Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.04.19

Wydarzenia w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

 

Kasa nr 1/ Dział Sprzedaży i Marketingu

pon.–pt.: 8:00–16:00

tel. 17 853 22 52,  17 853 20 01, w.  330, 341

 

Kasa nr 2/ przy Głównym Wejściu

wt.–niedz.: 15:00–19:00 (lub do czasu rozpoczęcia spektaklu)

tel. 17 850 89 89

 

 

 

21/04/2023

godz. 09:00 – Przygody Koziołka Matołka – Duża Scena

Może i Koziołek Matołek nie jest najmądrzejszym zwierzątkiem na świecie, ale na pewno nie brakuje mu sprytu, śmiałości, ciekawości, uroku osobistego i poczucia humoru, które pozwalają wyjść mu cało z każdej opresji. Ten mały wesoły cwaniak z odwagą rusza na podbój świata – z Koziej Wólki wybiera się do Pacanowa, przy okazji zahaczając o Warszawę, Stany Zjednoczone, Afrykę, Azję, a nawet… Księżyc. Przez swoje figle i nieroztropność nieraz wpada w tarapaty, ale śpiewająco (dosłownie, bo przedstawienie to swego rodzaju musical) i z wdziękiem zawsze udaje mu się wybrnąć z sytuacji.

Przygody Koziołka Matołka to wierna adaptacja komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, pełna humoru nie z tej ziemi i niezwykłych zwrotów akcji. Ten wierszowano-muzyczny spektakl to doskonała zabawa dla całej rodziny!

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena

 

 

godz. 19:00 – Małe zbrodnie małżeńskie – Mała Scena

Éric-Emmanuel Schmitt
Małe zbrodnie małżeńskie

 

tłumaczenie Jan Nowak
reżyseria i opracowanie muzyczne Jan Hussakowski
scenografia Agata Stanula
wizualizacje i światło Klaudia Kasperska
inspicjentka/suflerka Ewa Czesława Bazaniak

obsada Magdalena Kozikowska-Pieńko, Karol Kadłubiec

 

Chyba żadne z uczuć nie wywołuje tak skrajnych emocji, jak miłość. W jednej chwili potrafi doprowadzić nas do szaleństwa, a w drugiej uczynić najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi.

Bohaterowie „Małych zbrodni małżeńskich” Érica-Emmanuela Schmitta – Lisa i Gilles – mierzą się z całą paletą emocji, które miłość nam oferuje, sprawdzając, co pozostało z niegdyś gorącego uczucia po 10 latach małżeństwa. Warunki do tego nie są jednak sprzyjające – Gilles cierpi na powypadkową amnezję, a Lisa – z niewiadomych przyczyn – nie mówi mu wszystkiego. Zamiast szczerzej rozmowy, mnożą się pytania, a bohaterowie – uwikłani w kłamstwo i intrygę – nie zauważają, jak umyka im sedno sprawy.

„Małe zbrodnie małżeńskie” to przewrotny thriller kryminalny, wprowadzający w trzymające w napięciu dochodzenie, które pomoże odpowiedzieć na pytanie: na co nas stać w imię miłości?

Po 20 latach od pierwszego wydania dramatu, „Małe zbrodnie małżeńskie” będziemy mogli oglądać w nowym tłumaczeniu na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Jana Hussakowskiego.

 

Dzieło oryginalne w języku francuskim©Antigone [2001]. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.eric-emmanuel-schmitt.com

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Mała Scena

 

 

22/04/2023

godz. 18:00 – Wiśniowy sad – Duża Scena

„Wiśniowy sad” Czechowa to komedia o tragedii ludzi, którzy zabłądzili pomiędzy tym, jak należy postępować a tym, jakie postępowanie jest błędne, a nawet niedopuszczalne. Komedia o tragedii ludzi, którym nie udało się wypełnić  ważnego obowiązku  właśnie dlatego, że ten obowiązek był dla nich święty. Jest to wreszcie tragedia o tym, jak komiczne poczucie obowiązku przekształca się w fatum, coś mrożącego krew w żyłach w taki sposób,  że podjęcie trzeźwej decyzji staje się  niemożliwe. А koniec końców jest to sztuka o bardzo przyzwoitych i dobrych ludziach (jak to zwykle bywa u Czechowa), którzy cierpią właśnie dlatego, że są przyzwoici i dobrzy. Wydaje mi się, że Czechow nie osądza swoich bohaterów według ich postępków… dla Antoniego Pawłowicza ludzie to po prostu ludzie, a ludzkie czyny to tylko czyny. Postępków złych czy dobrych nie ma, w każdym razie w tej sztuce… Chociaż prawdą jest i to, że od naszych postępków zależą losy rodzin, ojczyzn, a może nawet świata.

 

 

Andro Enukidze 

 

Autor: Antoni Czechow

Scenariusz i reżyseria: Andro Enukidze

Przekład: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski

Opracowanie: Jerzy Czech

Scenografia: Mirian Shvelidze, Shota Bagalishvili

Asystentka scenografa: Weronika Krupa

Choreografia: Tomasz Dajewski

Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Karol Kadłubiec, Marek Kępiński, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek

Premiera: 20 sierpnia 2021 r. Duża Scena

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - TRÓJMORZE

Czas trwania:  90 min

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena

 

 

23/04/2023

godz. 18:00 – Wiśniowy sad – Duża Scena

 

25/04/2023

godz. 10:00 – Wiśniowy sad – Duża Scena

 

 

27/04/2023

godz. 19:00 – Don Kichot – Duża Scena

Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy to tekst liczący ponad 400 lat. Epos o szlachcicu imieniem Alonso i jego „walka z wiatrakami” – niezależnie od upływającego czasu – wciąż fascynują.

Przed nami spektakl muzyczny, pełen piosenek i widowiskowych scen walk, które porwą nas w wir rycerskich romansów i przygód wprost do malowniczej Hiszpanii!

W towarzystwie Don Kichota, jego giermka Sancho Pansy i wielu innych barwnych postaci, poszukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania: co współcześnie oznacza stwierdzenie „być sobą”? Jaką cenę przychodzi nam płacić za spełnianie marzeń? Czy miłość, przyjaźń, lojalność istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł? Pytań wiele, a odpowiedzi wcale nie jawią się oczywiste. My ich Państwu nie udzielimy, ale pokażemy wiele sytuacji, postaci i rzeczy, które być może natchną Was do szukania tych odpowiedzi na własną rękę. Bądźcie z nami w tej fascynującej wędrówce. 

 

Miguel de Cervantes
Don Kichot

przekład: Edward Boyé

scenariusz i reżyseria: Waldemar Wolański

muzyka: Piotr Nazaruk

scenografia: Joanna Hrk

choreografia pojedynków: Rafał Domagała

choreografia: Joanna Wolańska

przygotowanie wokalne: Gaba Janusz

asystent reżysera: Kacper Pilch

inspicjentka: Anna Jochym



obsada: Joanna Baran-Marczydło, Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Justyna Król, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Rafał Domagała (gościnnie), Adam Mężyk, Kacper Pilch, Stanisław Twaróg (gościnnie), Robert Żurek

 

Miejsce: Teatr im. W. Siemaszkowej - Duża Scena

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa