Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.05.20

Nowe wystawy w rzeszowskim BWA

TARANCZEWSKI I JEGO UCZNIOWIE

23.05.2024 – 16.06.2024

 

Wystawa „Taranczewski i Jego Uczniowie”, którą proponujemy rzeszowskiej publiczności jest kolejną po wystawach „Czesław Rzepiński i Uczniowie”, czy „W kręgu pracowni profesora Stanisława Białogłowicza” prezentacją mającą za zadanie skonfrontowanie Mistrzów i ich Uczniów. Każda z nich uwidaczniała w jakim stopniu osobowość i artystyczne preferencje profesorów miały wpływ na dalsze stylistyczne czy ideowe drogi i rozwój studentów wywodzących się z owych pracowni, a przede wszystkim ich dojrzałe twórcze postawy. Kolejnym ważnym aspektem tych wystaw było pokazanie jak trendy pierwszej połowy XX wieku w malarstwie i edukacji w Polsce kształtowały sylwetki następców wielkich mistrzów.

 

W wystawie uczestniczą wspaniali artyści żyjący, z pośród których mieliśmy już możliwość oglądać w Rzeszowie: Adama Wsiołkowskiego, Leszka Misiaka, Piotra Kmiecia, Leszka Sobockiego, Teresę Kotkowską – Rzepecką; jak również artystów z naszego środowiska: Józefa Gazdę, Stanisława Białogłowicza, czy Emila Polita, który niestety w trakcie przygotowywania wystawy odszedł od nas. Warto tu wspomnieć, że uczniami Wacława Taranczewskiego byli również nasi nieżyjący artyści Zygmunt Czyż, Janina Ożóg – Czarnowska i Irena Wojnicka – Markielowska. Wystawa będzie okazją do poznania wyimków z twórczości samego Wacława Taranczewskiego i jego syna Pawła, Elżbiety Arend – Sobockiej, Wernera Lubosa, Tadeusza Mysłowskiego, Andrzeja Zięblińskiego, Marka Rzeźniaka i Włodzimierza Rudnickiego. Warto przypomnieć, iż obrazy i prace  L. Sobockiego, P. Kmiecia, E. Polita, J. Gazdy i S. Białogłowicza znajdują się w kolekcji sztuki BWA  w Rzeszowie.

 

Jeszcze jedno zdanie refleksji jakim pragnę się podzielić. Wacław Taranczewski jako jeden z prekursorów polskiego koloryzmu, niezwykle wierny swojemu programowi artystycznemu okazał się pedagogiem, który patrząc na dzieła poszczególnych artystów – Jego Uczniów – stawiał na indywidualności. Sam będąc pod wrażeniem i wpływem ówczesnej awangardy, futurystów, i ekspresjonistów zakotwiczył w koloryzmie. Nie popełnił jednak tego największego błędu jakim jest uwięzienie młodych uczniów w „jedynie słusznie obowiązującej manierze pracowni”. Zobaczymy to na wystawie w rzeszowskim BWA – wystawę indywidualności, wystawę artystów wolnych, mówiących własnym językiem znaczeń i stylów.

Piotr Rędziniak – dyrektor BWA w Rzeszowie, kurator wystawy

 

 

 

POSTAWY 2024

23.05.2024 – 16.05.2024

Wystawa artystów członków ZPAMiG w Rzeszowie i Warszawie

 

W imieniu koleżanek i kolegów członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików z Rzeszowa i z Warszawy zapraszamy na wspólną prezentację najnowszych naszych prac. Cieszymy się, że 40 lecie powstania naszego związku możemy uświetnić wystawą „Postawy 2024”

 

Sztuka łączy i inspiruje, daje możliwość poszukiwań własnej drogi rozwoju każdemu z twórców, zachęca do rozmowy i dialogu, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Mamy nadzieję, że ta wystawa stanie się przyczynkiem do nowych spotkań i inspiracji dla wszystkich biorących w niej udział artystów, oraz do rozmowy i spotkania z publicznością. Zapraszamy.

 

Maciej Majewski - Prezes ZPAMiG Rzeszów

Waldemar Kusal - Prezes ZPMiG Warszawa

 

Uczestnicy wystawy:

 

Baran Anna, Bileńki Krystyna, Cesarz Katarzyna, Chojnowski Ryszard, Franczak Józef, Gadowska Maka, Inglot Robert, Jankowska-Mihułowicz Iwona, Jaworek Stanisław, Jaworska Małgorzata, Kin Paweł, Kuchniak Anna, Kusal Waldemar, Lasko Henryk, Łącka Anna, Majerski Aleksander, Majewski Maciej, Mizia Małgorzata, Niebudek Krystyna, Nielubowicz Iwona, Nikiel Alicja, Oczoś Katarzyna, Ostaniewicz Michał, Owczarek Elżbieta, Paszczyńska Maria, Poncyljusz Urszula, Popławska Danuta, Rafalska Krystyna, Semczuk Katarzyna, Skain May Krzysztoff, Skowron Janusz, Starzec Maksymilian, Szczęsna-Siękiel Ewa, Szoll Hanna, Wesołkin Elżbieta

 

 

 

"HORYZONTY"

17.05.2024 – 16.06.2024

 

W Galerii pod Ratuszem wystawa studentów Koła RAZEM z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. 13 młodych artystów przedstawi prace z dziedziny malarstwa, rysunki i grafiki.  Wystawa będzie otwarta od wtorku do piątku w godzinach 15.00 – 18.00. Otwarcie wystawy w piątek 17.05.2024 o godz.18.00. Wystawa będzie również dostępna dla zwiedzających w trakcie Nocy Muzeów 18.05.2024 w godzinach 19.00 – 24.00.

 

 

WYSTAWY CZYNNE DO 16.06.2024

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa