Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2017.09.08

„PATRZ! SZEROKO” – Spotkania z Obrazem Świata - Rzeszów 2017

PATRZ! SZEROKO” – Spotkania z Obrazem Świata - Rzeszów 2017 to inauguracyjna edycja cyklu otwartych projekcji kina o fotografii, którego celem jest budowanie wrażliwości, otwartości i umiejętności świadomego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Głównym narzędziem oddziaływania na widza jest obraz – doskonałe kadry filmowe i fotograficzne – poruszający zaledwie niektóre z globalnych wyzwań dzisiejszego świata.
Twórcy - Ikony, wybitne ujęcia i absolutnie niebalany przekaz - wszystko to cechuje każdy z tytułów wybranych na tegoroczną edycję projektu!


PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH
PATRZ! SZEROKO – Rzeszów 2017


14.09.2017 - Everybody Street - NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE, USA, 2013. Reż. Cheryl Dunn, 83'
Estrada CAFFE @ 20:00


Hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka rozmawia z największymi jej gwiazdami, z niedowierzaniem słuchając opowieści o wielogodzinnym czekaniu i wytrwałości godnej myśliwych. Różne strategie służą jednemu celowi: uchwycić ten jeden, ulotny moment.

21.09.2017 - Bert Stern. PRAWDZIWY MADMAN
USA, 2011. Reż. Shannah Laumeister
Estrada CAFFE @ 20:00


Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson, Marilyn Monroe - wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna. “Kochać się i robić zdjęcia - to bardzo zbliżone do siebie czynności, jeśli chodzi o kobiety” twierdzi Stern, który zdobył sławę dzięki tzw. sesji pościelowej z Marlin Monroe i zdjęciu “Lolita w okularach w serduszka”. Zostało ono użyte na plakacie filmu Stanleya Kubricka “Lolita”.
Film zaczyna się w sposób typowy dla biografii. Portret fotografa celebrytów zamienia się jednak w zabawną i interesujacą wymianę historii pomiędzy 82-letnim Sternem i jedną z jego muz - Shannah Laumeister. To ona jest reżyserką filmu.
„Bert Stern. Prawdziwy Madman” podzielony jest na części i wypełniony zdjęciami, wywiadami oraz scenami z życia Sterna, a także nastrojową muzyką. Laumeister pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety - swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko.

05.10.2017 - Human - CZŁOWIEK
Francja, 2015. Reż. Yann Arthus-Bertrand
Estrada CAFFE @ 20:00


Dokument  o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. "… Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku" – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. "Ziemia z lotu ptaka".

12.10.2017 - War Photographer - FOTOGRAF WOJENNY
Szwajcaria, 2001. Reż. Christian Frei
Estrada CAFFE @ 20:00


Film dokumentalny poświęcony fotografowi wojennemu James'owi Nachtwey, człowiekowi uznawanego przez wielu za najlepszego w dziedzinie fotografii wojennej. Dzięki tej produkcji będziemy mogli również zobaczyć w jakich trudnych i niebezpiecznych warunkach powstają tak niezwykłe zdjęcia.

19.10.2017 - MANUFACTURED LANDSCAPES - Sfabrykowany Krajobraz, Kanada, 2006. Reż. Jennifer Baichwal
Galeria DWA PLANY @ 19:30


„Sfabrykowany krajobraz” to zapis wyjątkowej podróży, którą z aparatem w ręku odbył znany i ceniony na świecie kanadyjski fotografik Edward Burtynsky. Artysta, na potrzeby filmu, podejmuje się swego rodzaju śledztwa, którego celem są studia nad estetyką zindustrializowanych krajobrazów. To wyjątkowy głos w dyskusji nad wpływem ludzi na środowisko.

Szczegóły: http://dwaplany.com/projekcje-filmowe-film-screeings/patrz-szeroko/

Strona wydarzenia na profilu Facebook: https://www.facebook.com/events/1727685670870393/

Patrnerzy projektu: Podkarpackie, Akademia Dokumentalna, Against Gravity, Rzeszów, Rzeszów Stolica Innowacji, Kultura w Rzeszowie, Estrada Caffe, Podziemna Trasa Turystyczna: Rzeszowskie Piwnice

Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, Ludzie Sukcesu, PoludniowaPolska.pl

Wstęp na wszystkie projekcje w ramach projektu jest bezpłatny. Projekt "PATRZ! SZEROKO - Spotkania z Obrazem Świata - Rzeszów 2017" dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

#patrzszeroko #rzeszow #podkarpackie #kulturawrzeszowie #rzeszowstolicainnowacji #przestrzenotwarta #galeriadwaplany #rzeszowskaakademiafotografii #akademiadokmentalna #kinodokumentalne #docs #documentary #filmscreeing #projekcjefilmowe #warphotographer #human #człowiek #bertstern #manufacturedlandscapes #everybodystreet

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa