Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2019-05-03 14:00

Wernisaż wystawy "Rzeszów kiedyś i dziś", "Rzeszowskie historie zapisane w drewnie"

Na wystawie „Rzeszów kiedyś i dziś” prezentowane są fotografie z archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa autorstwa:  Józefa Gajdy, Ireny Gałuszki, Jacka Fischera, Jerzego Jawczaka, Zdzisława Postępskiego, Józefa Ryciuka i Jacka Stankiewicza oraz w Galerii Debiuty - fotografie z 2018 r. wykonane przez Maksyma Kińczyka, ucznia Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie. Fotografie współczesnego Rzeszowa powstały w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego. Miały one na celu ukazać zmiany zachodzące w naszym mieście na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat i ogromny rozwój miasta, jaki dokonał się od lat 50. XX wieku. Wzorując się na archiwalnych fotografiach Maksym starał się uchwycić identyczne kadry - ujęcia ulic, obiektów i placów Rzeszowa. Dzięki takiemu porównaniu zwiedzających czeka sentymentalna podróż po Rzeszowie.

 

Wystawa fotografii

Rzeszowskie historie zapisane w drewnie

 

Fotografie: Izabela Słysz

Oprawa graficzna: Karolina Paśko

Opiekun merytoryczny: dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek

Zakład Architektury Krajobrazu, Wydział Biologiczno-Rolniczy, Uniwersytet Rzeszowski

 

 

O WYSTAWIE

 

Wystawa fotografii „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie” stanowi częściowe podsumowanie krajobrazowej inwentaryzacji miasta Rzeszowa w zakresie tradycyjnego drewnianego budownictwa mieszkalnego, jaką od 2017 r. prowadzą studenci Koła Naukowego „Krajobrazy” działającego przy Zakładzie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Drewniana zabudowa Rzeszowa jest sentymentalnym wspomnieniem harmonijnego krajobrazu sprzed lat. Mimo zachodzących w niej przekształceń, jest wciąż aktualnym źródłem wiedzy o praktykach budowalnych przeszłych pokoleń. Stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego, który odchodzi w zapomnienie.

Wybrane fotografie są rodzajem zaproszenia do sentymentalnej podróży po rzeszowskim krajobrazie, jakiego być może nie znamy. Towarzyszą im komentarze znanych badaczy drewnianej architektury, przekonujące o jej wyjątkowości i potrzebie ochrony.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0367100°N, 22.0015100°E

 

Miejsce: Galeria Frogorafii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa