Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2018-06-11 - 2018-06-30

"Polska 1918”

Jesienią 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność. Jednak  polska rzeczywistość nie odmieniła się z dnia na dzień, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przed naszymi rodakami  stanęła cała seria poważnych wyzwań: scalenie pozostawionych w spuściźnie po trzech zaborach różnych systemów prawnych, ekonomicznych, a nawet komunikacyjnych, sprostanie odmiennym dla każdej dzielnicy problemom społecznym, odbudowanie straszliwych wojennych zniszczeń, przezwyciężenie poważnej zapaści gospodarczej, czy opanowanie pandemii grypy. W dwudziestu dziewięciu esejach, które składają się na publikację „Polska 1918”, jej autor – Paweł Skibiński przybliża najważniejsze zagadnienia pierwszych miesięcy niepodległości. Kreśli portrety polskich polityków tej doby, ludzi z pierwszych stron gazet, ale też zwykłych Polaków. Premiera książki już 6 czerwca.

 

Stulecie odzyskania niepodległości to okazja do podróży w przeszłość, do korzeni polskiej współczesności. Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. – pisał o tamtej jesieni 1918 r. Jędrzej Moraczewski, pierwszy premier niepodległej Polski.

Był to czas przełomowy, w którym z chaosu wywołanego przez I wojnę światową wyłaniał się dopiero kształt II Rzeczypospolitej. Formowały się zaczątki administracji i struktur politycznych nowego państwa. Próbowano odbudowywać zerwane mosty, zniszczone drogi i zrujnowane w większości dworce kolejowe, a jednocześnie niemal na wszystkich granicach tliły się konflikty zbrojne, na wschodzie i zachodzie szalała rewolucja… Był to czas radosny, ale jednocześnie pełen grozy.

„Polska 1918” w rzetelny sposób przybliża realia, w jakich żyli Polacy w latach 1918-1919. Tę wyjątkową książkę wzbogaca ponad sześćset archiwalnych ilustracji, a zawarte w niej eseje pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi przyszło zmierzyć się naszym przodkom.  Paweł Skibiński porusza kwestie rywalizacji o władzę w Polsce i przebiegu pierwszych w naszym kraju wyborów, w których głosowały także kobiety. Przedstawia nowe polskie ośrodki akademickie i opisuje pojawienie się młodego pokolenia literackiego. Kreśli portrety twórców niepodległości – zarówno jej głównych ojców, jak i wielu zwykłych ludzi, bez których trudu i ofiar nie moglibyśmy cieszyć się wówczas niepodległością. Poznając ich losy, możemy lepiej zrozumieć samych siebie.

 

Decydujące miesiące dla odradzającej się Polski – październik i listopad 1918 r. – to także czas przetoczenia się przez nasze terytorium pandemii grypy, która w skali globalnej zebrała potężne żniwo. (…) Grypa pochłonęła wówczas więcej istnień ludzkich, niż kończący się czteroletni światowy konflikt. (…) Prasa i pamiętniki nie odnotowują jednak żadnej histerii z powodu pandemii. Polacy o wiele więcej uwagi poświęcali polityce, zagrożeniu rewolucją, a także codziennemu życiu i rozrywkom niż grypie. Euforia z powodu końca wojny i początku niepodległości zwyciężyła u naszych pradziadów nad świadomością zagrożenia. Hiszpanka przegrała z niepodległą.

 

 

- fragment książki

 

 

 

Paweł Skibiński to historyk, od 2002 r. jest wykładowcą w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziejach najnowszych Kościoła katolickiego oraz w historii Hiszpanii. W latach 2006-2008 kierował działem badawczym Muzeum Historii Polski w Warszawie. W latach 2010-2015 był dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W 2015 r. został przewodniczącym zespołu redakcyjnego zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego Pro memoria. Opublikował cztery monografie i kilkadziesiąt naukowych artykułów. Na stałe współpracuje z miesięcznikiem „wSieci Historii”. Jest mężem i ojcem trójki dzieci.

Miejsce: Empik Galeria Rzeszów, Rzeszów, al. Piłsudskiego 44,
Organizator: Empik Galeria Rzeszów, Rzeszów, al. Piłsudskiego 44
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa