Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2017-02-06 - 2017-03-06

150 lat działalności Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie na wystawę zorganizowaną z okazji 150 lat działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Ekspozycję można zwiedzać od 6 lutego do 4 marca 2017 r. w WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie wystawa dotyczy powołanego do życia 150 lat temu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” zostało utworzone w 1867 r. we Lwowie. Przez długi czas działało ono jedynie na ziemiach polski rozbiorowej.

Z czasem na terenie Galicji zaczęły powstawać następne towarzystwa, m.in. w: Tarnowie, Stanisławowie, Przemyślu, Krakowie i Tarnopolu.

Celem było patriotyczne wychowanie młodzieży, podtrzymywanie i rozwijanie świadomości narodowej i postawy obywatelskiej oraz kształtowanie mody na aktywność sportową (preferowano gimnastykę i szermierkę) i zdrowego trybu życia. Członkowie „Sokoła” reprezentowali niejednokrotnie Polskę na wielu, międzynarodowych zawodach, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w 1928 r. Symbolem ruchu był sokół w locie trzymający sztangę do ćwiczeń. Członkowie organizacji witali się zawołaniem „Czołem!” oraz „Czuwaj!”, które później przejęte zostało przez polskich harcerzy. Motto sokolstwa polskiego brzmiało – „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

„Sokół” działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Po II wojnie światowej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został zdelegalizowany przez komunistów.

Po 1989 r. odrodził się i dzisiaj jest prężnie działającą organizacją.

Rzeszowski „Sokół” został założony w 1886 r. Swoją siedzibę miał w budynku, w którym obecnie mieści się Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Prowadzono tu działalność artystyczną i sportową, funkcjonowała biblioteka oraz chór.

Proponowano tu różne formy rozrywki, propagowano gimnastykę, którą z czasem poszerzoną o elementy musztry i ćwiczeń wojskowych.

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentowane są wydawnictwa przedstawiające historię gniazd sokolich, m.in.: „Na galicyjskim szlaku gniazd Towarzystwa Gimnastycznego Sokół”: (1884-1914) „Stanisława Zaborniaka, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Galicji 1867-1914” Jana Snopko, „Szkice z działalności Towarzystwa Gimnastycznego Sokół” (1867-2006) wydane pod red. Stanisława Zaborniaka, „Szkice z dziejów "Sokoła" w południowej i wschodniej Polsce”: praca zbiorowa pod red. Andrzeja Nowakowskiego, „Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Polsce południowo-wschodniej: tradycja i współczesność”: praca zbiorowa pod red. Janusza Motyki i Grzegorza Klebowicza, „Wkład Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w rozwój kultury fizycznej na ziemiach polskich: w 120-lecie powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Rzeszowie” (1886-2007) oraz „Zbiór regulaminów sokolich”.

 

Na ekspozycję składają się również  oryginalne kartki pocztowe z początku XX w. z widokiem na budynki „Sokoła” w Rzeszowie i w Jarosławiu.

Znajdują się tutaj również perełki jakimi są: „Pamiętnik V. Zlotu Sokolstwa Polskiego w Krakowie w dniach 14-16 lipca 1910”, pismo skierowane do „Szanownych Druhów” dotyczące poparcia finansowego celów Towarzystwa poprzez wpłatę (w ratach miesięcznych po 50 centów), jednodniówka „Czołem” z okazji obchodów 40-lecia istnienia i pracy Gniazda Sokolego w Brzozowie oraz „Sprawozdania z czynności wydziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie z lat 1887-1909” i „Sprawozdania z czynności wydziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Łańcucie z lat 1894-1895”.

 

Ekspozycję można zwiedzać od 6 lutego do 4 marca 2017 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny.

 

Renata Dziepak

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez Organizatora.

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa