Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2019-04-15 - 2019-05-20

Przestrzeń Kwadratowa dla Rzeszowa

Od poniedziałku 15.04.2019 r. do poniedziałku 20.05.2019 r. odbędzie się ogólnopolskie głosowanie, w wyniku którego w Rzeszowie, już w te wakacje, może powstać oryginalna instalacja przestrzenna autorstwa Jakuba Szczęsnego, będąca otwartym miejscem kultury i relaksu. Takiego obiektu, jeszcze w Rzeszowie nie było. Rzeszowian mobilizuje do głosowania i wpływania na pozytywne zmiany w mieście – Fundacja Rzeszowska.

- Chcemy dać mieszkańcom Rzeszowa PRZESTRZEŃ pełną możliwości, w której będą mogli się  realizować i relaksować. Chcemy przestrzeni tętniącej życiem, bez nadęcia, funkcjonalnej, wpisującej się w tkankę miejską i z dobrą atmosferą, dlatego jako Fundacja Rzeszowska bierzemy udział w IV edycji programu LECHSTARTERA. Wiemy, że musimy o nią zawalczyć, nie tylko jako aktywiści, ale jako wszyscy mieszkańcy. Wespół w zespół. Dlatego rozpoczęliśmy pełną mobilizację w Rzeszowie, bo konkurencja jest spora. Do boju stanęło 15 organizacji pozarządowych z całego kraju. Tylko 3 z nich będą zwycięzcami. Tylko wsparcie rzeszowskiej społeczności może sprawić, że instalacja Jakuba Szczęsnego powstanie akurat w Rzeszowie. – mówi Bartłomiej Gancarczyk, wiceprezes i  koordynator akcji ze strony Fundacji Rzeszowskiej

LECHSTARTER to program, który już od 3 lat realnie zmienia na lepsze przestrzenie miejskie przez aktywizację lokalnych mieszkańców. IV edycja programu przybrała udoskonaloną formułę. Tym razem to Leszek – wraz z architektem Jakubem Szczęsnym i Filipem Springerem wyszedł naprzeciw potrzebom mieszkańców i przygotował 3 wyjątkowe projekty miejskich PRZESTRZENI, które łączą w sobie wszystko, co najważniejsze: wspólne spędzanie czasu, kulturę, sztukę, nowoczesny i funkcjonalny design. Niezmienna pozostaje kwota, którą Leszek przeznacza na ich realizację – 1 000 000 zł.

Jakub Szczęsny jest jednym z najbardziej cenionych polskich architektów. Specjalizuje się w dziedzinie małych przestrzeni, jednak w jego portfolio znajdziemy prace na wielu skalach – od przedmiotu, przez budynek, aż po jego otoczenie. Jego projekt Dom Kereta, uważany za najbardziej oryginalny projekt artystyczno-budowlany ostatnich lat, został włączony do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przy tworzeniu projektu dla LECHSTARTERA, wykorzystał swoje doświadczenie we współpracy z organizacjami pozarządowymi i stworzył oryginalny projekt modułowego obiektu, który można wpasować w różne konteksty przestrzenne, odpowiadając tym samym na potrzeby lokalnych społeczności.

Pracownia SZCZ Jakuba Szczęsnego skupiła się na problematyce miast, którym brakuje miejsc dedykowanych ludziom. PRZESTRZEŃ ma być na to odpowiedzią. Będzie miejscem nie tylko do wypoczynku i oddechu od miejskiego zgiełku, ale również obiektem, w którym mieszkańcy zainspirują się do działania i będą mieli okazję tworzyć wydarzenia kulturalne i wymieniać się doświadczeniami. Otoczony zielenią obiekt będzie idealnym miejscem do zorganizowania kina letniego, wystawy czy zwykłego spotkania ze znajomymi.

PRZESTRZEŃ KWADRATOWA DLA RZESZOWA

PRZESTRZEŃ KWADRATOWA to projekt instalacji, który został wybrany dla Rzeszowa w programie LECHSTARTERA. Ma kształt kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Stalowa konstrukcja nadaje projektowi lekkości, natomiast geometryczne, materiałowe zadaszenie, to nie tylko element, który wyróżnia projekt, ale również zapewni schronienie przed słońcem czy deszczem. Wykorzystanie nierdzewnych i przeciwdeszczowych komponentów, umożliwia korzystanie z przestrzeni w każdych warunkach, a sama konserwacja instalacji jest łatwa w utrzymaniu.

- Do kwadratu wprowadzimy zieleń – rośliny będą piąć się po nylonowych linkach tworzących ścianki boczne. Zieleń dopełni też przestrzeń wokół konstrukcji. Będzie to idealne miejsce spotkań, warsztatów, prób. Zorganizujesz tu np. pokaz filmu czy koncert. Każdy chętny będzie mógł wykorzystać PRZESTRZEŃ na swoje pomysły! – mówi Bartłomiej Gancarczyk.

GŁOSUJ CODZIENNIE OD 15.04 – 20.05.2019

Aby w Rzeszowie powstała PRZESTRZEŃ KWADRATOWA konieczna jest pełna mobilizacja mieszkańców w głosowaniu internetowym, które odbywać się będzie od 15 kwietnia (godz. 14:00) do 20 maja 2019 r. (godz. 14:00). Głosować należy codziennie oddając tylko jeden głos na dwa sposoby:

  • na stronie programu lechstarter.pl wchodzimy w zakładkę GŁOSUJ i wybieramy miasto RZESZÓW. Po wyborze miasta, aby oddać głos, podajemy swój adres mailowy oraz zaznaczamy „Recaptche” (Nie jestem robotem). Następnie klikamy w link weryfikacyjny, który otrzymaliśmy na wskazany przez nas adres mailowy.
  • za pomocą aplikacji na facebook fanpage marki Lech, wybieramy z listy rozwijanej miasto RZESZÓW i klikamy GŁOSUJ.

To mieszkańcy zdecydują, czy chcą wpływać na pozytywne zmiany w Rzeszowie.

Fundacja Rzeszowska reprezentuje Rzeszów i województwo podkarpackie w programie Lechstarter. Więcej informacji o akcji jest dostępne na stronie www.rzeszowska.org.pl/inicjatywy/lechstarter i www.lechstarter.pl

 

Informacji w sprawie noty udziela:

Bartłomiej Gancarczyk

Koordynator akcji „PRZESTRZEŃ kwadratowa dla Rzeszowa”, Wiceprezes Fundacji Rzeszowskiej

e-mail: bartlomiej@rzeszowska.org.pl

Ilona Dusza Kowalska

Prezes Fundacji Rzeszowskiej

Tel. +48 737 900 850
e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl

Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa