Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.07.10

Jagiellońska 24 - oprowadzanie po Willi Januszów z przewodnikiem

Zobacz niedostępne na co dzień pomieszczenia, detale architektoniczne oraz oryginalne wykończenie wnętrz i poznaj historię willi przy Jagiellońskiej 24!

 

Siedziba Estrady Rzeszowskiej od 1978 roku mieści się w modernistycznej willi przy ul. Jagiellońskiej 24 w Rzeszowie. Podczas wakacji instytucja otwiera swoje drzwi i zaprasza na zwiedzanie budynku z przewodnikiem.

 

Historia budynku ściśle wiąże się z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, funkcjonującego przy ulicy Sandomierskiej 18 (obecnie ul. Grunwaldzka) w latach 1886 – 1951. Założycielem zakładu był Edward Janusz, który w kolejnych latach prowadził zakład wraz ze swoją żoną Leopoldyną, a następnie rodzinny interes przejęli ich potomkowie.  

Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny (Krause) Janusz, która w 1908 roku kupiła trzy działki na terenie Podzamcza. Dwie przy nowopowstałej ul. Poniatowskiego oraz jedną przy ul. Jagiellońskiej. Posiadłości miały służyć jej dzieciom: Dorocie, Fryderykowi, Marii i Helenie. Willa przy Jagiellońskiej została wybudowana dla syna - Fryderyka Janusza.

 

Jagiellońska 24 - oprowadzanie po Willi Januszów z przewodnikiem

 

  • Terminy: 13 i 27 lipca oraz 10 i 24 sierpnia, godz. 12:00
  • Prowadząca: Karolina Chomiczewska
  • Bilety w cenie 15 zł dostępne w Rzeszowskich Piwnicach oraz na rzeszowskiepiwnice.pl
  • Szczegóły wydarzenia: https://tiny.pl/dpwj1

O tym, na czym polegała nowoczesność w Rzeszowie w pierwszej połowie lat 30. XX wieku oraz dlaczego najpełniej można było ją wyrazić w architekturze opowie Karolina Chomiczewska podczas oprowadzania po willi Januszów przy ul. Jagiellońskiej 24.

 

Karolina Chomiczewska – ur. w 1988 r. w Rzeszowie, ukończyła Historię Sztuki oraz Filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. W 2017 roku jej tekst „Motory w mieście emerytów”, opisujący zabytki rzeszowskiego modernizmu w odniesieniu do głębokich przemian społeczno-gospodarczych Rzeszowa w związku z budową COP-u – zajął pierwsze miejsce w kategorii Czytelnik w ogólnopolskim konkursie „Kroniki Rozwoju” zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową i Narodowy Bank Polski i poświęconym osiągnięciom gospodarczym II Rzeczypospolitej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Pracuje w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Poza ochroną zabytków jej pasją jest język i kultura Włoch.

 

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa