Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.11.28

Waldemar Węgrzyn "Kraina Metaksy" w Galerii r_z

Zapraszamy do Galeria r_z / ORz ZPAP w Rzeszowie na wernisaż WALDEMARA WĘGRZYNA "KRAINA METAKSY" w czwartek 30 listopada o godz. 17:00.
 
Organizatorzy: Magdalena Uchman, Piotr Dawid Woroniec
Kurator: Mirosław Pawłowski
Autor plakatu: Mirosław Pawłowski
wstęp wolny
Galeria r_z
ul. 3-go Maja 16
35-030 Rzeszów
 
PROF. WALDEMAR WĘGRZYN (ur. 1959 w Krakowie) absolwent katowickiej filii ASP w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Serigrafii oraz na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie kieruje Pracownią Obrazowania Cyfrowego. Realizacje twórcze podejmuje w obszarze sztuk wizualnych: rysunek, grafika, wideo, instalacje.
 
Ważniejsze nagrody:
1990 — Pierwsza Nagroda w konkursie na plakat Symbole Współczesności, Poznań; 2001 — Pierwsza Nagroda w Międzynarodowym Triennale Grafiki w Kanagawa, Japonia; 2009 — Nagroda Regulaminowa, nominacja do Grand Prix 7. Triennale Grafiki Polskiej, Katowice; 2014 — Nagroda Fundacji im. Mariusza Kazany w Międzynarodowym Triennale Grafiki IMPRINT, Warszawa. Prace Waldemara Węgrzyna były wielokrotnie prezentowane w galeriach w kraju i za granicą.
 
(...) „Grecy używali tego słowa tam, gdzie my powiedzielibyśmy »pomiędzy«. »Pomiędzy« jednak to nie tylko pusta przestrzeń, lecz także coś – coś, co łączy rzeczywistości dwóch przeciwieństw [...]. Oznacza więc także »pośrodku«. Omawiany tu termin grecki kojarzy w całość dwa przysłówki: μετά, który oprócz słynniejszego (bo związanego z Metafizyką Arystotelesa) »po«, oznacza również — co dla nas ważniejsze — »pośrodku«, »pomiędzy«, »między«, oraz ξύν lub σύν, czyli »razem«, »wespół« i tym podobne.
(...) Metaksy opisuje ten tryb bytu, którego nie da się ani zwerbalizować, ani poddać analizie. To coś pomiędzy językiem a wyobrażeniem, obrazem a przeczuciem, coś nieuchwytnego, a jednocześnie najbardziej realnego, ponieważ wpływa na świat, na jego historie i pojedyncze ludzkie egzystencje. A jednocześnie Kraina Metaksy to ten obszar doświadczenia, który zawsze pozostaje niejasny i zamazany, trudny do zwerbalizowania, w którym jednak ciągle trwają procesy stawania się, fermentacji, buzowania. To stąd do świadomości przedostają się treści i dziwne, i owocne zarazem.” (...)
Olga Tokarczuk, Czuły narrator, Kraków 2020, ss. 244–245

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa