Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2016-03-01 - 2016-03-31

Wystawa z okazji 80. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej „U mnie jest blisko z serca do papieru”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 80. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej „U mnie jest blisko z serca do papieru”. Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 marca 2016 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Wstęp wolny!

 

Wystawa przygotowana przez WiMBP w Rzeszowie jest wspomnieniem o Agnieszce Osieckiej – poetce, autorce książek, tekstów piosenek, dziennikarce, reżyserce teatralnej i telewizyjnej.

 

Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 r. w Warszawie jako córka Wiktora Osieckiego i Marii z domu Sztechman. W latach 1952–1956 studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie na Wydziale Reżyserii w Filmowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

 

W trakcie studiów rozpoczęła współpracę ze Studenckim Teatrem Satyryków, gdzie weszła w skład rady artystycznej. Wówczas powstały jej pierwsze teksty piosenek. Z teatrem współpracowała do 1972 r. i napisała dla niego blisko 200 utworów.

 

Była postacią fascynującą z uwagi na legendę, która towarzyszyła jej indywidualizmowi. Ciekawa życia, nieustannie poszukująca inspiracji twórczej, dużo podróżowała, fotografowała. Pisała łatwo, dużo i lekko. Nazywana „poetką piosenki” – mówiła: Jestem przede wszystkim tekściarą, a poetką, niestety tylko bywam.

 

Była też tzw. kobietą po przejściach, z bagażem damsko-męskich doświadczeń. Bała się małej stabilizacji i być może dlatego nigdy jej nie osiągnęła. W 1973 r. ze związku z dziennikarzem Danielem Passentem urodziła jedyną córkę Agatę.

 

Zmarła w 1997 r. w wyniku choroby nowotworowej. Spoczywa na Powązkach w Warszawie.

 

Na przygotowanej przez WiMBP w Rzeszowie wystawie prezentujemy część dorobku artystycznego wszechstronnie uzdolnionej artystki, m.in. jej formy prozatorskie: „Zabiłam ptaka w locie”, „Szpetni czterdziestoletni”, „Czarna wiewiórka”, „Rozmowy w tańcu”, „Biała bluzka”, „Dzienniki i zapiski”, „Dzienniki”, „Jabłonie: wybrane utwory sceniczne”, „Listy śpiewające”, „Nowa miłość: wiersze prawie wszystkie” oraz Agnieszki Osieckiej i Jeremiego „Przybory listy na wyczerpanym papierze”, które ułożyła i opatrzyła komentarzem jej przyjaciółka – Magda Umer.

 

W zbiorach biblioteki znajdują się również książki poświęcone twórczości niezwykle popularnej artystce, m.in.: „Potargana w miłości”, „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” oraz dokumenty dźwiękowe, jak chociażby: „Sześć oceanów”, „Listy śpiewające”, koncert „Zielono mi”, czy też audiobook „Rozmowy w tańcu”.

 

Zostały również wybrane artykuły prasowe oraz sentencje z książek i fragmenty jej niezapomnianych, kultowych, zajmujących trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej piosenek, do których należą: „Okularnicy”, „Nim wstanie dzień”, „Na całych jeziorach ty”, „Zielono mi”, „Małgośka”, „W żółtych płomieniach liści”, „Nie spoczniemy”, „Polska Madonna”, „Niech żyje bal”.

 

Wystawa jest małą podróżą w czasie – magiczną i nostalgiczną. Można się wczuć w sentymentalizm Osieckiej i lepiej zrozumieć jak przecierała szlaki dla swej kobiecej niezależności, jak korzystała z wolności i jak kosmopolitycznie postrzegała rzeczywistość.

 

Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 marca 2016 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Koordynat GPS miejsca: 50.0391600°N, 22.0000027°E

 

Do pobrania: plakat wydarzenia.

Grafika nadesłana przez Organizatora.

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa