Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2020.07.01

Nowe Wystawy w rzeszowskim BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza 2.07 2020 o godzinie 18.00  na wernisaż Wystaw: Ewa Markiewicz – Adamczewska LandScape - MotoTerra oraz XIX Międzynarodowy Plener Malarsko – Rzeźbiarski Kolbuszowa 2019

 

Wystawy czynne od 2.07.2020 – 9.08.2020

 

Ewa Markiewicz – Adamczewska - LandScape MotoTerra

                                                                             

Ewa Markiewicz-Adamczewska – urodzona w 1957 roku w Lublinie. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Dominika, specjalizacja na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Tadeusza Łodziany (1983). Absolwentka Podyplomowego Studium Pedagogicznego w warszawskiej ASP (2005–2006). Studiowała także na Wydziale Malarstwa w Instytucie Sztuki im. W. Surikowa w Moskwie (1978–1979). Była uczestniczką konferencji i warsztatów FOLIO SHOW NYC 2003 w Nowym Jorku (USA, październik 2003). Otrzymała stypendia twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki (1987, 1991) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).
W latach 1996–2004 związana zawodowo jako grafik-projektant  z miesięcznikiem „Twój Styl”. W latach 2005–2010 stworzyła koncepcję i realizowała Projekt Emotapety;  w latach 2009–2016 realizowała projekt MetaPlastEmo[EmoShape SourceSpiral GraphLanguage]. Ostatnia prezentacja projektu miała miejsce wiosną 2018 roku w Warsztacie Warszawskim na Placu Konstytucji w Warszawie. Projekt MetaPlastEmo[MetaPlaneta] adresowany jest do osób dorosłych zainteresowanych tematem arteterapii. Koncepcja projektu oparta jest na intuicyjnej hipotezie, że forma spiralna jest wyjściową literą abstrakcyjnego języka mowy emocji i istnieje w powiązaniu z funkcją czasu. Jest autorką prezentacji indywidualnych i realizowanych projektów, w tym m.in.: „Poszukiwanie natury” w Galerii Promocyjnej w Warszawie (1990), Galerii Starej BWA w Lublinie (1991) i Galerii Willa BWA w Łodzi (1992); „Emotapety – wielokrotne portrety emocjonalne” w Małej Galerii PLSP w Nałęczowie, Galerii Bałuckiej MGSL w Łodzi, Salonie BoConcept RetailPoland w Warszawie (2006); „Emotapety” w Salonie BoConcept i Fabryce Trzciny w Warszawie, prezentacja prac artystki oraz uczestników 1 etapu Projektu Emotapety (2007); „Manufaktura artystyczna – Emotapety”. Projekt prospołeczny w Galerii Piwnice Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, prezentacja prac uczestników 2 etapu projektu Emotapety (2007); „Magiczna – terapeutyczna funkcja sztuki” w Galerii Domek Ogrodnika AHE/WSHE w Łodzi (2008); „Znaki Tożsamości [Group Show]” w BWA Lublin, Labirynt Galeria Grodzka (2009); „EmoFormy EmoName& EmoantyName” w Galerii Bałuckiej MGSL w Łodzi (2017); instalacja „Fluctus Flowers” oraz projekt „MetaPlastEmo[MetaPaneta] w Warsztacie Warszawskim [FISE] (Warszawa, 2018).

           

            Tematem moich zainteresowań jest obrazowanie energii emocji w relacji SŁOWO–OBRAZ–ZNAK– ZNACZENIE. W realizowanych projektach-zadaniach problemowych dotyczących postrzegania-rozumienia i przekazywania treści odwołuję się do archetypu jakim jest forma Spirala. Dla metody obrazowania energii emocji w której forma Spirala jest wyjściową formą w procesie tworzenia pochodnych jej obrazowi emoKsztaltów (spiraloPodobne kształty) stosuję nazwę Metoda Emotapety a 'język' spiraloPochodnych emoKształtów określam nazwą MetaPlastEmo (EmoShape SourceSpiral GraphLanguage).

 

EWA MARKIEWICZ_ADAMCZEWSKA

 

XIX Międzynarodowy Plener Malarsko – Rzeźbiarski Kolbuszowa 2019

 

Organizatorami pleneru oprócz BWA są Urząd Miejski w Kolbuszowej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej, Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Plener odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Wystawa jest pokłosiem dwutygodniowej pracy artystów malarzy i rzeźbiarzy z Polski oraz zagranicy (Ukraina, Słowacja) uczestników 19-tego Pleneru Malarsko – Rzeźbiarskiego, który odbył się na przełomie czerwca i lipca 2019 r. w Kolbuszowej.

Komisarzem pleneru jest od lat artysta plastyk Maksymilian Starzec, członek ZPAMiG w Rzeszowie.

 

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Anna Lupa-Suchy, Krystyna Bileńki, Katarzyna Cesarz, Alicja Nikiel, Valeria Moskvitina,  Józefa Czachor, Kamil Juraśek,  Klaudia Potapowa, Eugeniush Potapow, Anna Korzec, Andrzej Korzec, Karol Karwowski, Edward Kociański,Helena Sadłek, Piotr Rędziniak, Maksymilian Starzec, Wojciech Trzyna, Zenon Kruszewski, Aleksander Grzybek, Anna Maria Szpecht, Anna Gajova, Maryna Vorobiova, Wiesława Tomasik-Kruszewska, Marcin Lubera, Zorman Stanislav, Zormanova Michaela.         

                                        

Wystawy czynne codziennie w godzinach 10.00 – 17.00

 

Niedziela – Wstęp wolny

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa