Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Relacje

2017.11.16

TOURNÉE ORKIESTRY SYMFONICZNEJ FILHARMONII PODKARPACKIEJ PO CHINACH

TOURNÉE ORKIESTRY SYMFONICZNEJ FILHARMONII PODKARPACKIEJ PO CHINACH

Tournee koncertowe Orkiestry Symfonicznej  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie do Chin odbędzie się w terminie 27.12.2017r. do 10.01.2018r. 
W podanym okresie orkiestra zaprezentuje na terenie Chin 10 koncertów, które odbędą się w miastach: Jinzhou, Haerbin, Dalian, Yingkou, Liuzhou, Nanning, Nanchang czy Shijiazhuang.

W każdym z koncertów uczestniczyć będzie co najmniej 3 000 odbiorców.   

 

Planowany program koncertów:

  1. F. Suppe – Uwertura do operetki „Lekkiej kawalerii”
  2. F. Chopin/G. Fitelberg – Polonez A-dur op. 40 nr 1
  3. A. Dvořak – Tańce Słowiańskie op. 72 nr 1, nr 2
  4. J. Strauss – Polka „Grzmoty i błyskawice”
  5. J. Strauss – Walc „Wiedeńska krew”
  6. C. Saint-Saëns – Bacchanale z opery „Samson i Dalia
  7. G. Rossini – Uwertura do opery „Włoszki w Algierze
  8. G. Verdi – Marsz triumfalny z opery „Aida”
  9. J. Brahms – Tańce węgierskie; nr 2, nr 5, nr 21
  10. F. Mendelssohn – Saltarello z IV Symfonii A-dur
  11. J. Strauss – Polka schnell „Auf der Jagd”
  12. St. Moniuszko – Tańce góralskie z opery „Halka”
  13. W. Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
  14. L. Huanzhi – Spring Festival  Ouverture
  15. P. Czajkowski – Trepak z baletu „Dziadek do orzechów”
  16. J. Strauss – Chiński galop
  17. J. Strauss – Marsz Radetzkiego

 

Przygotowując się do tego wielkiego przedsięwzięcia artystycznego realizujemy nagranie płyty pod tytułem „Chińskie inspiracje i muzyka polska.

Wyjazd ten  traktujemy jako promocję i reprezentację, nie tylko regionu w którym funkcjonuje Filharmonia Podkarpacka, ale całego kraju, wierząc, że budowanie dobrego wizerunku w obszarze kultury ma bezpośrednie przełożenie na działania w innych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

Organizatorem tournée orkiestry jest Chińska Agencja Koncertowa.

Tournée orkiestry nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Gminy-Miasto Rzeszów, Instytutu Adama Mickiewicza oraz sponsorów Przedsiębiorstwa Budowlanego BESTA Sp. z o.o. oraz BISPOL Sp. z o.o.

 

KONCERT ORKIESTRY SYMFONICZNEJ FILHARMONII PODKARPACKIEJ  W ZŁOTEJ SALI MUSIKVEREIN W WIEDNIU

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w sali wiedeńskiego Musikverein koncertuje już po raz szósty.  Obecnie swoim występem pragnie zasygnalizować rozpoczynający się rok obchodów Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości (11. XI. 1918 r.). Program koncertu został więc tak skonstruowany, by zaprezentować w nim dzieła napisane przez kompozytorów, którzy nie będąc Polakami, stworzyli kompozycje nawiązujące do polskiej kultury i tradycji.

Wieczór rozpocznie Preludium Symfoniczne „POLONIA” Edwarda Elgara (1857 r. – 1934 r.). Utwór powstał w 1915 roku jako hołd dla Ignacego Jana Paderewskiego (1860 r. – 1941 r.); męża stanu, kompozytora i pianisty, który swój pierwszy sukces artystyczny odniósł
w Wiedniu, w 1887 roku. W materiał muzyczny Preludium „POLONIA” wplecione są melodie polskich pieśni, a całość charakteryzuje typowa dla angielskiego twórcy „salonowa elegancja”, nie pozbawiona także wpływów Ryszarda Wagnera (1813 r. – 1883 r.); kompozytora, który jeden ze swoich młodzieńczych utworów zatytułował: Uwertura „Polonia” (1936 r.).

Kolejnym dziełem, które zostanie wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej będzie II Koncert fortepianowy g-moll op. 22, kompozytora francuskiego, Camila Saint – Saensa (1835 r. – 1921 r.). Utwór powstał w 1868 roku i szybko stał się jednym z najpopularniejszych koncertów fortepianowych. W czasach Saint – Saensa od pulpitu dyrygenckiego prowadził ten Koncert bardzo często Antoni Rubinstein (1829 r. – 1894 r.), a później  niezrównanym wykonawcą utworu  był znakomity pianista, Artur Rubinstein    (1887 r. – 1982 r.), który stwierdził, że w dziele tym „jest wszystko: werwa, elegancja, oszałamiający blask i temperament…”. C. Saint – Saens w 1877 roku przebywał w Warszawie, a w Paryżu zachwycał się wykonaniem jego utworów przez Ignacego Jana Paderewskiego (1860 r. – 1941 r.), o którym powiedział: „To geniusz, grający również na fortepianie”.

W drugiej części koncertu zabrzmi III Symfonia D-dur op. 29 „POLSKA”, rosyjskiego twórcy: Piotra Czajkowskiego (1840 r. – 1893 r.). Utwór powstał w 1875 roku, składa się z pięciu ogniw, gdzie finał drugiej części jest utrzymany w charakterze poloneza, polskiego tańca narodowego. Specjalną dedykacją dla wiedeńskiej Publiczności będzie wykonanie Uwertury zatytułowanej  Bajka (1848 r.) Stanisława Moniuszki (1819 r. – 1872 r.), twórcy polskiej opery narodowej. Utwór ten zwany jest także Opowieścią zimową lub Uwerturą fantastyczną.

Koncert poprowadzi Maestro Massimiliano Caldi, a solistką będzie Susanna Artzt.

Wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Wiedniu.

 

Dofinansowano ze środków Gminy-Miasto Rzeszów

 

BOOM – Balet, Opera, Operetka, Musical w Filharmonii Podkarpackiej

BOOM w Filharmonii Podkarpackiej to nazwa cyklu wydarzeń artystycznych w ramach którego prezentowane są: Balet, Opera, Operetka, Musical. Przedsięwzięcia te odbywają się z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a także artystów, m.in. Opery Krakowskiej, czeskich i włoskich teatrów operowych, Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Opery i Baletu we Lwowie, Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Studentów i absolwentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ich realizacja możliwa jest dzięki dodatkowej dotacji, jaką Filharmonia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach współprowadzenia instytucji. Projekty te są znaczącą częścią dodatkowo wzbogaconej oferty Filharmonii.

 

ZAPLANOWANE WYDARZENIA ARTYSTYCZNE Z CYKLU BOOM  W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2017/2018:

 

  • 20 listopada 2017r. – „HEMAR. MARCHEWKA – próba generalizacji”
  • 26 listopada 2017r. – ARCYDZIEŁA ŚWIATOWEGO BALETU
  • 27 stycznia 2018r. – J. Strauss – „ZEMSTA NIETOPERZA”
  • 3 lutego 2018r. – P. Czajkowski – „EUGENIUSZ ONIEGIN”
  • 13 lutego 2018r. – (w trakcie ustaleń)
  • 28 marca 2018r. – „SYMFONIA ŚWIATŁA”
  • 7 kwietnia 2018r. – G. Donizetti – „DON PASQUALE”
  • 9 czerwca 2018r. – (w trakcie ustaleń)
  • 23 czerwca 2018r. – G. Verdi – „NABUCCO”

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa