Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2018-07-19 - 2018-08-23

Atelier Fundacji Aparat Caffe - Fotoczwartki

Atelier Fundacji Aparat Caffe  - Fotoczwartki

19.07.2018 w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 rozpoczynie się III cykl fotoczwartkowych spotkań, tym razem pod hasłem „Tajemnice fotografii klasycznej”. Formuła spotkań ma charakter luźny i opiera się na dyskusji z uczestnikami po wprowadzeniu w temat przez Namysława Tomakę przy wsparciu Dominika Matuły. Spotkania dedykowane są pasjonatom fotografii, osobom rozpoczynającym przygodę z fotografią klasyczną, a także osobom chcącym zgłębić bardziej techniczną stronę fotografii.

Program Spotkań III Cyklu Fotoczwartków - „Tajemnice fotografii klasycznej” z Namysławem Tomaką

19.07.2018 - Różnice między fotografią cyfrową i tradycyjną - czyli fotografuję cyfrą i jak przejść na analog?

26.07.2018 - Dobieranie negatywów i różnice między nimi - o filmach, rozpiętościach tonalnych i zaawansowanych technikach naświetlania

02.08.2018 - Rodzaje emulsji i metody mierzenia światła – o emulsjach, cross process i mierzeniu światła

09.08.2018 - Hiperfokalna i fotografia w podczerwieni  –  o głębi ostrości, ekspozycji w trudnych warunkach i trikach fotograficznych

23.08.2018 - Skanowanie i podstawy archiwizacji - od czego zacząć?

Prowadzący:

Namysław Tomaka

Mawia, że fotografia to jest nieskończona dziedzina, w której zawsze można się rozwijać. Fotografię cyfrową uznaje za chirurgicznie precyzyjną natomiast klasyczną za naturalnie ludzką. Jest zawodowym fotografem z jedenastoletnim doświadczeniem i z pasją do fotografii klasycznej. Umiejętności nabyte w dziedzinie fotografii cyfrowej wykorzystuje w twórczości klasycznej, łącząc najlepsze elementy obydwu dziedzin, dając nowoczesne spojrzenie na fotografię. Eksperymentuje ze stylami, technikami i aparatami. Najbardziej lubi fotografować ludzi, gdyż poddają mu oni nieskończenie wiele tematów do fotografowania. Jest autorem fotografii publikowanych w wielu polskich czasopismach.

 

Dominik Matuła

 

Fotograf, który jest przykładem na to, że zepsucie pierwszego aparatu taty (Zorka4) może być początkiem wielkiej pasji fotograficznej. Jako nastolatek zainteresował się sposobem na zatrzymywanie trójwymiarowego otoczenia na dwuwymiarowym obrazie. Następnie z determinacją rozwijał swoje umiejętności fotograficzne, a przede wszystkim dostrzeganie światła - kluczowego w fotografii - w otaczającym nas świecie. Obecnie jest wszechstronnym fotografem, który swój styl przeplata różnymi gatunkami fotografii starając się osiągnąć nową jakość, bazując przy tym na kanonach sztuki.

O APARAT CAFFE

Fundacja Aparat Caffe jest społeczną instytucją kultury fotograficznej, która dysponuje największą w Polsce i stale powiększającą się kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Zbiór ten liczy blisko 3,5 tys. analogowych aparatów i akcesoriów fotograficznych, klisz, szklanych negatywów zdjęć i tematycznych wydawnictw. Od 2017 r. jest udostępniany poprzez tematyczne wystawy w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Atelier oprócz muzeum pełni funkcję galerii fotograficznej, kawiarenki społecznej, wypożyczalni sprzętu do fotografii analogowej, specjalistycznej czytelni oraz strefy spotkań kulturalnych i warsztatów edukacyjnych.

Miejsce: Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24
Organizator: Fundacja Aparat Cafe
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa