Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.02.13

ROCKOWA NOC - Najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie wchodzi w pełnoletniość!

W dniach 25-26 sierpnia Rockowa Noc obchodzić będzie swoje 18-te urodziny. Komunikację festiwalu rozpoczynamy mocnym uderzeniem. Organizatorzy ogłosili pierwsze gwiazdy, są to zespoły grające METAL I ALTERNATYWĘ, bo ROCK niejedno ma imię! Wystartowała pierwsza pula karnetów dwudniowych w cenie 79 zł, która dostępna będzie do 18 maja.

 

Vader i WaluśKraksaKryzys

 

Ostatni weekend sierpnia upłynie w Rzeszowie pod znakiem najhuczniejszej 18-tki tego roku: Festiwalu Rockowa Noc. Minionej nocy ogłoszono dwa pierwsze zespoły które zobaczymy na scenie. Będą to legenda polskiego thrash i death metalu ze specjalnym koncertem na 40-lecie - Vader oraz Miły Młody Człowiek - WaluśKraksaKryzys – nadzieja polskiej alternatywy. Jak zapowiadają organizatorzy kolejne ogłoszenia dotyczące line-upu komunikowane będą również w godzinach nocnych. Organizatorami Rockowej Nocy są Estrada Rzeszowska oraz Rzeszów Stolica Innowacji, a partnerem strategicznym agencja Arto Music&Media.

 

25 i 26 sierpnia na festiwalowej scenie tegorocznej edycji Rockowej Nocy obok ogłoszonych wcześniej zespołów Vader i WaluśKraksaKryzys zobaczymy i usłyszymy „zdrajców metalu”- Nocnego Kochanka oraz świeże spojrzenie na rocka alternatywnego- Dziwną Wiosnę. Kolejne muzyczne ogłoszenia mają się pojawić już wkrótce. Organizatorami Rockowej Nocy są Estrada Rzeszowska oraz Rzeszów Stolica Innowacji, a partnerami strategicznymi strategicznym agencja Arto Music&Media i Politechnika Rzeszowska. 


Nocny Kochanek

Nocny Kochanek gra klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku. Grupa powstała w 2012, jako alter ego Night Mistress. Muzycy wykorzystując  humor, dystans do świata, pastisz i gry językowe, rysują obraz polskiej subkultury metalowej i nie tylko. Aktualnie to stali bywalcy muzycznych rankingów popularności tj.  Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce czy zestawienia Turbo Top Antyradia.
Przez kilka ostatnich lat zaliczyli największe sceny klubowe i festiwalowe w Polsce, a ich koncerty wyprzedają się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Swój frekwencyjny rekord pobili w 2018 roku na festiwalu  Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą, gdzie zgromadzili ponad 700 tysięczną publiczność. W październiku 2020 roku ich album „Randka w Ciemność” uhonorowany został najważniejszą nagrodą muzyczną w kraju – Fryderykiem jako najlepszy album roku w kategorii metal. 


Dziwna Wiosna

Dziwna Wiosna to warszawskie trio grające brudne i piękne rockowe piosenki. Gitarzysta i wokalista Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal i basista Wojtek Traczyk zaczęli grać razem w 2018 roku jako Superhuman Like Brando. Wiosną 2020 roku, kiedy pandemia zamknęła miliardy ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa. Tak powstała Dziwna Wiosna. Zaczęli od „Niepewności”, wydanej w sierpniu 2020 piosenki, która jest historią o miłości, z walącym się światem w tle. Potem był jeszcze niepokojący „Sen”, przebojowe „Stracone” i „Odejdź” i „Miłość bez końca”. Wszystkie te numery hulały w radiach jak szalone. W sierpniu 2021 zespół wydał swój debiutancki album, za który otrzymał nominację do Fryderyka. Latem zespół zagrał na największych festiwalach muzycznych w Polsce takich jak Pol’and` Rock, Męskie Granie, Olsztyn Green Festiwal oraz wystąpił na Tarczyński Arena jako support zespołu Kings Of Leon. W tym roku ma się ukazać ich drugi album studyjny. 

Znamy dwa kolejne zespoły: Frontside i Dopelord

 

Line-up Rockowej Nocy rozrósł się o dwa kolejne zespoły spod znaku ciężkich brzmień. W ostatni weekend sierpnia Frontside zagra jedyny w tym roku festiwalowy występ oparty o album „I odpuść nam nasze winy”. Sosnowiecki skład świętuje w tym roku swoje 30-te urodziny, zatem obok numerów z wymienionego wcześniej wydawnictwa na scenie należy spodziewać się też największych hitów zespołu. Na scenie zobaczymy też Dopelord, których muzyka klasyfikowana jako stoner doom metal charakteryzuje się miażdżącym wręcz brzmieniem gitar i chwytliwymi refrenami. Oba zespoły towarzyszą w jubileuszowej trasie z okazji 40-lecia zespołu Vader, jednego z headlinerów Rockowej Nocy.

 

Ga-Ga/Zielone Żabki oraz W.S.K.

 

Line-up Rockowej Nocy rozrósł się o dwie kolejne kapele, które uświetnią mocnym, gitarowym brzmieniem ostatni weekend sierpnia w Rzeszowie. Ga-Ga/Zielone Żabki to legenda sceny punkowej, połączony skład dwóch zespołów, które na przełomie lat 80-tych i 90-tych namieszały sporo w polskiej, niezależnej scenie muzycznej, głównie za sprawą Festiwalu w Jarocinie. Ich muzyka przetrwała lata, a teksty pisane wtedy, zaskakują aktualnością.

 

W.S.K. to rzeszowski zespół, którego korzenie sięgają 1991 roku, grający muzykę będącą połączeniem tego, co najlepsze i najsmakowitsze w punku i hard rocku. Teksty WueSKi to słodko-gorzka satyra społeczna oraz ironiczny, niczym żyletka w czekoladzie, opis rzeczywistości. W połączeniu daje to mieszankę wybuchową, która od ponad 30-stu lat cieszy wiernych fanów i nieprzerwanie przysparza zespołowi kolejnych.

 

 

Before Festiwalu: Studniówka Rockowej Nocy w Rzeszowskich Piwnicach

 

Już 19 maja o godzinie 20:30 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się Studniówka Rockowej Nocy. Na before festiwalu, na którym zagrają 3 zespoły reprezentujące rzeszowską scenę metalową: Halucynogen, Deceaded i Hermetic Evolution.

 

Halucynogen to powstały w styczniu 2006 roku zespół, który zagrał kilkadziesiąt koncertów w Polsce, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Charakterystyczne dla zespołu ciężkie, gitarowe riffy inspirowane death, thrash, hardcore i black metalem nie pozwalają pomylić ich z nikim innym. To muzyczna smoła, która nie poddaje się trendom i algorytmom.

Deceaded zadebiutował w lipcu 2021 roku płytą The Sole Destroyer, zdobywajac zaraz później na koncertowe sceny Lublina, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Deceaded pojawili się również na CieszFanowie, festiwalu Róbmy Swoje oraz GraszBorze a już w maju wystąpią na Juwenaliach Jeleniogórskich. Ich występy to pełne surowej energii wykony przyciągające fanów nie tylko ciężkiego brzmienia.

Hermetic Evolution powstał w 2011 roku i ma na swoim koncie trzy albumy. Ich muzyka pojawiała się na kanałach znanych youtuberów - Cyber Mariana i Niekrytego Krytyka. W 2013 roku zespół zdobył Nagrodę Publiczności VII Ogólnopolskiego Festiwalu Rockowa Noc i 10 lat po tym pamiętnym wydarzeniu zespół zasili line-up Studniówki Rockowej Nocy, gdzie zaprezentuje się przed publicznością w nowym składzie.

 

Przegląd zespołów konkursowych

 

Tradycyjnie, ważnym elementem Rockowej Nocy jest przegląd kapel rockowych, które walczą o statuetkę Tadeusza Nalepy, występ na dużej scenie, realizację materiału w Estrada Studio oraz nagrodę pieniężną. Zgłoszenia należy dokonać za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce „konkursowy przegląd zespołów” na stronie www.rockowanoc.pl. Spośród pięciu  finałowych kapel wyłonieni zostaną zwycięzcy przeglądu, którzy drugiego dnia Festiwalu zagrają na dużej scenie obok największych gwiazd polskiej muzyki rockowej i metalowej. Laureaci Rockowej Nocy otrzymają również nagrodę finansową w wysokości 3000,00 zł i możliwość zrealizowania 36 godzin nagrań oraz miksu i masteringu w profesjonalnym studiu Estrady Rzeszowskiej, pod opieką realizatora dźwięku. Wyróżniony zostanie też skład, który przygotował najlepszą aranżację utworu Tadeusza Nalepy lub zespołu Breakout – czeka na nich nagroda w wysokości 1000,00 zł i 18 godzin w Estrada Studio. Organizatorzy sygnalizują również, że w tym roku pojawi się niespodzianka w postaci kolejnej atrakcyjnej nagrody w przeglądzie, jednak póki co nie zdradzono szczegółowych informacji. Do konkursu w ramach zeszłorocznej edycji festiwalu zgłosiło się prawie 100 kapel.

 

 

 

Miejsce i termin

 

Znany jest termin wydarzenia to ostatni weekend wakacji piątek 25 i sobota 26 sierpnia. Biorąc pod uwagę zeszłoroczną edycję należy też spodziewać się całonocnej imprezy pomiędzy piątkiem a sobotą. Festiwal odbędzie się podobnie jak w zeszłym roku, w samym sercu Rzeszowa, w Miasteczku Akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Największa 18-tka w Polsce to - jak zapowiadają organizatorzy – zabawa do białego rana.

 

Bilety

 

Równo o północy ruszyła też sprzedaż karnetów na Festiwal. Są one dostępne w bileteriach Ticketmaster oraz Biletomat, linki do ich zakupu znaleźć można na stronie www.rockowanoc.pl

Organizatorzy Rockowej Nocy podali transparentną pełną politykę cenową i dostępność poszczególnych pul biletów. Do 18 maja, w ramach I puli zakupić można karnety dwudniowe, które kosztują 79,00 zł, a w dla posiadaczy Karty Rodzina Wielodzietna 3+, motocyklistów oraz młodzieży w wieku 12-16 lat ulgowych dedykowanych 39,50 zł. Dzieci do 12 roku życia wejdą na tern festiwalu pod opieką rodziców zupełnie bezpłatnie. Druga pula biletów dostępna będzie od 19 maja, zaś ceny wzrosną odpowiednio do 109 zł za karnet dwudniowy i 54,50 zł w wersji ulgowej. W III puli, która dostępna będzie od 1 sierpnia zakupić będzie można również bilety jednodniowe, które kosztować będą 100,00 zł (50,00 zł w wersji ulgowej) oraz karnety dwudniowe w cenie 159,00 zł (ulgowe 79,50 zł).

 

Rockowa Noc to festiwal o mocnych korzeniach, najgłośniejsza impreza w mieście, a w tym roku zarazem największa i najhuczniejsza 18-tka w Polsce!  Wszystkie informacje znajdziecie na profilach FB festiwalu @rockowanoc i IG festiwalu @rockowanoc. Bądźcie na bieżąco.

 

Materiały prasowe / Estrada Rzeszowska

 

#ROCKmaMOC #byledolata

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa