Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2019-07-29 - 2019-08-31

Wystawa fotografii "Sawanna: Raj tracony…"

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na Wystawę fotografii "Sawanna: Raj tracony…" - Małgorzata (Gonia) Zduńczyk (Celestynów), „Manhattan” - Ryszard Jerzy Świątkowski (Nowy Jork) oraz w Galerii Debiuty  „Harleyem po Ameryce” - Zdzisław Prochowski (Rzeszów)

 

W miesiącach wrzesień – październik Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa będzie nieczynna dla zwiedzających z powodu remontu.

 

Urodzona w rodzinie fotografów. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców, jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii.

 

Od ponad 25 lat odkrywa Afrykę. Łączy swoje pasje,  fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych oraz w zakresie współpracy rozwojowej.  Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce, jak i w Afryce. Przedstawiane były w Galerii Obok ZPAF, galeriach publicznych I prywatnych, a także w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia.

 

Jest fotografem z wieloletnim doświadczeniem oraz współzałożycielką Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Fundacja od ponad 10 lat prowadzi projekty rozwojowe w Afryce Wschodniej. W tym okresie zrealizowała około 30 projektów, w których uczestniczyło łącznie kilkanaście tysięcy ludzi.

 

Ryszard Jerzy Świątkowski

Urodził się na Manhattanie i tutaj mieszka. Dzieciństwo dzielił między Nowym Jorkiem i Jasłem. Polska, a w szczególności Jasło, zajmuje w jego sercu ważne miejsce, tutaj często powraca. W 2019 r.  ukończył  High School.

Przygodę z fotografią rozpoczął bardzo wcześnie, z licznych podróży po Europie i Ameryce przywoził dużo fotografii. Nowy Jork inspiruje wielu fotografików. Debiutował w Galerii Rivaa na Manhattanie w 2015 roku. Ponownie w tejże galerii prezentował swoje fotografie w 2016 roku, podczas wystawy zbiorowej. Ostatnie jego prace pokazywane były na wielkim Art. Show w Greenwich w stanie Connecticut.

Łączy pasje fotograficzne z zainteresowaniami biologią.

Nurkuje, jeździ na nartach, posiada czarny pas karate.

Wystawa „Manhattan”  składa się z kilkudziesięciu prac ukazujących magiczną cześć Nowego Jorku w zmieniających się porach roku. Fotografie przedstawiają zarówno miasto tętniące życiem i gwarem, jak również miejsca ciche, spokojne i zielone. Są też ulubione miejsca autora zdjęć: mosty Manhattanu, Central Park - najsłynniejszy park świata, Piąta Aleja, SoHo - ekstrawagancka dzielnica awangardowych artystów, sklepów i galerii sztuki oraz ciekawej architektury.

 Zdjęcia zachęcają, aby osobiście zobaczyć Manhattan i poczuć jego klimat ...

 

Zdzisław Prochowski

Zdzisław Prochowski to rodowity rzeszowianin, rocznik 1962, który jednakże większość życia spędził w dalekiej Kalifornii. Po ukończeniu IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie wyjechał do Krakowa, gdzie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.  W 1985 roku przerwał studia i wyemigrował z Polski, najpierw do Francji, a następnie do USA.  Przez kilkanaście lat mieszkał kolejno w Paryżu, Los Angeles, San Francisco i Nowym Jorku, by w końcu osiedlić się na stałe w urokliwym Pomarańczowym Hrabstwie (Orange County) w południowej Kalifornii.

Z wykształcenia politolog i prawnik, Z. Prochowski jest absolwentem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) gdzie w 1992 roku ukończył, magna cum laude, kierunek nauk politycznych, jak również Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (UCB), gdzie w 1995 roku ukończył podyplomowe studia prawnicze zdobywając tytuł Juris Doctor.  Podczas swojej 20-letniej kariery prawniczej w USA praktykował głównie prawo korporacyjne, a następnie, po otwarciu własnej kancelarii, specjalizował się w prawie imigracyjnym.

Chwile wolne od pracy Z. Prochowski najchętniej spędzał podróżując po kontynencie północnoamerykańskim, ze szczególnym uwzględnieniem południowo-zachodnich stanów USA: Kalifornii, Nevady, Arizony i Utah.  Od kiedy w prezencie na swoje 40. urodziny podarował sam sobie nowiutki motocykl kultowej marki Harley-Davidson, preferowanym środkiem lokomocji dla w/w wojaży był już tylko jednośladowiec. Z jego perspektywy bezkresne połacie Ameryki, a zwłaszcza legendarny “Dziki Zachód”, prezentowały się i inspirowały niespokojną duszę wędrowca zdecydowanie najlepiej.  Stopniowo trasy wypraw stawały się coraz dłuższe, motocykle większe i wygodniejsze, a gwoli upamiętnienia gromadzonych wrażeń wykorzystana została fotografia.

Zdjęcia prezentowane na niniejszej wystawie pochodzą z lat 2012-2017.  Chociaż w tym czasie ich Autor kilkakrotnie samotnie przemierzył Amerykę wzdłuż, wszerz i w poprzek, obecna selekcja dotyczy tylko kilku z jego najbardziej ulubionych tras w zachodniej części kontynentu. Za fotogeniczny model posłużył, jak do tej pory niezawodny, 2012 Harley-Davidson Road King FLHR, a za aparat fotograficzny par excellence, równie niezawodny iphone 5S.

W 2015 roku, z powodów osobistych i po niemal 35 latach, Zdzisław Prochowski powrócił do rodzinnego Rzeszowa. Swój aktualny motocykl zostawił jednak na przechowanie w Kalifornii i co jakiś czas odwiedza go tam żeby, jak twierdzi, „naładować baterie” - tak motocykla jak i swoje własne.

 

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa