Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2016-04-04 - 2016-04-30

1050-lecie Chrztu Polski – społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „1050-lecie Chrztu Polski – społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r.”

Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 kwietnia 2016 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Wstęp wolny.

 

Chrzest Polski to symboliczne i przełomowe wydarzenie w historii Polski, które otworzyło Polakom drogę do niezależności i społeczności chrześcijańskiej. Było to wydarzenie mające wpływ nie tylko na życie religijne, ale też na polską kulturę i tożsamość.

Przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie wystawa dotyczy społecznego i religijnego wymiaru Chrztu Polski przyjętego przez księcia Polan, Mieszka I w 966 roku.

Co wiemy dziś o wydarzeniach sprzed 1050 lat?

Informacje o wydarzeniach z tych wczesnych wieków są bardzo skromne i zróżnicowane, a uczeni toczą spory dotyczące okoliczności, w jakich doszło do chrztu, miejsca gdzie odbyła się ta uroczystość (wymieniany jest: Poznań, Gniezno i Ostrów Lednicki).

Natomiast wiele wskazuje na to, że uroczystość ta odbyła się 14 kwietnia 966 r. W ówczesnym czasie ceremonia przyjęcia wiary odbywała się najczęściej w Wielką Sobotę, a w 966 r. przypadała ona 14 kwietnia.

Po ożenku z czeską księżniczką Dobrawą, krótko po zaślubinach Mieszko I przyjął chrzest, ochrzcił się także jego dwór. Akt ten przyczynił się do wzrostu znaczenia państwa polskiego na arenie międzynarodowej i związał z zachodnim kręgiem kultury chrześcijańskiej.

Według opinii wielu historyków, decyzja księcia Polan o przyjęciu chrztu wynikała przede wszystkim z jego rachub czysto politycznej natury. Z ich opracowań Mieszko I wyłania się jako niezwykle przenikliwy władca i polityk.

Przyjęcie jednolitej wiary skutkowało odejściem od bałwochwalstwa, guseł i wierzeń ludowych. Do Polski zaczęli przybywać duchowni, którzy znali łacinę, tajniki uprawy roli, melioracji podmokłych terenów, nowe narzędzia.

Powstawały wspaniałe budowle sakralne, wznoszono nowe świątynie. Przy katedrach, parafiach i klasztorach zakładano szkoły, a literatura i sztuka kształtowały się głównie pod wpływem i dla celów Kościoła.

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentowane są przede wszystkim książki opisujące początki procesu chrystianizacji Polski, m.in.: „Dzieje Polski podług ostatnich badań spisane przez Józefa Szujskiego”, „966. Chrzest Polski”, „Dzień chrztu i co dalej”, „Metryka chrztu Mieszka I i jej geneza”, „Mieszko I jako budowniczy Państwa Polskiego”, „Tysiącletnie dzieje”. Zaprezentowano także wydawnictwa przedstawiające historię Kościoła katolickiego: „Chrześcijaństwo w Polsce”, „Historia kościoła katolickiego w Polsce”, czy też: „Wielki śpiewnik pieśni religijnych i patriotycznych”. Kilka z nich dotyczy kultury piastowskiej: „Genealogia Piastów”, „Dynastia Piastów”, „Barbarzyńska Europa”.

Na ekspozycję składają się również albumy z reprodukcjami prac malarskich: „Polaków dzieje malowane”, „Dzieje Polski w obrazach”, „Arcydzieła malarstwa polskiego”, „Obrazy z dziejów Polski”.

Wśród eksponatów znajduje się również muzykalia, m.in.: płyta analogowa „Musica antiqua polinica – średniowiecze, teksty i nuty polskich pieśni patriotycznych”, „Arcydzieła polskiego średniowiecza na chór żeński, męski i mieszany” oraz artykuły z czasopism i fragmenty najstarszych materiałów źródłowych.

Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 kwietnia 2016 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Renata Dziepak

 

Koordynat GPS siedziby Organizatora: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez Organizatora.

 

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa