Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2015.04.27

XII Święto Paniagi

3 maja w Rzeszowie już po raz dwunasty odbędzie się Święto Paniagi.  Historia ulicy 3 Maja sięga przełomu wieków XIV i XV, kiedy to powstały Kościół Farny oraz rzeszowski Zamek. Ulica wówczas stanowiła najkrótsze połączenie między dwoma newralgicznymi punktami miasta. W czasach autonomii Galicyjskiej ulicę nazwano Herrengasse, czyli Pańską, ale mieszkańcy Rzeszowa nazywali ją Paniagą.  

Po drugiej wojnie światowej ostatecznie nazwano ją Ulicą 3 Maja. W tym roku formuła święta została nieco zmieniona w swoim kształcie i koncepcji programowej.

 

Tegoroczne, 12 Święto Paniagi będzie nawiązywało do słuchowiska Polskiego Radia Rzeszów pt. „Drabina do nieba” i do charakteru ulicy 3 Maja z lat 20-tych ubiegłego stulecia.

Paniagę wypełnią wydarzenia artystyczne realizowane przy udziale miejskich instytucji kultury. Po raz pierwszy uruchomiona zostanie klubokawiarnia z czytelnią w wirydarzu Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Tegoroczny jarmark zostanie usytuowany w Alei Lubomirskich, a na stoiskach oferowane będzie głównie rękodzieło oraz tradycyjne i regionalne produkty kulinarne.

W okolicach Fontanny Multimedialnej powstanie scena taneczna, na której swój dorobek zaprezentują znakomite zespoły tańców folklorystycznych, towarzyskich, nowoczesnych i orientalnych i innych.           O godzinie 17.30 rozpocznie się potańcówka w stylu lat 20- tych

Głównym wydarzeniem Święta Paniagi będzie premiera spektaklu „Opera é la vita” na rzeszowskim Rynku. Przedstawienie  reżyseruje Mikołaj Blajda, a w obsadzie znajdą się diva operowa Małgorzata Walewska oraz popularny wokalista Maciej Miecznikowski, a także znakomici muzycy Filharmonii Podkarpackiej.


„Opera e la vita” – „opera to życie” czyli miłość, kłamstwo, zdrada i śmierć w największych dramatach operowych wszechczasów. Maciej Miecznikowski, jako operowy upiór, opowie historię swojego życia w podziemiach teatru, gdzie przez wiele lat obserwował wzloty i upadki największych twórców opery oraz zmagania div operowych z dyrygentami, impresariami, solistami, muzykami i kapryśną publicznością. Będzie to upiorna historia opery i operowa historia upiora. Muzyka spektaklu to najpiękniejsze arie i duety z oper: Don Giovanni, Czarodziejski Flet, Wesele Figara, Traviata, Tosca, Nabucco, Rusalka, Rigoletto czy Carmen, w interpretacjach pierwszej Divy polskiej sceny operowej – Małgorzaty Walewskiej oraz wspaniałych, młodych solistów: Sylwii Lorens, Julity Mirosławskiej, Andrzeja Lamperta i Łukasza Motkowicza. Piękna muzyka, w wyjątkowej oprawie, zaprezentowana         w nowatorski sposób z lekkim przymrużeniem oka.

Z nadzieją, że nowa koncepcja Święta Paniagi znajdzie Państwa uznanie, już dzisiaj serdecznie na nie zapraszamy.

 

Szczegółowy program Święta Paniagi dostępny;

http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/11761,xii-swieto-paniagi.html

http://www.kultura.erzeszow.pl/kultura-w-rzeszowie2/xii-swieto-paniagi,155.html

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa