Portal informacyjny
o kulturze w Rzeszowie

Kultura w Rzeszowie

2024.05.31

„POWSTALI 1863–64”. WYSTAWA MUZEUM HISTORII POLSKI W RZESZOWIE!!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „POWSTALI 1863-64”,

Termin: 7 czerwca godz. 12:00,

Miejsce: Plac przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu Rzeszów, ul. Fryderyka Szopena 38, 35-055 Rzeszów.

 

Po wernisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

 

Informacja o wystawie:

 

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 7 czerwca do 7 lipca będzie można oglądać w Rzeszowie.

 

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na placu przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej podokręgu Rzeszów w Rzeszowie.

Ekspozycja w polskiej, angielskiej i litewskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

Wystawie, w dniach 11-12 czerwca, będą towarzyszyć szkolenia dla nauczycieli i edukatorów oraz działania edukacyjne z atrakcjami dla dzieci i młodzieży, w której uczestnicy zostaną zaproszeni do stworzenia kolarzy historycznych, czy udziału w quizach o Powstaniu Styczniowym.

 

Współorganizatorzy prezentacji wystawy w Rzeszowie: Muzeum Historii Polski oraz Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa

Patronat honorowy: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk

Projekt graficzny: Marta Maria Madej

Organizator: Muzeum Historii Polski

Współorganizatorzy: Urząd Miasta Rzeszów, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat honorowy: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Darczyńca: Bank Pekao S.A

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne materiały edukacyjne oraz szczegóły dostępne na stronie www.powstanie1863-64.pl

 

MIEJSCE I GODZINY OTWARCIA WYSTAWY:

Wystawa czynna w dniach 7 czerwca – 7 lipca 2024 r. w godzinach 10:00 – 18:00

Zakladki

Dla mediów

Newsletter

Szybki kontakt

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa