Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2017.12.15

Sylwester w Teatrze Przedmieście

Teatr Przedmieście zaprasza 31.12.2017 od godziny 20.30 na Sylwestra w Teatrze Przedmieście. W programie miedzy innymi spektakl - "Dybuk Rzeszowski"

 

W programie:

20.30 Przywitanie gości

21.00 Spektakl "DYBUK RZESZOWSKI" wg dramatu Szymona An-skiego

22.30 Poczęstunek i liczne atrakcje

24.00 Szampan i życzenia noworoczne

 

„Dybuk Rzeszowski ” to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby.

Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

 

W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie.

Gościł także w Rzeszowie - typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma...

 

Autor: Szymon An-ski

Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska

Scenografia: Paweł Sroka

Muzyka: Jakub Adamski - akordeon

Występują: Jakub Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

 

Koszt: 100 zł/osoba

Informacje i rezerwacje: tel. 601 376 697 oraz 667 714 730

Liczba miejsc ograniczona!

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa