Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.09.28

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa ukraińskiej artystki Yordany Dranchuk pod tytułem „Niewidzialna broń”

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy fotografii autorstwa ukraińskiej artystki Yordany Dranchuk pod tytułem „Niewidzialna broń”, który odbędzie się w czwartek 12 października o godzinie 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF, przy ulicy Jana Matejki 10 w Rzeszowie.

 

Niewidzialna broń 

Poza bronią z żelaza, pokrytą kamuflażem, bronią, która zabija, przynosi śmierć i ból, mówimy też o innej broni – tej kulturalnej, artystycznej, która wraz z innymi czynnikami nie pozwoliła mojej Ukrainie poddać się w pierwszych dniach wojny.

 

Projekt fotograficzno-etnograficzny „Niewidzialna broń” opowiada o dotychczasowym prawdziwym życiu i kulturze ludowej w części zachodniej Ukrainy, a zwłaszcza w Karpatach i Podkarpaciu, w etnosie  huculskim. Projekt tworzony był przez wiele lat przez fotografkę, muzyka, poetkę i lekarza, Jordanę Dranczuk. Prawdziwe świętowanie Bożego Narodzenia, kolędowanie, wytwarzanie koników z sera przed Wielkanocą, wytwarzanie ceramiki huculskiej, uznanej za niematerialny zabytek UNESCO, bogate stroje ludowe – to właśnie ta niewidzialna broń, o którą trzeba dbać i którą musimy umacniać na każdej ziemi.

 

Yordana Drachnuk

Piosenkarka, autorka tekstów, poetka, muzyk, fotografka artystyczna i dokumentalna, z zawodu lekarka gastroenterolog. Prywatnie – szczęśliwa żona i matka czwórki dzieci. W oficjalnej dokumentacji od 16. roku życia – Yordana Dranchuk, wcześniej – Jordana Roman, dlatego znana jest jako Jordana Roman’s, śpiewająca romanse, poezję i piosenki narodowe dla kameralnej publiczności.

 

Autorka ponad 100 piosenek w języku polskim i ukraińskim, wykonuje poezję śpiewaną i romanse z akompaniamentem skrzypiec, fortepianu, gitary, kobzy, sopiłki (ukraińskiego fletu), czasami z kwartetami smyczkowymi lub orkiestrami.

 

Oprócz swojego głównego zawodu, czuje potrzebę działania w dziedzinie arteterapii, wykorzystując poezję śpiewaną i muzykę jako narzędzie terapii, które pomaga w zanurzeniu się i słuchaniu siebie od wewnątrz za pośrednictwem słowa i dźwięku.

 

Specjalny gość wystawy – Krystyna Lenkowska, poetka, tłumaczka – Rzeszów.

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa