Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2017.06.21

Wydarzenia Festiwalowe – Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury Rzeszów 22.06 – 25.06.2017

Wydarzenia Festiwalowe w ramach Piątej Edycji Festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury Rzeszów 22.06 – 25.06.2017

 

Muzyka
Art Celebration: East United, 22 czerwca, Filharmonia Podkarpacka, godz. 19.00
Tegoroczna 5-ta edycja Art Celebration będzie okazją do świętowania małego jubileuszu autorskiego koncertowego projektu, który na dobre wpisał się w program rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.
W tym roku organizatorzy postanowili skupić się na zaproszeniu wspaniałych muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy oddadzą hołd i nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańki.


Vitold Rek & the Spark - Lem. Muzyczne sfery.
W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” - programu sygnowanego przez Vitolda Reka - wybitnego kontrabasistę i kompozytora rodem z Rzeszowa, wieloletniego muzycznego partnera takich gigantów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai. Koncert w rozszerzonym składzie który stworzą muzycy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem: Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika). Koncert, to połączenie światów: muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa. Muzycy stworzą unikalny świat, w którym równorzędną rolę odgrywają zarówno umiejętności wirtuozerskie jak i klimat, przestrzeń i słowo. W program wkomponowane będą czytane na żywo przez dziennikarza i poetę Rafała Potockiego fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu”. Vitold Rek & The Spark to pobudzająca wyobraźnie muzyczna podróż po różnych światach. Program miał swoją światową premierę 30 listopada 2016 roku w Darmstadt podczas festiwalu Komet Lem i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Występ był anonsowany m.in. przez Frankfurter Allegemeine Zeitung.

Muzyczny Rzeszów
To część koncertu poświęcona kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem. Zaproszeni muzycy z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej - Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem wykonają kompozycje Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.

Tołhaje – Mama Warhola
Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola” utytułowanego neofolkowego zespołu Tołhaje utworzonego w Bieszczadach i mającego w swoim składzie muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego. Płyta zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol - matki Andy’ego Warhola. Przed kilkudziesięcioma laty nagrała je dla siostry na ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej.

Nagrania Julii Warhol będą prezentowane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marysi Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia nawiązujące do nowojorskiego  undergroundu i artystycznego świata Warhola.
Wydanie nowej płyty Tołhajów i koncert Art Celebration zbiega się z kilkoma ważnymi datami. W 2017 przypada 30. rocznica śmierci Andy’ego Warhola, jak również 50. rocznica wydania kultowej płyty The Velvet Underground & Nico, na której powstanie Andy Warhol miał duży wpływ i do której zaprojektował okładkę. Zespół Tołhaje pokusił się również o nagranie dwóch coverów z ww. płyty.
Koncertom będą towarzyszyć specjalnie przygotowane na tę okazję wizualizacje i grafiki.

Koncert Główny, Stadion Miejski w Rzeszowie, 23 czerwca, godz. 20
Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury to wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory. Koncert otworzy Bovska, w drugiej części - „Kolektywy” wystąpią:
Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina);
LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja);
Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia);
BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania).
Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks.

Koncert 5`nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble – 24 czerwca, scena na Rynku, godz. 19.00

5nizza
Grupę tworzą Siergiej Babkin i Andriej „San” Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm,
a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata, ale bez nadmiernego dydaktyzmu, są elementami składającymi się na muzykę 5'nizzy. Łączą różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock. Na szczyt wspięli się bez większego wysiłku. By osiągnąć sukces nie potrzebowali wielkich pieniędzy, reklamy czy intratnych znajomości. Zdobyli uznanie fanów dzięki swemu uporowi, talentowi i przede wszystkim oryginalnemu stylowi. Te wszystkie czynniki przyczyniły się do tego, że na ich koncerty przychodzą tysiące oddanych fanów, wypełniając największe sale w całej Europie.

L.U.C. & Rebel Babel Ensamble
L.U.C Łukasz Rostkowski – kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer, magister prawa, reżyser wideoklipów. Za rozmach, odwagę i konsekwencję w swojej twórczości, a także eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły muzyczne, filmowe i tekstowe zdobył wiele nagród i nominacji do najważniejszych nagród kulturalnych, m.in. Paszporty Polityki, Yach, Warto, Wrocławska Nagroda Muzyczna, Ale Sztuka!, Gwarancje TVP Kultury, Fryderyki, Mateusze Trójki. Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra złożona z orkiestr dętych. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a także Kayah i gościnnie KALIBER 44.

Electro East – koncerty elektronicznej muzyki białoruskiej, 25 czerwca, klub festiwalowy, godz. 20.00 – 22.00
Koncerty w klubie festiwalowym na rzeszowskich Bulwarach białoruskich zespołów: SHUMA, Mustelide, CherryVata.
SHUMA ( ŠUMA) - projekt etno-elektroniczny, który tłumaczy starożytne pieśni białoruskie na język muzyki elektronicznej. Na początku trudno rozpoznać, że słucha się archaiki, ponieważ tak lekko brzmi śpiew, lecz gdy  magia starożytna dojdzie do słuchacza rozbudzi w nim zapomniane uczucia, wiedzę o świecie i o swoim miejscu w nim. Podczas koncertu zespołu SHUMA zabrzmią krótkie fragmenty archaicznych pieśni wykonywane acapella, tak jak brzmiały one tysiąc lat temu.
Skład projektu SHUMA to: 2 wokalistki i DJ.

Mustelide – solowy projekt Natalii Kunitskoi z Mińska, która samodzielnie produkuje i wykonuje eksperymentalną pop-muzykę. Popularne wydawnictwa  muzyczne z Rosji jak i również z Białorusi nazywają Natalię „elektroniczną księżniczką”, a jej debiutancka płyta „Secret” wyprodukowana samodzielnie trafiła w gusta szanowanych krytyków Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski i Łotwy. W 2016 Mustelide staje się najlepszym projektem  solowym według Euroradio.fm i reprezentuje Białoruś na siedmiu festiwalach - showcase  w Finlandii, na Litwie, Słowenii, Estonii, Rosji i w Niemczech, jednocześnie występując w takich krajach jak Szwecja, Stany Zjednoczone, Hiszpania Niemcy, Czechy, Ukraina, Polska, Białoruś.
Mustelide jest również jednym z głównych przedstawicieli sceny muzyki elektronicznej wykonywanej na żywo w Białorusi. Wykonuje swoją muzykę tylko i wyłącznie w żywej formie, bez korzystania z laptopa.
CherryVata - zespół z Mińska, który wykonuje muzykę elektroniczną inspirowaną jazzem, bluesem, rockiem i hip-hopem. Przedstawiciele elektronicznego mainstreamu Białorusi. Projekt został założony w 2003 roku przez duet muzyków Diamos Roll i Heinz Troy. Do  tej pory wydali cztery płyty, wiele remiksów i wzięli udział w kilkudziesięciu znanych festiwalach. Projekt został uznany jako jeden z najlepszych pośród przedstawicieli muzyki elektronicznej na Białorusi, a także zgodnie z opinią zagranicznych krytyków muzycznych, niektóre utwory CherryVata włączone są do listy TOP-100 klasyki trip-hopu, gdzie znajdują się takie gwiazdy jak Massive Attack, Funki Porcini, Thievery Corporation, Portishead. Skład: wokal, elektronika, perkusja, gitara.

Koncerty: Wacława Zimpla oraz tria Rogiński / Trzaska / Moretti – Shofar, 22 czerwca, klub festiwalowy,
godz. 20.00 – koncert Wacława zimpla
godz. 21 – trio Rogiński / Trzaska / Moretti
Koncerty wybitnych polskich muzyków. Niezwykłe artystyczne przedsięwzięcie łączące wiele gatunków. Zespół Shofar to trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora oraz Macia Morettiego, perkusisty, znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Grupa powstała z inicjatywy Raphaela Rogińskiego w maju 2006 roku. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie. Muzykom będzie towarzyszył wybitny klarnecista Wacław Zimpel.

All Night Vigil – koncert muzyki dawnej, 24 czerwca, godz. 19.30, Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, ul. Sokoła 8.  Lubelska Akademia Muzyki Dawnej
Rzeszowska prapremiera.


All Night Vigil Rachmaninowa jest nazywane największym dorobkiem muzycznym kościoła prawosławnego. Dzieło jest stworzone na podstawie tradycyjnych melodii Europy Wschodniej: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii a także Grecji. Tradycje tych krajów są skompilowane w mistrzowskim spojrzeniu Rachmaninowa. Wykonawcami koncertu będą artyści z Lublina. Projekt ten poszerzy program tegorocznego festiwalu o muzykę na pograniczu klasyki i tradycji.
„Lwów. Szkice miejskie” -  koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz i Michał Szuba; 23 czerwca, godz. 17.00, - Podziemna Trasa Turystyczna
To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.
Autorem muzyki do wierszy tłumaczonych na język polski jest Kuba Blokesz. Szkice Miejskie to spacer po mieście którego przeszłość odbija się echem w pełnych tajemnic zaułkach Lwowa.
Jakub Blokesz, śpiewa piosenki napisane przez siebie oraz tłumaczenia i piosenki innych autorów. Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”, Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.
Michał Szuba, gitarzysta, pasjonuje się flamenco, gra także na fletach etnicznych, banjo oraz bębnach etnicznych. Występuje pod artystycznym pseudonimem  Miguel Moon, w 2014 r. był półfinalistą programu „Mam Talent”.
Silent Disco, 24 czerwca, klub festiwalowy od godz. 23
Sobotnia noc, od godz. 23 to silent disco – jedna z największych atrakcji klubu festiwalowego, a zarazem stały punkt programu Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

Teatr
Spektakl „Romeo i Julia” , 25 czerwca, Teatr Maska, godz. 16.30
Ponadczasowy dramat Szekspira zostanie przedstawiony w dwóch planach: warstwę tradycyjną przedstawią mnisi, którzy poprzez drewniane, rzeźbione lalki opowiedzą historię Romea i Julii. Warstwa ta zostanie zestawiona z młodymi aktorami, reprezentującymi świat współczesny widzom. Będą oni również interpretatorem dramatu, prezentując własną opowieść na tle wydarzeń z Werony.
Na szczególną uwagę zasługuje tu koncepcja przedstawienia Julii z pomocą tańca - ma to być idea, myśl, spełnienie miłosne, ale i zapowiedź nieuchronnej tragedii. Wieloplanowe ujęcie  dramatu stwarza możliwość ciekawych, twórczych poszukiwań dla ekipy realizacyjnej oraz wydaje się być znakomitym sposobem na dotarcie do widza i wciągnięcie go w fabułę widza, dając mu do zinterpretowania zarazem dobrze znaną klasyczną treść, jak i konkretną, współczesną analogię.  
Spektakl realizowany we współpracy z Teatrem w Brześciu na Białorusi.


„Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w jednym akcie, 25 czerwca, godz. 21.00, Rynek
Balet współczesny w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. To autorska interpretacja odpowiadająca oryginalnej miniaturze choreograficznej Michaiła Fokina z 1911 roku pt. „Duch Róży”.
(Michaił Fokin: urodziny w Petersburgu, rosyjski tancerz, choreograf, wybitnych twórca ówczesnej epoki, opracował 5 zasad reformy baletu, które stały się podstawą współczesnej sztuki baletowej)
Muzykę do spektaklu na żywo wykona Szymon Tomczyk, a twórcą choreografii jest Anatoliy Ivanov.
„Opowieści o stworzeniu świata” – Emilia Raiter, 22 czerwca, godz. 17.00 klub festiwalowy – realizacja: Emilia Raiter
To muzyczno – teatralna opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej.
W przedstawieniu wystąpi również Sebastianem Pikula, który gra na mandolinie, lirze korbowej, trąbce i skrzypcach.
 "Zapiski Oficera Armii Czerwonej" - spektakl teatralny w reżyserii Tomasza Obary. W roli głównej Piotr Cyrwus – 24 czerwca, godz. 21.00,  klub festiwalowy  


Wystawy, pokazy filmowe
Wernisaż wystawy fotografii Kuby Kamińskiego „Szeptuchy”, 22 czerwca,  godz.19.00; Galeria DWA PLANY, ul. Krakowska 20
Spektakl fotograficzny - wystawa oraz spotkanie z Przemysławem Wiśniewskim, twórcą Teatru FOTOgrafii, 23.06., klub festiwalowy, godz. 19.00
Aktorzy, role, scenografia i kostiumy, koncepcje reżyserskie, atmosfera spektaklu - to wszystko odnajdziemy w autorskim  projekcie Przemysława Wiśniewskiego. W przedstawieniach Teatru FOTOgrafii brakuje tylko jednego - przebiegu spektaklu. Nie zobaczymy ich na żadnej scenie - istnieją tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i proponowaną przez niego nową wizją teatru.

„Świteź i Nowogródek – 200 lat po Mickiewiczu” - wernisaż wystawy Tatiany Cariuk-Falewicz  24 czerwca godz. 12, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Godz. 13.00 – wykład Tatiany Cariuk-Falewicz „Artyści fotograficy z Białorusi”
Artystka pochodzi z Białorusi, jest założycielką i prezesem Towarzystwa Filomatów PRAMIEN w Nowogródku, zdelegalizowanego przed wyborami 2006 r. Z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach. Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.

„Rachu-Ciachu” - wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha, 24 czerwca, godz.16, Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP, ul. Żeromskiego 2
Wystawa będzie czynna do 29.07.2017 r. Mark Maksimovich, artysta wszechstronny, zajmuje się  grafiką, wycinanką, malarstwem, wykonuje dekoracje teatralne i murale. Urodzony w Grodnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, po ukończeniu szkoły studiował na Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ulubionym motywem jego sztuki jest papierowa wycinanka inspirowana baśniami i białoruską sztuką ludową. Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania.


„Lwowskie impresje”, 23 czerwca, Podziemna Trasa Turystyczna, Rynek 26
22.30 – projekcja filmu „Majdan. Rewolucja Godności” – reż. Siergiej Łoźnica, Ukraina / Holandia 2014 / 130 min. – 22 czerwca, klub festiwalowy
11.30  - spotkanie ze studentami z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania nt. zwyczajów i kultury ukraińskiej oraz dobranocek ze Wschodu – 22 czerwca, klub festiwalowy
17.00  - "Sięgając do korzeni" , 23 czerwca, klub festiwalowy - spotkanie z potomkinią Edwarda Janusza - Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem dziedzictwa zakładu E. Janusza - Rafałem Kocołem (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek - Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) odkryje przed uczestnikami rzeszowskie korzenie.
18.30  - "Sięgając do korzeni" – „Rzeszowskie janusze”, 23 czerwca -  projekcja filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, ocalałym od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami” – klub festiwalowy
14.00 – 16.00 - Legalna Kultura – debata, 24 czerwca, klub festiwalowy

Losy kultury w cyfrowej rzeczywistości  Nowe technologie – nadzieja czy zagrożenie
23.00 – projekcja filmu „Wujek Tony, trzej głupcy i służba bezpieczeństwa” – reż. Mina Mileva, Vesela Kazakova, Bułgaria 2014 / 86 min., 24 czerwca, klub festiwalowy
22.30 – projekcja filmu „Lewiatan”/„Leviathan” - reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014, 140 min., 25 czerwca – klub festiwalowy


Warsztaty, Konkursy

SMYK ARENA – warsztaty dla dzieci, 25 czerwca, rzeszowskie Bulwary
Interaktywne warsztaty dla dzieci, które mają na celu zapoznać dzieci poprzez kreatywne zajęcia
z tradycyjną kulturą Wschodu. Mały odkrywca pozna świat nie znając ograniczeń i barier wyznaczonych przez „dojrzały” rozsądek. Stanie się kreatorem swojego doświadczenia. Poprzez różnego rodzaju warsztaty zostanie pokazany dzieciom nieograniczony świat własnej twórczości, kraina w której można wyczarować wszystko. Warsztaty te odbędą się na zasadzie twórczego poznania poprzez zabawę. Podczas warsztatów zorganizowane będą zabawy, gry, eksperymenty i projekty przybliżające kulturę Wschodu.
Bitwa o Wschód – Zawody Taneczne Hip-Hop, 25 czerwca, rzeszowskie Bulwary, godz. 12.00 – 21.00
To już czwarta edycja zawodów, na które uczestnicy zapraszani są z krajów Partnerstwa Wschodniego. Sędziami na zawodach są znani w środowisku tancerze z Ukrainy, Białorusi i Polski. Oprawą muzyczną zajmują się dj-e z Polski i Ukrainy, a cała imprezę prowadzi MC
z Polski. Celem wydarzenia jest integracja środowiska tanecznego z krajów Partnerstwa Wschodniego, a także wymiana doświadczeń i poznanie nowych ludzi. Poprzez taniec ludzie się jednoczą, a bariery językowe i wyznaniowe zanikają, sprawiając, ze każdy aktywnie biorący udział
w zawodach czuje się jak członek jednej wielkiej rodziny, którą jest HIP HOP.
„Wojaże pełne muzycznych wrażeń”, 22 czerwca, godz. 10.00 – 11.40, Klub Festiwalowy na Bulwarach
„Wojaże pełne muzycznych wrażeń” to zabawy muzyczne,  gry słowne oraz inne atrakcje i niespodzianki - blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii, młodego rzeszowskiego zespołu muzycznego popularyzującego muzykę klasyczną wśród dzieci w sposób lekki, łatwy i przyjemny.
„Zrób sobie bohatera” - warsztaty plastyczne tworzenia masek bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny. Quiz wiedzy dobranockowej – klub festiwalowy, godz. 10.00, 23 czerwca
"Sięgając do korzeni" - Cyjanotypia - otwarte warsztaty techniki fotograficznej – klub festiwalowy, 23 czerwca, godz. 16.30

Warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ, 22 czerwca., klub festiwalowy, godz. 11.00 – 13.00
Pochodząca z Kazachstanu artystka, pracująca również w Rosji, we Włoszech i Francji, poprowadzi dla dzieci warsztaty techniką cyfrowo-manualną, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat.

Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie: od pomysłu do realizacji końcowej.
Warsztaty zostaną przeprowadzone dla dwóch grup wiekowych – dzieci młodszych (do 6 roku życia), dzieci starszych (do 12 roku życia).

Pomimo młodego wieku Adelina rozpoczęła błyskawiczną, ale opartą na solidnych podstawach karierę. Urodziła się w Kazachstanie w rodzinie artystycznej. Szkoły plastyczne kończyła w San Petersburgu.

Szczególnie we Francji jej prace z serii plakatów, ilustracje książkowe, projekty mody spotkały się z dużym zainteresowaniem.


Imprezy kulturalne dla dzieci
Muzeum Dobranocek
Muzeum Dobranocek w czasie ESK będzie czynne w godzinach:
22-23 czerwca: 9.00-19.00,
24-25 czerwca: 10.00-19.00


Działania w siedzibie Muzeum Dobranocek
Wystawa plakatów z animacji „Wilk i Zając”.
Wystawa czasowa „Colargol to właśnie ja” –  prezentująca pamiątki z realizacji serialu
o przygodach słynnego Misia, który w tym roku obchodzi swoje 50 urodziny.
Wilk i Zając, Kiwaczek i inni” - maraton filmowy, w którym głównymi bohaterami będą kultowe postaci z animacji radzieckich. W programie: 16 odcinków serialu „Wilk
i Zając” zrealizowanych w latach 1969-1989, „Krokodyl Giena” (1969) „Kiwaczek” (1971) „Szapoklak” (1974) oraz  3 odcinki z serii „Powrót marnotrawnej papugi” z lat 1984-1988. Projekcje współczesnych ukraińskich animacji dla dzieci.
Filmy będzie można oglądać we wszystkie dni Festiwalu w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek.
Projekcje animacji z 5 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2017 oraz spotkanie z pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu Piotrem Kardasem.

Działania w Klubie Festiwalowym
„Dobranocki ze wschodu” – prezentowana na bulwarach wystawa plenerowa przedstawiająca popularnych bohaterów animacji. (Wystawa po zakończeniu festiwalu będzie prezentowana w Porcie Lotniczym Jasionka.)
„Zrób sobie bohatera” - warsztaty plastyczne tworzenia masek bajkowych postaci – Wilka i Zająca, Kiwaczka i Krokodyla Gieny”. Quiz wiedzy dobranockowej.

Literatura
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie „KWESTIE. Pytam – Czytam – Jestem”
Galeria Rzeszów, Al. Piłsudskiego, 22 czerwca godz. 14-16 „W drodze do rymu” - spotkanie autorskie z Arturem Andrusem.
Artur Andrus, znany i lubiany dziennikarz, autor książek i tekstów piosenek, artysta kabaretowy, Mistrz Mowy Polskiej, współautor cyklu reportaży „Z Andrusem po Galicji”.

Spotkanie z pochodzącym z Sanoka twórcą poprowadzi dr Jan Wolski, redaktor kwartalnika „Fraza”, krytyk literacki, edytor, tłumacz, nauczyciel akademicki.


Projekty interdyscyplinarne
„Syreny”, 22 – 25 czerwca, Galeria R_Z, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy
Siedmiu młodych ludzi sztuki mierzy się z problemem integracji różnych jej przejawów w kontekście wielokulturowości, stwarzając w „Galerii R_z" w Rzeszowie multidyscyplinarną wystawę – sensoryczną czasoprzestrzeń, do której ma dostęp każdy w mieście. Zobaczymy akcję performatywną łączącą sztukę tańca, teatru i projektowania ubioru, której towarzyszyć będzie instalacja i praca z dziedziny bioartu, które wprowadzą zwiedzających galerię w hybrydyczny świat, którego zasady tworzone są przez współczesną naukę. Pomysłodawczynią projektu jest aktorka Malwina Kajetańczyk, która zaprosiła do realizacji zaprzyjaźnionych twórców z Polski i zagranicy. Efektem wspólnych działań ma być otwarcie dyskusji na temat artystycznego eksperymentu, który można określić przy użyciu formuł: nauka dla sztuk, sztuka dla rzeczywistości, sztuka dla nauki, który to fenomen coraz silniej przenika do sztuki Europy Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Ukrainy i Białorusi.
Artyści: Ewelina Czaplicka-Ruducha, Kacper Ruducha, Ksenia Shaushyshvili, Natalia Wilk, Malwina Kajetańczyk, Ira Nirsha
Kurator wystawy: Ada Kowalczyk

„Sięgając do korzeni” – wielopłaszczyznowy projekty mający na celu wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Rzeszowa poprzez uświadamianie roli dziedzictwa kulturowego – Fundacja Rzeszowska
Przed festiwalem – akcja społeczna poszukiwania januszy w albumach rodzinnych mieszkańców Rzeszowa i okolic. „Januszami” określano fotografie pochodzące z pionierskiego, rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza. Akcja ma na celu pobudzić mieszkańców Rzeszowa do działania, sięgając tym samym do swoich korzeni. Zwieńczeniem będzie wystawa plenerowa.


22 – 25 czerwca, Rynek – wystawa plenerowa z fotoplastykonem. Wyniki akcji społecznej poszukiwania januszy zostaną zestawione z dorobkiem Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku.

Odbiorcy zobaczą stare fotografie prezentujące dziedzictwo rzeszowskie oraz polsko – białoruskie. Wystawa uzupełniona będzie również o kolaże łączące współczesne zdjęcia ze zdjęciami miejsc z Rzeszowa z przełomu XIX i XX wieku.
24, 25 czerwca, godz. 21.30 – 00.00, Bulwary – wideomapping prezentujący postać Edwarda Janusza

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa