Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kalendarz

2021-12-16 - 2022-01-23

Nowa Wystawa w rzeszowskim BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie zaprasza 16.12.2021 o godzinie 18.00 na Wernisaż Wystawy „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2021”.

 

„Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” to doroczny konkurs zorganizowany przez rzeszowskie BWA z myślą o prezentacji dorobku i działalności artystycznej profesjonalnego środowiska artystów sztuk wizualnych z terenu Podkarpacia w mijającym roku.

Tradycyjnie już Honorowy Patronat sprawują nad tym konkursem Gospodarze: Województwa Podkarpackiego – Pan Marszałek Władysław Ortyl i Miasta Rzeszowa – Pan Prezydent Konrad Fijołek. Za ten honor oraz ufundowanie głównych nagród serdecznie dziękuję.

 

To już drugi rok borykamy się z tym szczególnie trudnym dla naszego państwa, narodu, ale i każdego osobiście czasem przykrości i nieszczęść. Każdy człowiek mniej lub bardziej radzi sobie i próbuje żyć, funkcjonować w społeczeństwie, rodzinie, w pracy. Dotykają nas choroby i śmierć najbliższych, przyjaciół, znajomych. Artyści również tego doświadczają, dlatego jeszcze bardziej służą swymi talentami i tym nieuchwytnym czymś, co wyróżnia ich od reszty społeczeństwa, tworzą. Wierzę, iż tym samym ofiarowują w swoich dziełach nadzieję na lepszy, piękniejszy i z powrotem normalny świat.

Dowodem na to jest pokonkursowa wystawa „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2021”. Wzięło w niej udział wielu artystów z całego terenu Podkarpacia. Mam nadzieję, że szeroki wybór prac, ich różnorodność i wysoki poziom, wskazanie laureatów tych najciekawszych i wyróżniających się dzieł dokonany przez jurorów zadowoli każdego odbiorcę i miłośnika sztuki. Obyśmy tylko mogli tę wystawę zaprezentować, a Państwo zobaczyć ją w najbliższym czasie na ścianach sal wystawowych rzeszowskiego BWA. Niestety w ubiegłym roku udało się to tylko częściowo. Stąd też nasze starania

o pozostawienie trwałego śladu tego artystycznego wydarzenia w postaci katalogu, który w razie konieczności znajdzie się również w postaci cyfrowej. Dziękuję raz jeszcze naszym Patronom, wiernemu Sponsorowi firmie ICN Polfa w Rzeszowie oraz wszystkim, którzy wspomogli organizację tego konkursu. Jurorom, za ich profesjonalizm i poświęcony czas. Wszystkim koleżankom i kolegom za uczestnictwo w konkursie. Nominowanym do nagród i laureatom szczerze gratuluję! Życzę wszystkim zdrowia, do zobaczenia w Domu Sztuki.

 

Piotr Rędziniak

 

Jury w składzie:          

 

Przewodnicząca Jury – Art. Plastyk dr hab. Anna Waszczuk – Lublin

Art. Plastyk dr Aleksandra Zuba-Benn – Tarnów

Art. Rzeźbiarz Stanisław Cukier – Zakopane

Art. Plastyk Piotr Rędziniak – dyrektor BWA w Rzeszowie,

zapoznało się z Regulaminem Konkursu oraz Regulaminem Obrad Jury.

 

Do konkursu wpłynęło 161 prac 58 autorów.

Jury zakwalifikowało do wystawy 129 prac 53 artystów, w tym:

 

- malarstwo 88

- grafika 27

- rysunek 14

 

W drugim etapie Jury przyznało nagrody:

 

Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w wys. 9 000 zł Otwarta Przestrzeń Kultury – za pracę pod tytułem „Model” Janowi Szczepkowskiemu

 

Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa w wys. 7 000 zł – za zestaw prac pod tytułem „Skin to skin” oraz „She and Herself” Barbarze Porczyńskiej.

 

Nagrodę Zakup pracy do zbiorów BWA w Rzeszowie w wys. 5 000 zł – za zestaw prac pod tytułem „Wyspy I” oraz „Wyspy II” Markowi Habie.

 

Nagrodę Specjalną ZPAP O/Rzeszów w formie organizacji wystawy w roku 2022 przyznano: Ninie Zielińskiej-Krudysz za pracę pod tytułem „Abstrakcja ze światłem”

 

Wyróżnienia Honorowe przyznano:

 

Stanisławowi Świecy za zestaw prac pod tytułem „Kosmiczny obserwator I, II i III”

 

Łukaszowi Cywickiemu za zestaw prac pod tytułem „Dzień dwudziesty czwarty” oraz „Dzień dwudziesty piąty”

 

Piotrowi Worońcowi Jr. za pracę pod tytułem „Odyseja”

 

Wystawy czynne codziennie  z  wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10.00  - 17.00

 

W niedziele wstęp wolny

Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Jana III Sobieskiego 18
Udział: Bezpłatny

Poinformuj nas

Wiesz o ciekawym wydarzeniu odbywającym się w naszym mieście? Chciałbyś poinformować innych o interesującej inicjatywie kulturalnej?
Napisz do nas, a zamieścimy Twoją propozycję w Kalendarzu wydarzeń - skontaktuj się z nami!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa