Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.10.10

"Rzeszowscy Żydzi. Od genezy do zagłady"

Zapraszamy na wyjątkowy spacer miejski szlakiem społeczności żydowskiej w Rzeszowie pt. „Rzeszowscy Żydzi. Od genezy do zagłady” w piątek, 13 października o godzinie 17:00. Spotykamy się obok fontanny przy placu Wolności w Rzeszowie.

 

Spacer poprowadzi Jakub Pawłowski / Rzeszowskie Piwnice.

 

Podczas spaceru poruszymy temat obecności żydowskiej w mieście, poczynając od czasów pojawienia się ich na stałe w nowożytności, kończąc na masowej eksterminacji, jaka spotkała ich ze strony Niemców okupujących miasto w latach 1939-1944. Będzie to przejście ulicami miasta między wybranymi punktami, w oparciu o materiały ikonograficzne w postaci prospektów miejskich, planów, map, rycin, a przede wszystkim zdjęć w odniesieniu do historii Żydów w Rzeszowie. W przewadze będzie to wybór zdjęć z wystawy pt. „Pozostaje pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” prezentowanej  we wnętrzach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Spacer będzie próbą pokazania koegzystencji dwóch społeczności obok siebie, z większym naciskiem na przedstawicieli społeczności żydowskiej. Będzie to również próba ukazania ich kultury, w tym kultury duchowej, działalności codziennej w mieście, jak handel, kupiectwo, rzemiosło, zaangażowanie polityczne, tudzież działalność wydawnicza uchwytna w mieście w postaci pracy, ale też biznesy te mniejsze i większe, wszelakie inwestycje oraz ogólne scharakteryzowanie niniejszego społeczeństwa w Rzeszowie, z uwzględnieniem wybranych przykładów. Wreszcie, będzie to spacer miejski mający na celu ukazanie przestrzeni, jaką z reguły zajmowała społeczność żydowska Rzeszowa, z uwzględnieniem różnych lat ich pobytu w Rajsze.

Kiedy: 13 października / piątek / godz. 17:00
Gdzie: Fontanna przy placu Wolności
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Wydarzenie będzie fotografowane i filmowane.

 

Prowadzący:

Jakub Pawłowski – historyk, regionalista, popularyzator wiedzy o regionie, edukator, dziennikarz, recenzent książek. Początki jego działalności sięgają wiejskiego Muzeum Regionalnego w Sołonce, gdzie współtworzył stałą ekspozycję, ofertę edukacyjną i turystyczną. Następnie dziennikarz i recenzent w największym portalu historycznym www.historia.org.pl, dwumiesięczniku „Podkarpacka Historia”, portalu GoodBuk i Onet. Pracownik merytoryczny Muzeum Polaków Ratujących Żydów, gdzie m.in. współtworzył czasowe ekspozycje, ofertę edukacyjną, a także prowadził muzealne Social Media. Obecnie pracownik Rzeszowskich Piwnic, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z Oddziałem w Rzeszowie oraz sekcji muzealnej przy Społecznej Radzie Kultury w Rzeszowie.

 

Spacer miejski „Rzeszowscy Żydzi. Od genezy do zagłady” jest częścią projektu pt. "Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji", realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

 

Organizator: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Rajsze, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

 

#GFMR #na_pietrze #GaleriaFotografii #PozostaniePamiec #ZydowskiInstytutHistoryczny #JewishHistoricalInstitute #jhi #RzeszowskiePiwnice #StowarzyszenieRajsze #Fotografia #Wystawa #Photography #Exhibition #KulturaŻydowska #JewishCulture  #KulturaWRzeszowie #Rzeszów #StolicaInnowacji #ESK2029 #SpacerMiejski #CityWalk

 

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa