Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.01.08

Nowe projekcje filmowe w ramach DKF "Klaps"

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza w styczniu na noworoczne projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

08.01.2024 r. - DZIEŃ I NOC, reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski
15.01.2024 r. - LA CHIMERA, reż. Alice Rohrwacher
22.01.2024 r. - NAZYWAM SIĘ ALFRED HITCHCOCK, reż. Mark Cousins
29.01.2024 r. - MATKA SIEDZI Z TYŁU, reż. Hilmar Oddsson

Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7.
 

Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł.

 

DZIEŃ I NOC, reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski

gatunek: dramat / produkcja: Polska, Wielka Brytania 2022 / czas trwania: 89 min

Dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej jej magii. Film zabiera widzów w podróż na Roztocze - do dzikiej, leśnej krainy na wschodzie Polski, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców. Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków. Kobiety z Roztocza, pomimo wielu przeciwności losu, zawsze trzymały się razem. Łączyła je pasja do śpiewu ludowego oraz czułość we wzajemnych relacjach. Forma narracji hybrydowej, łącząca fabułę z czysto dokumentalną obserwacją, pozwoliła twórcom w oryginalny sposób opowiedzieć o młodości i starości kobiet z Roztocza, tworząc filmową mozaikę. W roli głównej wystąpiła Sandra Korzeniak, wcielając się w wiedźmę Nawoję, a muzykę do filmu skomponował wybitny kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserami tego filmu.

 

LA CHIMERA, reż. Alice Rohrwacher
gatunek: dramat / produkcja: Włochy, Francja, Szwajcaria 2023 / czas trwania: 130 min

Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił. Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane. 

Nowy film Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń.    

 

nagrody:

2023 - Europejskie Nagrody Filmowe - nagroda: najlepsza scenografia,
2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago - konkurs główny, najlepsze zdjęcia (nagroda), nagroda zespołowa dla najlepszej gry aktorskiej

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paolo - nagroda publiczności

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid - nagroda Silver Spike


NAZYWAM SIĘ ALFRED HITCHCOCK, reż. Mark Cousins
gatunek: dokument / produkcja: Wielka Brytania 2022 / czas trwania: 120 min

W filmie Hitchcock pojawia się jako bohater, któremu głos użyczył brytyjski aktor Alistair McGowan. Prowadzi nas przez liczne sceny wyrwane z jego filmów, wszystkie zgrupowane w sześć rozdziałów - wśród nich „Ucieczka”, „Pożądanie” i „Czas”. Oglądamy słynne filmy z jego kanonu, a także te mniej znane, w tym wiele niemych. Komentując swoje życie, stosowane przez siebie techniki filmowe, a także zamiłowanie do gry z rzeczywistością, zabawiania i manipulowania odbiorą, Hitchcock zmusza do ponownego przyjrzenia się jego twórczości oraz dyskusji na temat jej roli i znaczenia.
Swój pierwszy film fabularny nakręcił ponad 100 lat temu. Jest jedną z największych ikon XX-wiecznego kina, a termin „Hitchcockowski” jest często stosowanym przymiotnikiem przez każdego miłośnika filmu. I chociaż jego twórczość jest jedną z najbardziej krytycznie i wnikliwie przebadanych, Mark Cousins, autor słynnej „The Story of Film - Odysei filmowej”, zadaje zaskakujące pytanie - kim byłby Hitchcock w XXI wieku? Co myślałby o naszej audiowizualnej rzeczywistości? Jak odczuwałby czas, który tak szybko przyspieszył?


MATKA SIEDZI Z TYŁU, reż. Hilmar Oddsson
gatunek: czarna komedia / produkcja: Islandia, Estonia 2022 / czas trwania: 112 min

Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.
Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju. Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera,

że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

Pomysł na ten film doświadczony islandzki reżyser Hilmar Oddsson nosił w sobie przez trzydzieści lat. Opowieść o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu zmarłemu w ostatniej podróży została tu przefiltrowana przez pełną czarnego humoru skandynawską wrażliwość. W efekcie powstał film będący idealnym połączeniem czarnej komedii i kina drogi.

 

nagrody:

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Black Nights” w Tallinie - Grand Prix, Nagroda za najlepszą ścieżkę dźwiękową.

 

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa