Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2015.08.24

Książki elektroniczne z serwisu IBUK Libra i Wolne Lektury w katalogach WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza Czytelników do bezpłatnego korzystania z e-booków udostępnianych w serwisach IBUK Libra oraz Wolne Lektury.

Czytelnicy mają możliwość korzystania na domowych komputerach oraz w bibliotekach z ok. 3000. elektronicznych książek z zakresu literatury naukowej i popularnonaukowej oraz literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Książki z serwisu IBUK Libra

 

WiMBP w Rzeszowie zapewnia dostęp do 1208. e-booków z serwisu IBUK Libra Wydawnictwa PWN. Są to przede wszystkim książki naukowe i popularnonaukowe oraz czasopisma z różnych dziedzin wiedzy. Czytelnicy WiMBP w Rzeszowie mogą z nich bezpłatnie korzystać na domowych komputerach oraz w bibliotekach.

Korzystanie z e-książek w IBUK Libra na domowym komputerze Czytelnika wymaga logowania do serwisu z użyciem kodu PIN i wskazania WiMBP w Rzeszowie z listy bibliotek w Polsce. Kody PIN wydawane są w filiach i oddziałach WiMBP w Rzeszowie. Czytelnicy mogą też zwrócić się o PIN bezpośrednio na adres: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl, podając w treści e-maila numer swojej karty bibliotecznej. Listem zwrotnym prześlemy indywidualny PIN do logowania.

 

Książki z serwisu Wolne Lektury

 

Wolne Lektury to książki i audiobooki, które przygotowane zostały w wersjach elektronicznych przez fundację Nowoczesna Polska. Są to przede wszystkim dzieła klasyki polskiej i obcej, w tym lektury szkolne. Ogółem katalogi WiMBP w Rzeszowie rejestrują 1786 książek elektronicznych z serwisu Wolne Lektury. Listę wszystkich lektur można wywołać w katalogu elektronicznym wybierając klucz wyszukiwania „tytuł serii” i wpisując „wolne lektury”.

Do otwarcia książki służy przycisk „pobierz” zamieszczony pod okładką książki. Po jego wybraniu pojawiają się ikonki plików epub, mobi, pdf, nutki – kierujące do tekstu książki. Otwieranie plików epub i mobi wymaga użycia dedykowanych programów do czytania książek elektronicznych – można je bezpłatnie ściągnąć z Internetu (np. program Icecream Ebook Reader lub Calibre). Można też wszystkie e-książki otwierać w formacie pdf. W przypadku książek w wersjach dźwiękowych przy opisie bibliograficznym pojawią się też nutki.

Książki z serwisu Wolne Lektury, można również czytać bezpośrednio ze strony internetowej tego projektu.  

 

Wszystkie e-booki rejestrowane są w następujących katalogach WiMBP w Rzeszowie:

– Wypożyczalni Głównej,

– filii miejskich i Wypożyczalni Muzycznej,

– Oddziału dla Dzieci i Młodzieży,

– Czytelni Głównej.

 

Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej: www.wimbp.rzeszow.pl

 

Autor: Bożena Janda

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa