficznych w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

20 i 21 lipca dobyły się warsztaty pt. „Atrakcyjna fotografia wokół nas” prowadzone były przez Tomasza Sobczaka.

Tomasz Sobczak - artysta fotografik, pedagog. Mieszka i pracuje w Tarnowie. „Podróżował” przez różne dziedziny fotografii, począwszy od fotografii ruchu, przez fotografię studyjną, w tym portret i akt, poprzez geometryczne spojrzenie na architekturę, po abstrakcję czy fotografię kreacyjną. Obecnie interesuje go miejsce fotografii w sztuce współczesnej. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz kilkuset zbiorowych i pokonkursowych. Pełnił funkcję kuratora, jurora, animatora i organizatora wielu wystaw, konkursów i przedsięwzięć kulturalnych. Laureat Stypendium Ministra Kultury. Dwukrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa. Laureat odznaczeń państwowych: Brązowego Krzyża Zasługi oraz Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę nadawanych przez prezydentów RP. W 2020 r. otrzymał Srebrny Medal „Za Fotograficzną Twórczość”. Od ponad dekady pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2019 r. został członkiem zarządu Fotoklubu RP a w 2021 jego sekretarzem.

Podczas warsztatów uczestnicy doskonalili technikę fotograficzną oraz  umiejętność znalezienia ciekawych kadrów. Każdy z uczestników opowiadał o swojej  fotografii, skupili się na tym jak bez wielkich nakładów zrobić dobre zdjęcia. Uczestnicy dostali "porcję" ćwiczeń służących do zmiany myślenia i postrzegania najbliższego otoczenia. Pozornie nudnego i "opatrzonego" jednak posiadającego olbrzymi potencjał fotograficzny. Nie były to warsztaty z obsługi aparatów, od uczestników wymagana była znajomość ustawiania podstawowych ustawień własnego sprzętu.

Kolejne warsztaty pn.  „Reportaż fotograficzny jako opowiadanie historii” prowadził Marcin Walko i odbywały się od 2 do 6 sierpnia.

Marcin Walko – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i  uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania – Bałkany. W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a  jednocześnie w obawie  o dyna-mikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl "Europa w ciszy", który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 r. został okrzyknięty "Inspiracją" magazynu Nikona "Szeroki Kadr”. W  2018 r. jako jedyny Polak dokumentował marsz ku pamięci ofiar masakry w Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie. Nagrodzony za reportaż "Parcela M11". W 2021 r. wyróżniono jego fotografie "Bardzo bliski wschód" w kategorii reportaż w konkursie VIVA! Photo Awards. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki został Stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w  2018 r.

Warsztaty skierowanie były do osób posiadających minimum umiejętności obsługi aparatu fotograficznego. Cel warsztatów to próba udokumentowania z pozoru prostych zjawisk i wydarzeń codzienności oraz ludzi będących jego bohaterami. Podczas prowadzonych warsztatów powstał materiał istotny z punktu widzenia socjologii wizualnej oraz będący odniesieniem do kluczowych elementów otaczającego nas świata.

9 sierpnia  odbyły się  warsztaty „Reportaż i portret reporterski", prowadzone przez Jacka Wnuka.

Jacek Wnuk – absolwent fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz geografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Organizator i uczestnik wielu wypraw w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumunii, Białorusi i Bałkanów, Rosji i Maroka. Uczestniczył w Pomarańczowej rewolucji w Kijowie, pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Zawodowo zajmuje się fotografią użytkową, reklamową, przyrodniczą i reportażową, projektami graficznymi, fotoedycją, obróbką zdjęć, przygotowaniem publikacji do druku. Organizuje plenery fotograficzne, wykłady o podróżach, fotografii i spotkania podróżnicze. Pracuje w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, gdzie zajmuje się grafiką, fotografią i filmem oraz prowadzi Studenckie Koło Reportersko-Filmowe. Jest nauczycielem multimediów w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie.

Zakres warsztatów obejmował temat reportażu i portretu reporterskiego z wprowadzeniem do ogólnych zagadnień fotografii, prezentacji zagadnień technicznych. Prowadzący opowiadał również o kulisach swoich fotoreportaży z Czeczenii, Pomarańczowej rewolucji w Kijowie i Karpat Wschodnich. Zakres części praktycznej to: budowanie kadru, stosowanie perspektywy i poszukiwanie naturalnego światła przy fotografii reportażowej i portrecie reporterskim.

W warsztatach uczestniczyło 49 osób, na wystawie można zobaczyć ok. 130 zdjęć powstałych w trakcie warsztatów.

Wystawę można zwiedzać od 18 sierpnia do 10 września 2021 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-17.00 w lokalu Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9.

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9.
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9.
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa