Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2019.06.26

Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko

Z okazji urodzin słynnego trębacza, z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej managerki Artysty, powstał unikalny muzyczny projekt realizowany 11-12 lipca w Warszawie oraz w Rzeszowie.

W organizację włączył się Teatr Studio w Warszawie, noszący imię Stanisława Ignacego Witkiewicza – postaci bardzo bliskiej Tomaszowi Stańko.

 

11 lipca na warszawskim Placu Defilad, a 12 lipca na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie sztukę Tomasza Stańko będziemy celebrować w wyjątkowym towarzystwie.  

Nowy projekt inspirowany nagraniami Stańko zaprezentuje grupa Skalpel. Solo dla Mistrza, napisane specjalnie na tę okazję zagra wybitny amerykański trębacz, Wadada Leo Smith.  

Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko - David Virelles na fortepianie,  Gerald Cleaver na perkusji, z towarzyszeniem Sławomira Kurkiewicza na kontrabasie. 
 

Tomasz Stańko był postacią jedyną w swoi  rodzaju. Istnienie Poszczególne - tak lubił o sobie mówić, cytując równocześnie jednego ze swoich ulubionych Artystów, Stanisława Ignacego Witkiewicza. I.P., Tomasz Stańko, trębacz, kompozytor, prekursor free jazzu, wolny duch, myśliciel, wyznawca fizyki kwantowej i popkultury. Desperado, który spróbował wszystkich dostępnych substancji, by później wybrać zieloną herbatę, w muzyce - drapieżny i liryczny zarazem. Prawdziwy Kameleon, tak zresztą zatytułował jedną ze swoich płyt. Jego muzyka, będąc muzyką wymagającą, bezkompromisową, zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Wielokrotnie notowany wśród najlepszych trębaczy na świecie w prestiżowej ankiecie amerykańskiego magazynu Downbeat, magazyn The New Yorker pisał o nim: “jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie” , jego muzyka była częścią soundtracku serialu Homeland, jego utwór jest na składance  The Smithsonian Institution, zbierającej kanon jazzu. Żegnały go najważniejsze międzynarodowe dzienniki, jak The New York TimesLA TimesThe Guardian, El PaisThe Herald

 

Podczas koncertu w Rzeszowie zagrają:

 

Wadada Leo Smith

Trąbka Solo

 

Music for S 

electro-akustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko

skład: 

Skalpel (Igor Pudło, Marcin Cichy) - elektronika 
Piotr Damasiewicz - trąbka 
Rafał Dutkiewicz - perkusja

 

Tomasz Stańko New York Quartet:

David Virelles - fortepian,

Fender Rhodes - elektronika

Sławomir Kurkiewicz - kontrabas

Gerald Cleaver - perkusja

                                                

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa