Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2018-08-01 - 2018-08-14

Zostań dokumentalistą rzeszowskich mikrohistorii

Fundacja Rzeszowska zachęca do udziału w projekcie „Mikrohistorie”. Poszukuje dokumentalistów.

Nasi dziadkowie odchodzą, a wraz z nimi wiedza o naszych korzeniach. Warto ją zatrzymać, zachować i przekazać kolejnym pokoleniom. Wartość rodzinnych historii zaczyna się doceniać z wiekiem.

Dlatego, z inicjatywy Fundacji Rzeszowskiej, powstał projekt „Mikrohistorie”, którego pierwszym punktem będą warsztaty dla dokumentalistów lokalnej historii

Organizacja chce zbudować portal Rzeszowskie Archiwum Społeczne, gdzie każdy będzie mógł poznawać te lokalne mikrohistorie, a także dzielić się tym wspólnym i niezwykle cennym dobrem.

Dzięki wymienionej internetowej platformie, będą one utrwalone w postaci tekstu, fotografii, dźwięku lub filmu.

–  Chcemy ocalić przekazywane niegdyś opowieści rodzinne o naszych przodkach i mieście. Postęp technologiczny zmienia bezlitośnie naszą kulturę i społeczeństwo.

W konsekwencji wartość takich wspomnień m.in. o pochodzeniu zostaje zepchnięta na dalszy plan naszego życia lub całkiem zapominana.

W szufladach zalegają tylko nieme artefakty – fotografie przodków, o których z biegiem czasu wiemy coraz mniej i nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką wartość stanowią – wyjaśnia Ilona Dusza-Kowalska, koordynator projektu.

Jednak zanim Fundacja przystąpi do zbierania wspomnień mieszkańców Rzeszowa, poszukuje osób chętnych do udziału w projekcie jako dokumentalistów owych mikrohistorii.

W związku z tym, dla wszystkich chętnych organizuje warsztaty, które odbędą się 13 i 14 sierpnia br. w godz. 9:00-15:00 w pracowni komputerowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. 

Uczestnicy poznają zagadnienia archiwistyki społecznej, metody prowadzenia domowych archiwów, digitalizacji i upubliczniania archiwaliów, prowadzenia wywiadów i dokumentacji z zakresu historii mówionej. Warsztaty są podzielone na dwa spotkania tematyczne.

W części pierwszej pt. „Wywiad. Jak słuchać, by usłyszeć” przedstawiciele Fundacji będą udzielać wskazówek, jak przygotować się do wywiadu m.in. z osobami starszymi, jak tworzyć arkusze wywiadu oraz jak prowadzić i rejestrować spotkania z darczyńcami wspomnień pod względem psychologicznym i technicznym. Drugie spotkanie pn. „Co zrobić, aby inni usłyszeli?” to praktyczne ćwiczenia z zasad opracowywania i wykorzystywania zebranych relacji, wykorzystania bezpłatnego oprogramowania do katalogowania archiwaliów, obróbki plików audio i video, budowania i wykorzystywania portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne.

Obowiązkowym zadaniem uczestników po warsztatach będzie opracowanie co najmniej jednej relacji świadka historii i udostępnienie jej w Rzeszowskim Archiwum Społecznym.

- Może to być niemal każdy. Na naszym portalu może znaleźć się na przykład opowieść naszych rodziców o dziadkach, dziadków o pradziadkach, dziadków o Rzeszowie itd. Szczegóły będziemy ustalać wspólnie z dokumentalistami na warsztatach – wylicza Dusza-Kowalska.

Dlaczego warto skorzystać z udziału w takich warsztatach?

- Ponieważ nabyta wiedza i umiejętności dziennikarskie są bardzo przydatne. Pozwalają nam poukładać rodzinne historie, tak aby trafiały do kolejnych pokoleń. Po warsztatach, każdy z naszych dokumentalistów będzie mógł uczestniczyć w przygotowywaniu materiału video wybranej relacji pod okiem profesjonalisty z dziedziny reportażu – zachęca koordynatorka projektu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo do 11 sierpnia br.

- W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska, wieku uczestnika oraz krótkiej informacji na temat motywacji do wzięcia udziału w warsztatach – informuje Monika Drzymała, koordynator merytoryczny projektu, która przyjmuje zgłoszenia do udziału w projekcie.  

Warsztaty są organizowane po to, aby adeptów dokumentowania rzeszowskich historii przygotować do kolejnego punktu projektu, jakim będą społeczne zbiórki wspomnień. Dnia 8 września, 2 października i 6 listopada 2018 r. w Atelier Fundacji Aparat Caffe (Rzeszów, ul. Grunwaldzka 24) dokumentaliści będą gromadzić wspomnienia rzeszowian o swoich przodkach i mieście. Wtedy też darczyńcy wspomnień będą mogli od ręki zdigitalizować swoje albumy ze zdjęciami lub pojedyncze fotografie, dzięki profesjonalnemu skanerowi udostępnionemu przez Pracownię Digitalizacyjną Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Kopie cyfrowe zebranych pamiątek zostaną zarchiwizowane przez WiMBP oraz udostępnione w portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne. Już dziś Fundacja Rzeszowska zaprasza wszystkich tych, którzy społecznie chcą przekazać pewną wiedzę, odtworzyć obraz historii miasta i ludzi oraz pomóc go utrwalić w formie adekwatnej do obecnych czasów.

Inicjatywa „Mikrohistorie” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską oraz dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Uroczyste podsumowanie projektu oraz prezentacja wyników pracy dokumentalistów obędzie się w listopadzie 2018 r.

Warsztaty dla dokumentalistów rzeszowskich mikrohistorii

Termin: 13-14.08.2018 r., godz. 9:00-15:00

Miejsce: pracownia komputerowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Informacja i zapisy: Monika Drzymała

e-mail:

www.rzeszowska.org.pl

Miejsce: Fundacja Rzeszowska
Organizator: Fundacja Rzeszowska
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa