Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.11.27

Rusza grudniowy DKF "Klaps"

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w grudniu na kolejne projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.
 

w programie:

  • 02.12.2024 r. - WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska
  • 09.12.2024 r. - AGENT SZCZĘŚCIA, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó - pokaz przedpremierowy
  • 16.12.2024 r. - ZŁA NIE MA, reż. Ryûsuke Hamaguchi


Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7.

Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł.

Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 90-tych.

Zadanie realizowane jest przez WDK ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

o filmach:
 

WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska
gatunek: dokument, biograficzny  /  produkcja: Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria 2024  /  czas trwania: 85 min
Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby
z Polski na najwyższych szczytach ziemi - opowiedziana przez nią samą.
Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę.
Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.
Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim.
Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies
i menadżerki Marion Feik.

 

AGENT SZCZĘŚCIA, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó

gatunek: dokument  /  produkcja: Węgry, Bhutan 2024  /  czas trwania: 94 min
Czy szczęście można zmierzyć? Czy dążenie do niego może być również szczęściem? W tej ciepłej komedii dokumentalnej król Bhutanu, malutkiego państwa w Himalajach, bada poziom szczęścia swoich poddanych.
Amber jeździ swoim autem po pięknym górskim kraju i zadaje wnikliwe pytania mieszkańcom, których dzień dzieli się na pracę w polu, odpoczynek przed chatką, medytację i modlitwę. Celem rozmów ankietera jest wypełnienie formularza określającego poziom zadowolenia człowieka w skali od 0 do 10.
Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje ciekawą pracę, ale choć ma już 40 lat, nadal szuka miłości.
Czy uda mu się ją znaleźć? A czy my potrafimy zmierzyć swój poziom szczęścia?
„Agent szczęścia” podpowiada, jak to zrobić.

 

ZŁA NIE MA, reż. Ryûsuke Hamaguchi

gatunek: dramat, thriller  /  produkcja: Japonia 2023  /  czas trwania: 106 min

„Zła nie ma”, najnowsze dzieło twórcy „Drive My Car”, to zdobywca pięciu nagród na festiwalu w Wenecji, na czele z Wielką Nagrodą Jury i nagrodą FIPRESCI. Reżyser portretuje w filmie Japonię nieznaną - zanurzoną w świecie zachwycającej, dzikiej przyrody, kultywującą odchodzące w przeszłość tradycje. W tym kojącym, wyciszającym filmie, wydobywającym piękno ukryte w prostocie, baśń o potędze natury organicznie łączy się z dramatem.
Sygnały, które zapowiadają naruszenie kruchej równowagi pomiędzy trwaniem i zmianą, budzą tęsknotę za miejscem, w którym „zła nie ma”. 
Takumi i jego córka, Hana, mieszkają w położonej w lesie wsi. Takumi dostarcza sąsiadom drewno i wodę, dla lokalnej restauracji zbiera dzikie wasabi. Ciche i spokojne życie bohaterów „Zła nie ma” zmienia się, gdy w okolicy zjawia się firma z Tokio, planująca zbudować tu luksusowy camping. Przybysze nie zdają sobie sprawy, że wchodzą w konflikt nie tylko z lokalną społecznością, ale także z o wiele potężniejszymi siłami przyrody. 
Opowiadana w filmie historia stanowi otulinę dla mistrzowsko skonstruowanej tajemnicy. Aurę niezwykłości podbija muzyka Eiko Ishibashi, która współpracowała z Hamaguchim także przy „Drive My Car”. Cicha moc ukryta w delikatnych dźwiękach przypomina o potędze, która drzemie w pozornie bezbronnej i niewinnej naturze. Eksploatując jej zasoby, zapominamy, że wśród drzew śpią demony, które możemy nierozważnie obudzić.

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa