Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2016-04-05 - 2016-06-10

Muzeum Okręgowe - Wystawa "Wojownik i księżniczka. Archeologia-medycyna sądowa-sztuka”

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na Wystawę "Wojownik i księżniczka. Archeologia-medycyna sądowa-sztuka”

 

Cztery tysiące lat temu, we wczesnej epoce brązu, tereny od wschodniej Wyżyny Lubelskiej po południowo-zachodni Wołyń zajmowała ludność określana mianem kultury strzyżowskiej (od stanowiska w Strzyżowie, pow. hrubieszowski).

Badania archeologiczne wskazują, że społeczność ta zajmowała się przede wszystkim uprawą ziemi i hodowlą zwierząt, ale również obróbką krzemienia, wytwarzaniem charakterystycznych naczyń glinianych i ozdób brązowych, utrzymywała kontakty handlowe z Południem.

Szczególnie interesujące wydają się zwyczaje pogrzebowe tej ludności. Na cmentarzysku w Rogalinie, pow. hrubieszowski, odkryto 27 grobów szkieletowych typowych dla kultury strzyżowskiej.

Zmarli składani byli w prostokątnych jamach razem z darami, które stanowiły głównie naczynia gliniane, ale również wytwory krzemienne, ozdoby, szczątki zwierząt.

Niektóre pochówki wyróżniały się wyjątkowo bogatym zestawem darów co wskazuje na szczególną pozycję tych osób.

Kobietę pochowaną z efektownym zestawem ozdób miedzianych i fajansowych określono mianem „księżniczki”, natomiast mężczyznę przy którym odkryto, m.in. 16 grotów krzemiennych, uznano za „wojownika”.

Archeolodzy z muzeum w Hrubieszowie prowadzący badania w Rogalinie nawiązali współpracę z Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w celu gruntownego przebadania odkrytych szczątków kostnych.

Efekty pracy specjalistów z zakresu antropologii, medycyny sądowej, odontologii, genetyki, inżynierii wirtualnej możemy zobaczyć na wystawie.

Współczesna archeologia to badania interdyscyplinarne; wykorzystanie wiedzy i możliwości technicznych wielu dziedzin.

Uzyskane dane odnośnie płci, wieku, stanu zdrowia, pokrewieństwa a zwłaszcza wyglądu zewnętrznego pochowanych osób sprawiają, że przestają być one anonimowe, stają się konkretnymi osobami.

Zapraszamy na spotkanie - twarzą w twarz - z „wojownikiem” sprzed 4 tys. lat.

Wystawę przygotowaną przez Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie będzie można oglądać od 5 kwietnia do 10 czerwca 2016 r.

 

Kustosz wystawy: Joanna Podgórska-Czopek

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0352900°N, 22.0012400°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez Organizatora

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa