Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2016.06.15

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowei - Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury

Podobnie jak w latach ubiegłych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie współtworzy Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016.

 

Zapraszamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w organizowanych przez Bibliotekę spotkaniach, wystawach, formach teatralnych i wielu innych wydarzeniach.

 

Program imprez kulturalnych:

 

23 czerwca 2016 r. (czwartek), godz. 11.00-12.30

Klub Festiwalowy – Bulwary nad Wisłokiem

Pan Maluśkiewicz i inni w podróży – małe formy teatralne, triki i iluzje „Tajemniczej szuflady” – blok imprez dla dzieci.

 

23 czerwca 2016 r. (czwartek), godz. 18.00-19.30

Mikrofon. Muzyczny Pub, ul. Matejki 8A

Spotkanie autorskie z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem ekspedycji, autorem książek podróżniczych.

 

24 czerwca 2016 r. (piątek), godz. 17.15-19.00

Podziemna Trasa Turystyczna – Rynek

Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim – wędrowcem, fotografem, pisarzem

ilustracja perkusyjna Aleksander Wnuk

prowadzenie Adam Głaczyński.

 

25 czerwca 2016 r. (sobota), godz. 15.00-16.30

Klub Festiwalowy – Bulwary nad Wisłokiem

„Wschody nad Rzeszowem” – wystawa i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Recital duetu The Blues.

 

Pokonkursowa wystawa fotografii „Wschody nad Rzeszowem” prezentowana będzie w budynku głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w dniach 25 czerwca-5 września 2016 r.

 

25 czerwca 2016 r. (sobota), godz. 17.30-19.00

WiMBP w Rzeszowie – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2  

„Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” / СХІД-ЗАХІД. ПРИХОВАНІ ЗНАЧЕННЯ

wernisaż wystawy grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa

występ zespołu śpiewu autentycznego KRAJKA z Przemyśla.

 

Wystawa grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” / СХІД-ЗАХІД. ПРИХОВАНІ ЗНАЧЕННЯ prezentowana będzie w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 w czerwcu i lipcu 2016 r.

 

Wstęp wolny!

Zapraszamy

 

Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator ekspedycji. Autor książek podróżniczych: "Samsara" (2010), "Gorączka" (2011) i "Swoją drogą" (2014), które stały się bestsellerami oraz najnowszego zbioru reportaży "Świat równoległy".

 

W podróży spędza często połowę roku. Odwiedził ponad 50 krajów, niektóre z nich wielokrotnie. Autor audycji "Reszta świata" w radiowej Jedynce, a wcześniej "Trójka przekracza granice" w Trójce. Publikuje w największych polskich mediach – zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Zdobywca czterech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel, nominowany do nagrody Traveler magazynu „National Geographic” oraz Kolosów – najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce.

 

Mieszkał z Pigmejami Baka w ich szałasach pośrodku lasu deszczowego na pograniczu kongijsko-kameruńskim. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej. Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi najsłynniejszej firmy poszukującej skarbów – Mel Fisher’s Treasures. Spędził bez ochrony cały dzień w więzieniu San Quentin przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców.

 

O książce „Świat równoległy” Tomasza Michniewicza

Każda kolejna podróż utwierdza Tomka Michniewicza w przekonaniu, że istnieją dwa równoległe światy. Jeden – który wszyscy mamy w głowach, wdrukowywany nam przez lata. Drugi – ten rzeczywisty.

 

Spośród ośmiu historii opisanych w swojej najnowszej książce „Świat równoległy”, Tomek wybrał na to spotkanie dwa:

PAKISTAN, FUNDAMENTALIZM: Mówi się, że muzułmanie to terroryści. Jednocześnie 80% ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu.

USA, WIĘZIENIE SAN QUENTIN: Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat.

 

Tomek Michniewicz pokaże drugie dno miejsc, które wydaje nam się, że znamy. Wydaje nam się.

 

Po pokonaniu dziesiątek tysięcy kilometrów i poznaniu setek osób powstała książka zmuszająca do refleksji nad tym, jak złudna potrafi być nasza wiedza o świecie.

 

Piotr Milewski (ur. 1975) – wędrowiec, pisarz, fotograf. Urodził się w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną. Publikował fotoreportaże, korespondencje i eseje w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Odrze", "Zwierciadle", "Kontynentach", "Podróżach", "Poznaj Świat", Miesięczniku społeczno‐kulturalnym "Teraz" (w Filadelfii), "Gazecie Polskiej" w Japonii, "Mainichi Weekly", "Hokkaido Shimbun", "Gengo" i "Tetsudō Fan". Autor książek “Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” (Wydawnictwo Znak, 2015) oraz „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (Wydawnictwo Znak, 2014). Współautor książki „Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów” (Wydawnictwo Mantis, Olsztyn 2006).

www.piotrmilewski.com

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa