Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2017-10-23 18:00 - 2017-11-29

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa - Wystawy fotografii "Rumunia kraina kontrastów"oraz "Cyjanotypie"

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa na wernisaż wystaw fotografii "Rumunia kraina kontrastów"oraz "Cyjanotypie" , który odbędzie się w poniedziałek 23.10.2017 o godzinie 18.00 w lokalu Galerii przy ul. 3 Maja 9 w Rzeszowie.

"Rumunia kraina kontrastów" - Zofia Tabisz-Mikosz (ZPAf Okręg Świętokrzyski, Krasne)
Fotografie powstały w latach 2006 - 2017.
"Jadąc do Rumunii na wymianę studencką, nie przypuszczałam, że będzie to Kraina, do której będę powracać. Jej przemiany i różnorodne oblicze systematycznie uwieczniam na zdjęciach. Zapraszam do zapoznania się z moim subiektywnym obrazem tego kraju, jego urokliwych miejsc oraz niezapomnianych ludzi." - Zofia Tabisz-Mikosz

 

To indywidualna wystawa artystki, działającej w rzeszowskim środowisku fotograficznym od 12 lat, a od 2010 roku należącej do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego.

Z obszernego cyklu zdjęć powstałych w latach 2006 - 2017 wybranych zostało ponad 20 fotografii.

Ukazują one różnorodność Rumunii. Odkryjemy  jej antyczne korzenie w zdjęciach greckich ruin z VII w. p.n.e.,  oraz dackich i rzymskich świątyń.

Wystawa pozwoli odnaleźć klimat średniowiecza i secesji. Niespodziewanym kontrastem będą także uwiecznione nowoczesne, wręcz kosmiczne wnętrza. Wszystko zostało przefiltrowane przez plastyczną wrażliwość autorki.

Świat widziany oczyma artystki  zaskakuje i przeczy stereotypowym wyobrażeniom  o Rumunii, W 2006 r., gdy powstały pierwsze zdjęcia do tej wystawy, kraj ten na pewno nie był dla Polaków popularnym miejscem turystycznym.

W czasach Ceausescu zabytki bywały burzone lub niszczały zaniedbane. Od 2007 roku zauważalny jest ogrom wysiłku włożonego w przywrócenie dawnego piękna miejsc i budynków.

iekawym przykładem tego są fotografie ukazujące prace konserwatorskie w bardzo zniszczonym pałacu biskupa grekokatolickiego w Oradei. 

W 2007 roku konserwatorzy zabytków wpuścili autorkę by mogła uwiecznić stan przejściowy wnętrza poddanego odnowie.

W 2014 roku artystka uwieczniła dalszy etap renowacji, licząc na to że za kilka lat wróci do Oradei i będzie mogła sfotografować pięknie odnowiony pałac.

„Kilkakrotnie wracałam do Rumunii, zachwycona jej wyjątkowością i pozytywnymi zmianami, które obserwowałam” – mówi Zofia Tabisz-Mikosz – „Chciałabym aby ta wystawa zmieniła postrzeganie tego państwa przez polskie społeczeństwo i być może zachęciła kogoś do spędzenia wakacji w tym urokliwym kraju.”

Prace Zofii Tabisz-Mikosz będzie można oglądać od 23 października do 29 listopada w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 maja 9 w Rzeszowie.

 

Zofia Tabisz - Mikosz

W 2008 roku, otrzymała Laur Rektora dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego jako absolwentka Wydziału Sztuki , na specjalizacji projektowanie graficzne.

Była trzykrotną stypendystką Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zofia Tabisz-Mikosz zajmuje się fotografią, grafiką komputerową oraz projektowaniem graficznym. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego.

Oprócz wystaw indywidualnych brała też udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i wystawach w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Warto wymienić między innymi: Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „PHODAR Biennial” w sekcji Photo School w Bułgarii oraz wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Jedna godzina z życia miasta” i wyróżnienie w konkursie „Rzeszów, ul. 3 Maja” organizowanym przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa.

Cyklicznie bierze udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym „Ponidzie” oraz wystawie „Dorocznej” Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ostatnio brała udział w plenerze fotograficznym ART-EKO 2016 w Ostrowcu Świętokrzyskim, w 3 Międzynarodowej Wystawie - „Mała Forma Graficzna 13x18 - Dialog warsztatu z cyfrą” oraz w wystawie członkiń ZPAF „Kobiety o Kobietach”.

Pełniła funkcję Koordynatora Międzynarodowego Projektu „Razem w  nowej Europie”, którego organizatorem była Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Jej fotografie były drukowane w różnych publikacjach i magazynach; m.in. w magazynie „Inwestor” w artykule „Fotografia znana i nieznana”. Jest jednym z autorów zdjęć Encyklopedii Rzeszowa. Fotografie ukazujące grupę baletową The Romanian Opera and Theatre of Timisoara zostały zamieszczone w publikacji promującej region „Timis County Council” w Unii Europejskiej.


"Cyjanotypie" - Marta Laube (Kolbuszowa)
Koncepcja wystawy CYJANOTYPIE zbudowana jest wokół fascynacji naturą, kolorem oraz techniką cyjanotypii. Impulsem do stworzenia mini-kolekcji była postać Anne Atkins – brytyjskiej botanik i fotograf.

Wystawy będzie można oglądać od 23 października do 29 listopada ( pn. - pt. od 9.00 do 17.00)

 

Marta Laube

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.

Prezentuje konceptualne podejście do mody, często przekraczające granice gatunkowe pomiędzy ubraniem a innymi światami artystycznymi. 

Jej kolekcja dyplomowa została wyróżniona przez tygodnik „Wprost” oraz  „Magazyn A4”, w którym ukazała się sesja zdjęciowa kolekcji.

Była finalistką Gali Młodych Polskich Projektantów „Prowokacje”. Uczestniczyła w licznych pokazach:

 

  • Papierowy, Niesamowity, Surówka,  Coś z niczego,  Spodnie i koszula, Igłą malowane w Krakowie
  • Ogród Sztuk w Centrum EXPO XXI w Warszawie
  • Otwarcie salonu projektanta New Design Style Philippa  Starcka w Krakowie.

Koncepcja wystawy  CYJANOTYPIE  zbudowana jest wokół fascynacji naturą, kolorem oraz techniką cyjanotypii. Impulsem do stworzenia mini-kolekcji była postać Anne Atkins – brytyjskiej botanik i fotograf.

 

 

Miejsce: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa