Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2018-12-10 18:00

Spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim i reżyserem Wojciechem Smarzowskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim i  reżyserem Wojciechem Smarzowskim na temat adaptacji dzieła literackiego i realizacji filmu „Wołyń”, które odbędzie się 10 grudnia 2018 r. (poniedziałek), godz. 18.00 Budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

 

Uwaga: liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informatorium,pok. nr 25 przy ul. Sokoła 13, w godzinach pracy biblioteki

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „W związku z literaturą. Inspiracje” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2018”

 

STANISŁAW SROKOWSKI - prozaik, tłumacz, poeta, publicysta. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat „Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł: „Gazeta Dzieci”).

Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Po rozwiązaniu ZLP po stanie wojennym nie uczestniczył w życiu organizacyjnym związków literackich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.


Aktywny w sprawach publicznych, brał udział w wielu działaniach na rzecz odnowy moralnej, społecznej i politycznej kraju. Był założycielem NSZZ „Solidarność” w redakcji „Wiadomości”. Doradzał Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” Rolników Indywidualnych we Wrocławiu. Był rzecznikiem prasowym rolniczej „Solidarności”. Od 1982 r. działał w Solidarności Walczącej. Współorganizator Związków Twórczych i Stowarzyszeń Naukowych we Wrocławiu, przewodniczący klubu „Odrodzenie”. Współtwórca stowarzyszenia kulturalnego polsko-ukraińskiej współpracy: „Biały ptak”. Twórca i pierwszy prezes Towarzystwa Polsko-Greckiego we Wrocławiu. Współzałożyciel Instytutu Wincentego Witosa. Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Opublikował kilkanaście tomików poezji, kilkanaście powieści, autor kilku sztuk teatralnych, książek dla dzieci i młodzieży, licznych nowel i opowiadań, słuchowisk radiowych i felietonów. Autor powieści i opowiadań kresowych. Na kanwie opowiadań ze zbioru „Nienawiść” (2006), wyróżnionego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2007), powstał scenariusz filmu Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (2016). Jest laureatem wielu nagród, m.in. im. Stanisława Piętaka. W 2010 r. otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej.

 

WOJCIECH SMARZOWSKI - polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych i teledysków. W swoim dorobku ma takie filmy jak „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”. Oprócz filmów fabularnych wyreżyserował część odcinków kilku seriali (m.in. „Na Wspólnej" oraz „BrzydUla"). Charakterystyczną cechą twórcy jest współpraca z tymi samymi aktorami, do których należą m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel czy Lech Dyblik.


Laureat wielu prestiżowych nagród m.in.: Złote Lwy czy Orły. Jest nagradzany za mocne i bezkompromisowe kino.  W 2004 r. został laureatem nagrody Paszport Polityki w kategorii film za  reżyserię („Wesele”). Na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009) otrzymał nagrodę za reżyserię i za scenariusz („Dom zły”).  Czterokrotny laureat Orła za najlepszą reżyserię – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową.  W 2014 r. odznaczony  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej". Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

 

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc

 

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.pl

 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa