Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2019-01-03 - 2019-01-31

Konserwacja zespołu rzeźb sakralnych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Konserwacja zespołu rzeźb sakralnych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Marszałka Województwa Podkarpackiego realizuje projekt „Konserwacja zespołu rzeźb sakralnych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie”. Celem zadania jest wykonanie prac konserwatorsko – restauratorskich przy XVII i XVIII-wiecznych obiektach snycerki, które ze względu na zły stan zachowania do tej pory były przechowywane w magazynie.

Całość działań konserwatorskich nad zespołem 11 rzeźb została przeprowadzona w pracowni Łucji Brzozowskiej.  Ponieważ rzeźby te nie stanowią już przedmiotu kultu, przy ich „odnowieniu” zastosowano zasady konserwacji zachowawczej, charakterystycznej dla obiektów muzealnych. W myśl tej strategii skoncentrowano się w głównej mierze na zabiegach mających na celu ochronę i zabezpieczenie obiektu przed dalszym zniszczeniem a zminimalizowano ingerencję w jego strukturę, w zachowaną polichromię, a szczególnie w pierwotną estetykę.

Prace konserwatorskie przeprowadzone zostały z poszanowaniem dla warstw oryginalnych. Uzupełnienia zaprawy i warstwy malarskiej oraz retusze wykonano jedynie w obrębie większych powierzchni szczątkowo zachowanej polichromii - w celu uczytelnienia ocalałych fragmentów warstwy malarskiej. Zabiegi wykonano przy użyciu materiałów stabilnych optycznie oraz odwracalnych - istnieje możliwość usunięcia ich w przyszłości, bez ryzyka uszkodzenia oryginału.

Projekt został zrealizowany w 2018 roku. Wystawę zakonserwowanych rzeźb można oglądać bezpłatnie w Muzeum do końca roku. Natomiast na stronach Wirtualne Muzea Podkarpacia można zobaczyć digitalizację rzeźb przed i po konserwacji, materiał filmowy oraz animacje zrealizowane przez Laboratorium 3D Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Dzięki zabiegom konserwatorskim rzeźby odzyskały dawny blask, będą mogły być eksponowane na wystawie stałej w Muzeum i udostępnione szerokiej publiczności.

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa