Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2018.04.10

Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie

Dawniej wierzono, ze stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta. Atelier Aparat Caffe poprzez wystawę „Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie” podjęło próbę przybliżenia mieszkańcom historii rzeszowskich „łapaczy dusz”. W piątek 13 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

 

Fotografia jako medium od samego początku istnienia jest ściśle związana z historią, gdyż w jednoznaczny sposób na przestrzeni lat rejestrowała rzeczywistość. Dzięki niej mamy możliwości przeniesienia się w czasie i spojrzenia na wydarzenia i ludzi, których już nie ma.

Przeglądając stare rodzinne albumy niejednokrotnie z nostalgią wspominamy swoich przodków, nie zastanawiając się, kto był autorem naszych fotograficznych pamiątek. Raczej obojętnie patrzymy na odwrotne strony zdjęć klejonych na różnej wielkości i grubości kartonikach zwanych winietami, na których dawni fotografowie reklamowali swoje usługi. Jest to element, który przykuł uwagę kuratorki wystawy – Moniki Rejewskiej-Mądrzyk. W Rzeszowie najczęściej można natrafić na zdjęcia oznaczone znakiem cesarskiego i królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza.

Jednak oprócz niego na przełomie XIX i XX wieku na terenie Rzeszowa funkcjonowali także: Dawid Abrahamowicz, Borys Bresner, Antoni Inasiński, Andrzej Indycki, Simson Spritzer, M. Wein, Józef Zajączkowski.

Dzięki oznaczeniom na winietach starych zdjęć możemy czerpać informację o ich istnieniu i o ich artystycznym podejściu do „łapania dusz”.

Osoby, które mają wiedzę na temat dawnych rzeszowskich zakładów fotograficznych proszone są o kontakt z Atelier Aparat Caffe w celu archiwizacji informacji na potrzeby pracy badawczej.

Wystawa portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych powstała ze zbiorów Fundacji Aparat Caffe, zbiorów prywatnych Anny Starer i Marka Panka w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Wystawę można oglądać w dniach 13.04 – 11.05.2018 r. od wtorku do piątku w godz. 12:00 – 17:00 w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Wstęp wolny. Szczegóły: www.aparatcaffe.pl

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa