Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2018.09.05

Europejskie Dni Dziedzictwa

Musical Mamma Mia, wspólne śniadanie ze sztuką, wystawa fotografii Joanny Jęczalik, spotkanie z podróżnikiem i autorem książek podróżniczych Patrykiem Świątkiem, koncert alternatywnego zespołu Quad Squad Band oraz kino plenerowe - takie atrakcje czekają na rzeszowian 9 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.

 

W ramach tegorocznych Dni Dziedzictwa Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na Spotkanie z Dziedzictwem, które odbędzie się 9 września, od godz. 11.00.

 

Na dobry początek dnia - Śniadanie ze sztuką - wspólne śniadanie, podczas którego będzie można skosztować regionalnych przysmaków. Już od rana w Inkubatorze będzie też funkcjonował kiermasz rękodzieła, a przez cały dzień będzie można oglądać wystawy, m.in wystawę fotografii Joanny Jęczalik “Zmrok o poranku” - serię autoportretów wykonanych na przestrzeni kilku lat.

 

Po południu w RIKu odbędzie się spotkanie autorskie z Patrykiem Świątkiem -twórcą „Ministerstwa Podróży”, autorem trzech książek oraz bloga „Paragon z podróży”. Podczas spotkania Patryk opowie o swojej najnowszej książce “Weź wyjdź”, w której zachęca do aktywnego odpoczywania przez cały rok.

 

Wieczorem koncert alternatywnego zespołu Quad Squad Band. Stylistykę zespołu można określić jako akustyczne disco/techno/swing - muzycy bazują na klasykach minionych lat, wykorzystując takie instrumenty jak saksofon, trąbka, bębny i tubę.

 

Na zakończenie dnia w RIKu odbędzie się  plenerowy pokaz filmu "Twój Vincent" - brytyjsko-polskiego, pełnometrażowego filmu animowanego techniką malarską z 2017 roku w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha.Twój Vincentotrzymał Europejską Nagrodę Filmową za film animowany, był też nominowany do Złotych Globów oraz do Oscarów.

 

O godz. 19.30 na rzeszowskim Rynku wystąpią adepci Akademii Aktorskiej Artysta, którzy zaprezentują musical Mamma Mia z muzyką kultowego zespołu Abba.

 

Mamma Mia to opowieść o miłości silniejszej od upływającego czasu, o tęsknocie do przeszłości oraz o nadziei na szczęśliwe jutro, utrzymana w klimacie ciepłych greckich wysp. Sztukę łączenia aktorstwa, wokalu i tańca, adepci Akademii Aktorskiej Artysta opanowują systematycznie na zajęciach przygotowujących do profesjonalnych występów scenicznych. Od czytania scenariusza, przez pierwsze kroki układów choreograficznych, po wysokie dźwięki utworów muzycznych – taka jest droga do realizacji, której premiera odbyła się na wyjątkowej scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w czerwcu bieżącego roku. Scenografia przywołuje nastrój śródziemnomorskich wakacji, a blisko 70 osobowa grupa młodych aktorów pozwala widzom poczuć się jak na światowych scenach musicalowych.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegóły na www.estrada.rzeszow.pl

Kalendarz wydarzeń

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa