Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2019-06-22 12:00

„Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa”

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii ukazującej życie codzienne i kulturę Łemków pt. „Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa”.

 

Łemkowie to jedna z grup góralskich północnych Karpatów, która ukształtowała się w długim procesie historycznym, wchłaniając i asymilując różne elementy etniczne. Łemkowszczyzna ciągnęła się po obu stronach Karpat od Osławy i Laborca na wschodzie, po Poprad na zachodzie.

Życie Łemków toczyło się odwiecznie ustalonym rytmem, charakteryzowali się  tradycyjnymi strojami, budownictwem i obrzędowością.

Dzięki bezcennym fotografiom będzie można obejrzeć świat, który przeszedł już do przeszłości wskutek tragicznych wydarzeń historycznych oraz zmian społecznych dokonujących się w drugiej połowie XX w.

Podczas wystawy prezentowane są unikatowe fotografie przedstawiające rodziny łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii. Część fotografii do wystawy została udostępniona przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Są to klisze pozostawione przez Romana Reinfussa (1910-1998), znakomitego znawcę sztuki ludowej i etnografa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938.

Wystawie towarzyszą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej wypożyczone z Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

 

Wernisaż, który odbędzie się 22 czerwca (sobota), o godz. 12.00, uświetni występ kapeli łemkowskiej.

 

Wystawę można zwiedzać do 24 lipca 2019 r.

 

Godziny otwarcia Galerii podczas ESK:

21.06 (piątek) – 9.00 – 17.00

22.06 (sobota), 23.06 (niedziela) – 11.00 – 17.00

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa