Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2023.10.12

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 13-19.10

17.10.2023 godz 18:30 Dzień Świra - 73. Urodziny Marka Kondrata - WTOREK Z KLASYKĄ

Z okazji 73. Urodzin Marka Kondrata przypominamy jego najbardziej ikoniczną i nagradzaną rolę.

Adaś Miauczyński nie kocha ludzi. Bo też i ludzie nie kochają Adasia. Adaś nie może obudzić się o godzinie, na którą nastawił budzik, bo od świtu pod jego blokiem ryczy młot pneumatyczny. Adaś nie może przygotować w skupieniu lekcji, bo u sąsiada pod nim na pełny regulator ryczy radio, a z góry dobiega łoskot - sąsiadka ćwiczy karate na drewnianym stole. Adaś nie może w spokoju wyjść na balkon, bo pod jego oknem właśnie defekuje pies sąsiadki, Adaś nie może przeprowadzić lekcji o Sonetach krymskich, bo uczniowie bekają i puszczają bąki, w trakcie gdy on przejmująco pięknie o poezji opowiada. Adaś nie może zjeść w spokoju kolacji, bo w telewizji sejmikujący politycy porykują o ich najmojszej prawdzie. Adaś nie może żyć w zgodzie ze światem, bo świat nie lubi wrażliwych Adasiów.

A zatem Adaś opancerza swój kruchy byt milionem natręctw, które mają mu pomóc wprowadzić pozorną harmonię do wszechobecnego chaosu – i pogrąża się w nich coraz bardziej, samotny, w depresji i rozpaczy. Rozmontowany.

Jeden dzień z życia drobnego inteligenta to obraz, który 20 lat po jego powstaniu jawi się jako profetyczna wizja: wszystko dzisiaj jest takie samo, tylko bardziej.

Film Marka Koterskiego (szósty, którego bohaterem jest Adaś Miauczyński) w 2021 r. w raporcie dla FINY został uznany przez widzów za polski film wszech czasów.

 

Nagrody

2003 - Orły:

- Najlepsza główna rola męska - Marek Kondrat

- Najlepszy scenariusz - Marek Koterski

2002 - Złote Lwy:

- Najlepszy film - Marek Koterski

- Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Marek Kondrat

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy dźwięk - Maria Chilarecka

- Nagrody Indywidualne - Najlepszy producent- Jacek Bromski, Juliusz Machulski

- Nagroda Specjalna - Nagroda Prezesa SFP - Marek Koterski

2003 - Złote Kaczki - Najlepszy polski aktor - Marek Kondrat

2007 - Złote Kaczki - Najlepszy żart - skecz - "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepszy żart dla sceny "Adaś Miauczyński uczy syna angielskiego"

 

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem Cafe, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje. 

 

18.10.2023 godz. 18:30 Jules i Jim - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

W 39. Rocznicę śmierci wybitnego francuskiego reżysera François Truffaut przypominamy jeden z jego bardziej znanych filmów, z Jeanne Moreau w obsadzie.

Seans realizowany we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie. 

Akcja nominowanego do nagrody BAFTA filmu rozpoczyna się przed wybuchem I wojny światowej. Nieśmiały pisarz Jules, Austriak z pochodzenia, dzieli miłość do literatury, sztuki i kobiet z Francuzem Jimem. Mężczyźni żyją na modłę bohemy. Czas zajmują im podróże, którym cel wyznaczają osiągnięcia rzeźby i architektury. W czasie wyprawy na jedną z wysp na Morzu Adriatyckim poznają żywiołową Catherine, w której obaj się zakochują. 

*** Filmowe Spotkania za Rogiem to pokazy specjalnie dobranych filmów w gronie miłośników kina. Projekcję poprzedza krótka prelekcja, a po seansie w miłej, swobodnej atmosferze odbywa się rozmowa na temat obejrzanej produkcji. Wydarzenie prowadzi Karolina Marciszewska.

 

19.10.2023 godz. 18:30 - Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

Film produkcji Lasów Państwowych o żółwiu błotnym, jedynym gatunkiem żółwia żyjącym naturalnie w Polsce, objętym ścisłą ochroną.

Na wiosnę żółwie wychodzą ze swoich podwodnych kryjówek po pierwszych kilku, cieplejszych dniach. To bardzo tajemnicze zwierzęta. Po przebudzeniu, jako zwierzęta zmiennocieplne, uzupełniają zasoby energii wygrzewając się w promieniach słońca już w marcu. Ten gatunek rozprzestrzenił się w Europie przybywając z południowo-wschodnich Bałkanów. W kwietniu żółwie rozpoczynają porę godową. Ludzie chronią ten gatunek w Polsce budując przejścia dla nich pod drogami, zabezpieczając miejsca lęgowe przed drapieżnikami i kontynuując programy hodowli młodych osobników oraz ochrony całych kompleksów siedlisk tego gatunku.

 

15.10.2023 godz. 17:00 KRYMINALNY WIECZÓR i spotkanie z autorami w Kinie za Rogiem Cafe

Wydawnictwo Dreams oraz Kino za Rogiem Café w Rzeszowie serdecznie zapraszają na 💣 KRYMINALNY WIECZÓR 💣 pod hasłem:

„Czym dzisiaj przyciąga nas kryminał?”.

15.10.2023 godz. 17.00

Wstęp wolny!

W spotkaniu udział wezmą autorzy powieści kryminalnych:

✒️ Bartłomiej Kowaliński,

✒️ Katarzyna Żwirełło,

✒️ Adam Widerski.

Dyskusję poprowadzi promotor czytelnictwa Bartosz Soczówka (Bliskie Spotkania).

📖 Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Dreams i zdobycia dedykacji od autorów. Premierowo dostępne będą "Turysta" A. Widerskiego i "Dowód przeciw tobie" K. Żwirełło!

***************

◾️ Bartłomiej Kowaliński urodził się w 1986 roku w Krakowie i do dziś jest związany z tym miastem. Zawodowo zajmuje się doradztwem kredytowym oraz leasingowym. Pasjonat sportu. Uprawiał narciarstwo alpejskie, lubi też piłkę nożną oraz jazdę na rowerze. Uwielbia podróże. Najchętniej podróżuje z żoną i synami, Arturem i Ignacym, oraz psem Tosią. Czas wolny spędza również na pisaniu. Autor bestsellerowych kryminałów "W zmowie z mordercą", "Twarz bestii", "Potwór z Podhala".

◾️ Katarzyna Żwirełło (Vera Eikon) – urodzona w 1989 roku w Łodzi, gdzie studiowała polonistykę. Przez kilka lat mieszkała w Amsterdamie i tam rozpoczęła pracę nad swoją pierwszą serią kryminalną Między Prawami. Po powrocie do kraju znalazła dla siebie miejsce w Warszawie, gdzie rozgrywa się akcja jej książek. Do tej pory ukazały się jeszcze: powieść sensacyjna "Nim padnie pierwszy strzał", seria kryminalna Dwa Bieguny oraz "Dowód przeciw tobie", który otwiera nowy cykl kryminalny Rewers (premiera 5.10.2023).

◾️ Adam Widerski – z wykształcenia historyk, pracuje jako nauczyciel w dwóch łódzkich szkołach podstawowych. Jego pasją jest sport, a najbardziej piłka nożna. Uwielbia czytać, szczególnie kryminały, thrillery i horrory. Właśnie w nich znalazł inspirację do napisania debiutanckiej powieści kryminalnej "Odwyk", której akcję osadził w swoim rodzinnym mieście – Łodzi. W latach 2022 i 2023 ukazały trzy kolejne powieści kryminalne: "Proroctwo", "Sznyta" i "Turysta" (premiera 21.09.2023). 

 

17.10.2023, godz. 19:00 Henry No Hurry – spotkanie autorskie promujące książkę

Henry No Hurry a właściwie Wawrzyniec Dąbrowski zaprasza we wtorek, 17.10.2023, o godz. 19:00, na promocję swojej książki "Alchemia Czarnych Lodowców", przesyconą symboliką i realizmem magicznym, powieść drogi.

Wstęp "co łaska" - zbiórka do kapelusza w trakcie spotkania.

Dwaj muzycy, Henry i Harry, wyruszają w tajemniczą podróż, która początkowo przynosi upragnioną ulgę oraz wyczekiwane od dawna uczucie świeżości i zachwytu.

Przemierzane kilometry zdają się jednak w osobliwy sposób oddziaływać również na tektonikę ich stanów psychicznych.

Niepostrzeżenie znajoma rzeczywistość zaczyna się rozklejać i tracić wyraźne kontury, a bohaterowie stają przed pytaniem: czy to ucieczka, czy dążenie ku czemuś? A może ich podróż odbywa się w głąb?

Kiedy siatka współrzędnych geograficznych znika całkowicie, egzystencjalne otwarcie przybiera charakter tak gwałtowny, iż nieuchronnie prowadzi do pytań o własną poczytalność…

Spotkanie ma formę zbliżoną do monodramu orbitującego wokół wydanej przez Paśnego Buriata powieści "Alchemia Czarnych Lodowców", po której uczestnicy zaproszeni są do luźnej rozmowy, zadawania pytań, oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami.

W trakcie spotkania / po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek oraz ilustracji autorstwa Ekateriny Shramko.

O AUTORZE:

Wawrzyniec Jan Dąbrowski (ur. 1982), choć urodzony na warszawskim Żoliborzu, mawia, że z gór był od zawsze. Komponuje, gra i pisze. Na swoim koncie ma 19 wydawnictw fonograficznych i przeszło pół tysiąca koncertów, w tym występy na takich festiwalach jak Open’er Festival (2010) czy Off Festiwal (2018). Od 2017 roku oddany niszowemu projektowi na poły muzycznemu, na poły podróżniczemu, jednoosobowemu, obwoźnemu zakładowi koncertowemu – Henry No Hurry. Włóczykij, samotnik i umiarkowany eskapista. Przez kolegów muzyków określany mianem pustelnika arystokraty. Od ponad 15 lat związany z myślą wschodu oraz tym, co nazywa praktyką bezruchu. Mieszka w różnych miejscach, obecnie w Górach Kaczawskich.

 

PREMIERA KzR Cafe

LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA - Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowane plany: chce wyjechać do Australii i tam zostać piosenkarzem. Wcześniej jednak musi przepracować ostatni rok w rządowej służbie nauczycielskiej i zostaje skierowany do odległej wiejskiej szkoły. Położona na wysokości prawie dwóch tysięcy metrów miejscowość liczy 56 mieszkańców, którzy prowadzą życie proste i ubogie, marząc, żeby ich dzieci dzięki edukacji zostały kimś więcej niż pasterzami jaków i zbieraczami grzybów. Przerażony surowością warunków, Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec i wrócić do miasta, jednak radość, jaką jego uczniom daje nauka, sprawia, że zaczyna zmieniać zdanie o tym wyjątkowym miejscu.

 

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 13.10- 19.10

13.10 PIĄTEK

10:00 seans prywatny

12:30 Debiut

14:30 seans prywatny

17:00 Pamiętniki Tatusia Muminka

18:15 Lunana. Szkoła na końcu świata - premiera KzR Cafe

20:00 seans prywatny

 

14.10 SOBOTA 

Dzień nauczyciela

10:30 Pettson i Findus - Wielka wyprowadzka

12:30 Szczęściara

14:10 Rozumiemy się bez słów

16:00 Debiut

18:00 Na rauszu

20:00 Lunana. Szkoła na końcu świata - premiera KzR Cafe

 

15.10 NIEDZIELA

10:30 Bajki Bolka i Lolka (Czarodziejskie lustro, Zaklęty zamek, Brzydkie kaczątko)

12:30 Pamiętniki Tatusia Muminka

14:00 Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto

16:00 Dziewczyna we mgle

18:00 Podejrzana

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

17:00 KRYMINALNY WIECZÓR i spotkanie z autorami

 

16.10 PONIEDZIAŁEK

10:30 seans prywatny

12:30 Lunana. Szkoła na końcu świata - premiera KzR Cafe

14:30 Debiut

16:30 Pamiętniki Tatusia Muminka

18:30 Plan 75

 

17.10 WTOREK

11:00 seas prywatny

13:00 Rozumiemy się bez słów

15:30 Podejrzana

18:30 Dzień Świra - 73. Urodziny Marka Kondrata - WTOREK Z KLASYKĄ

 

PIĘTRO ZA ROGIEM

19:00 Henry no Hurry spotkanie autorskie

 

18.10 ŚRODA

10:30 Pettson i Findus - Wielka wyprowadzka

12:30 Szczęściara

14:30 Lunana. Szkoła na końcu świata - premiera KzR Cafe

16:30 Plan 75

18:30 Jules i Jim - FILMOWE SPOTKANIA ZA ROGIEM

 

19.10 CZWARTEK

10:30 seans prywatny

12:30 Rozumiemy się bez słów

14:30 Dziewczyna we mgle

16:30 Lunana. Szkoła na końcu świata - premiera KzR Cafe

18:30 Żółw błotny. Osobliwy relikt polskiej przyrody - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

 

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa