Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.09.21

„Życie codzienne w rzeszowskim getcie we wspomnieniach jego mieszkańców i świadków”

Zapraszamy na pierwszą z dwóch zaplanowanych prelekcji historycznych pt. „Życie codzienne w rzeszowskim getcie we wspomnieniach jego mieszkańców i świadków”, w piątek 22 września o godzinie 18:00, w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

 

Prelekcję poprowadzi Marta Wójcik.

Żydzi obecni byli w krajobrazie kulturowym Rzeszowa przez kilkaset lat. Okres drugiej wojny światowej, niemiecka okupacja, prześladowanie ludności żydowskiej, zorganizowanie getta i zagłada jego mieszkańców doprowadziły do tego, że społeczność rzeszowskich Żydów przestała istnieć.

Wojnę przeżyli nieliczni, a niektórzy z nich opisali swoje wspomnienia z najbardziej tragicznego rozdziału w historii naszego miasta. Podczas prelekcji przynajmniej część z tych wspomnień zostanie przywołana.

 

Marta Wójcik

 

Kiedy: 22 września / piątek / godz. 18:00
Gdzie: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 / I piętro /
Wstęp wolny.


Wydarzenie będzie fotografowane i filmowane.

 

Prowadząca:

 

Marta Wójcik - kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów.
W 2016 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Śladami rzeszowskich Żydów” i również od tego roku prowadzi autorskie spacery o takiej tematyce, które w latach 2016-2019 odbywały się podczas rzeszowskiego Święta Paniagi.
W 2017 roku przygotowała wystawę pod tytułem „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”. W tym samym roku współpracowała z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim w ramach programu „Szkoła Dialogu”, który miał na celu zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poznania historii i kultury lokalnej społeczności żydowskiej. Również w 2017 roku zorganizowała wydarzenie „Żydowskie motywy w Rzeszowie”, podczas którego odbył się recital pieśni żydowskich w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej, aktorki Teatru Żydowskiego w Warszawie, oraz pokaz filmów biorących udział w Festiwalu Filmów Żydowskich w Warszawie.
W styczniu 2020 roku przygotowała wystawę „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”, którą prezentowała podczas wizyty ówczesnego Ambasadora Izraela w Polsce, Aleksandra ben Zvi.
W październiku 2021 prowadziła wydarzenia towarzyszące rzeszowskiej edycji wystawy plenerowej „Pełno ich nigdzie” autorstwa Muzeum Żydów Polskich Polin.
Od 2022 roku pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Rajsze.

 

Prelekcja "Życie codzienne w rzeszowskim getcie we wspomnieniach jego mieszkańców i świadków" jest częścią projektu pt. "Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji", realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Rajsze, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa